Log in
Bogna Piter

Bogna Piter

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Schlesien Journal 23.11.2021

Celem ostatniej pielgrzymki mniejszości niemieckiej w tym roku było sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy.

Poza tym:

  • Na przełomie wieków Eva von Tiele-Winckler stworzyła największą sieć placówek opiekuńczych w Europie Środkowo-Wschodniej. O jej materialne i duchowe dziedzictwo stara się ewangelicko-augsburska parafia w Bytomiu-Miechowicach;
  • "Najwyższej próby! Rzeźbiarze i rzeźby 1. połowy XX wieku na Górnym Śląsku" to tytuł wystawy, którą można oglądać w willi Caro w Gliwicach;
  • BJDM zaprasza do udziału w konkursie kolęd.
  • Dział: Video

Mniejszość niemiecka pominięta w umowie koalicyjnej

Grupa Robocza Mniejszości Niemieckich (AGDM) w FUEN wyraża rozczarowanie, że partie tworzące rząd federalny nie deklarują w umowie koalicyjnej wsparcia dla mniejszości niemieckich za granicą.

AGDM wyraża stanowisko, że niemieckie grupy etniczne i mniejszości są nieodłączną częścią niemieckiej tożsamości kulturowej i historycznej. Ponadto ponad milion członków mniejszości niemieckiej w Europie Zachodniej, Środkowej i Wschodniej oraz w Azji Środkowej wzbogaca różnorodność kulturową w swoich krajach, będąc ważnym łącznikiem między Niemcami i ich krajami partnerskimi. W ciągu ostatnich 20 lat Niemcy nie zapomniały o swoim szczególnym zobowiązaniu wobec rodaków żyjących w Europie Środkowo-Wschodniej i na terenie byłych republik Związku Sowieckiego, przybyłych do Niemiec jako emigranci i repatrianci lub żyjących jako mniejszość niemiecka w swoich krajach pochodzenia, i zawsze troszczyły się o wsparcie moralne i bezpieczeństwo finansowe mniejszości niemieckich za granicą.

Jednak AGDM nadal ma nadzieję na silne i ustrukturyzowane włączenie tematu mniejszości niemieckich w dalszym toku formowania się rządu jak i na szczeblach przyszłych ministerstw. W związku z brakiem w umowie koalicyjnej deklaracji ze strony partii tworzących rząd oczekujemy od rządu federalnego jasnego stanowiska wobec obaw mniejszości niemieckich za granicą. Kontynuacja wsparcia tych mniejszości przez RFN jest wyrazem odpowiedzialności Niemiec za radzenie sobie z konsekwencjami drugiej wojny światowej.

Z punktu widzenia zrzeszonych w AGDM organizacji dachowych mniejszości niemieckich za granicą istniejący od ponad 30 lat urząd pełnomocnika rządu federalnego ds. mniejszości narodowych i etnicznych oraz wysiedleńców ma wciąż, tak jak i do tej pory, duże znaczenie; mniejszości niemieckie wzywają zatem wspólnie rząd federalny do pracy na rzecz ciągłości tego urzędu.

Źródło: AGDM 

Koncert: Joseph von Eichendorff i jego niezapomniane dzieła

Górnośląskie Centrum Kultury i Spotkań im. Eichendorffa zaprasza serdecznie na uroczystość z okazji 164. rocznicy śmierci Josepha von Eichendorffa opatrzoną mottem


Joseph Freiherr von Eichendorff i jego niezapomniane dzieła.

Rozpoczęcie uroczystości w Łubowicach w sobotę, 27 listopada 2021 r. o godz. 15:00.

W programie:

  • 15:00 – Rozpoczęcie uroczystości rocznicowej w sali konferencyjnej Centrum Eichendorffa - przywitanie gości
  • 15:15 – Występ Chóru "Heimat" z Gliwic Osrtopy pod dyrekcją Anny Wolak
  • 15:50 – Prelekcja dr Gabrieli Jelitto - Piechulik: „Joseph von Eichendorff i jego niezapomniane dzieła“
  • 16:00 – Koncert pieśni i operetek.

