Logo
Wydrukuj tę stronę

"Z szacunkiem dla różnorodności" - marszałek Andrzej Buła o 3 Powstaniu Śląskim

Marschall Andrzej Buła vor dem Denkmal für Schlesische Aufständische in Guttentag / Marszałek Andrzej Buła przed pomnikiem Powstańców Śląskich w Dobrodzieniu. Quelle / Źródło: Województwo Opolskie Marschall Andrzej Buła vor dem Denkmal für Schlesische Aufständische in Guttentag / Marszałek Andrzej Buła przed pomnikiem Powstańców Śląskich w Dobrodzieniu. Quelle / Źródło: Województwo Opolskie

Uroczystości upamiętnienia wybuchu 3 Powstania Śląskiego odbywały się równocześnie w wielu miejscach. Przypominamy słowa marszałka Andrzeja Buły, wypowiedziane przed pomnikiem Powstańców Śląskich w Dobrodzieniu:

W tym upamiętnieniu chcielibyśmy nadać pewien wymiar symboliczny, który powinniśmy nieść następnym pokoleniom. Ten wymiar symboliczny jest przede wszystkim związany z szacunkiem dla różnorodności, z akceptacją ludzi, którzy mają inne czasami poglądy, ze zrozumieniem drugiego człowieka. I aby to, że jesteśmy inni, różni, nigdy nie doprowadzało do tego, że dojdzie do konfliktu zbrojnego, do wojny, do walki. Stwórca spowodował, że jesteśmy istotami myślącymi; mamy świadomość, mamy wyobraźnię, i pewnie tylko nie potrafimy z tego skorzystać, że doprowadzamy się do tak trudnej, bardzo ciężkiej eskalacji naszych konfliktów. Od nas tutaj dorosłych, urzędujących na różnych stanowiskach zależy, jaki damy przykład tego zrozumienia. Dziękuję wszystkim tym, którzy dokładnie o dwunastej (...) w kilkunastu miejscach naszego regionu składają wiązanki kwiatów i myślą w ten sam sposób. Nie pozwólmy nigdy doprowadzić do tego, aby ludzie z bronią stawali przeciwko sobie. Stawiajmy na argumenty, stawiajmy na przekonywanie się, ale musimy sobie zaufać i się zrozumieć. Tego sobie życzę w tym dniu obchodzenia stulecia wybuchu trzeciego Powstania Śląskiego. Bardzo dziękuję za tę obecność, za to, że potrafimy dać przykład tu dzisiaj. Myślę, że tu, w naszym regionie, od kilkudziesięciu lat dajemy przykład pracy, dobrego sąsiedztwa i zrozumienia. Bo wiemy, jak to był ciekawy region zaraz po zakończeniu II Wojny Światowej - jak dużo ludzi z różnych stron Europy zjechało się do naszego województwa. Pielęgnujmy to i szanujmy.

Źródło: Portal województwa Opolskiego

Ostatnio zmieniany czwartek, 13 maj 2021 13:19
© 2017 Verband der deutschen sozial-kulturellen Gesellschaften in Polen. Alle Rechte vorbehalten. Entworfen von VdG