Wystąpią: Elżbieta Cabała – sopran oraz Rafał Żurakowski – fortepian

Wstęp wolny. Uroczystość ta będzie również na żywo transmitowana na profilu facebookowym GCKiS: https://www.facebook.com/gckisonline.

Przedsięwzięcie współfinansowane przez:
Konsulat Republiki Federalnej Niemiec w Opolu
Górnośląskie Centrum Kultury i Spotkań im. Eichendorffa w Łubowicach
Gminę Rudnik

Źródło: Eichendorff.pl

Joseph von Eichendorff und seine unvergesslichen Werke - Konzert / Joseph von Eichendorff i jego niezapomniane dzieła - koncert. Quelle / Źródło: Eichendorff.pl

30 lat NTKS w Legnicy

W sobotę, 20 listopada 2021, Niemieckie Towarzystwo Kulturalno-Społeczne w Legnicy świętowało 30-lecie swojego istnienia.

Spotkanie w serdecznej atmosferze było okazją do spojrzenia wstecz: podczas okolicznościowego wykładu przywołano postacie, nierozerwalnie związane z mniejszością niemiecką w Legnicy już od lat 50., m.in. Hedwig Hübner, zaangażowaną w działalność edukacyjną w okresie powojennym pierwszą założycielkę organizacji mnijeszości niemieckiej w Legnicy oraz Jürgena Gretschela, twórcę i wieloletniego przewodniczącego NTKS w Legnicy. Uroczystość uświetnił występ zespołu tanecznego z Legnickiego Domu Kultury, prezentującego tradycyjne stroje ludowe, pieśni i tańce.

30 Jahre DSKG Liegnitz / 30 lat NTKS Legnica. Foto: Leopold Stempowski 30 Jahre DSKG Liegnitz / 30 lat NTKS w Legnicy. Foto: archiwum Bernarda Gaidy / Archiv von Bernard Gaida

Uczestnikom zaprezentowany zostało również film "Mój pierwszy dzień" z 2014 roku, w którym żyjący wtedy Jürgen Gretschel wspomina o swoim dzieciństwie i młodości w Legnicy. Serdecznie polecamy zapoznanie się z materiałem (film dostępny jest TUTAJ).

W wydarzeniu, oprócz członków NTKS w Legnicy, wzięli udział również przedstawiciele zaprzyjaźnionych organizacji mniejszości niemieckiej z okolicy: NTKS z Zielonej Góry, DFK w Wałbrzychu i DFK w Kłodzku. Obecni byli również Krzysztof Duszkiewicz, wiceprezydent Legnicy, oraz pani konsul RFN w Opolu Birgit Fisel-Rösle. VdG reprezentowali przewodniczący Bernard Gaida i dyrektor biura Maria Neumann.

Wszystkim zaangażowanym w organizację wydarzenia osobom gratulujemy, życząc sukcesów na kolejne lata działalności!

30 Jahre DSKG Liegnitz. Von links: Dariusz Knitter - Vorsitzender DSKG Liegnitz, Krzysztof Duszkiewicz - Vizepräsident von Liegnitz, Doris Stempowska - Vorsitzende DFK Waldenburg, Ewa Chomicz - DFK Waldenburg / 30 lat NTKS w Legnicy. Od lewej: Dariusz Knitter - przewodniczący NTKS w Legnicy, Krzysztof Duszkiewicz - wiceprezydent Legnicy, Doris Stempowska - przewodnicząca DFK Wałbrzych, Ewa Chomicz - DFK Wałbrzych. Foto: archiwum Bernarda Gaidy / Archiv von Bernard Gaida 30 Jahre DSKG Liegnitz / 30 lat NTKS w Legnicy. Foto: archiwum Stanisława Marcisza / Foto: Archiv von Stanisław Marcisz

Subskrybuj to źródło RSS