Log in
Media
Bogna Piter
53

Mniejszość Niemiecka krytycznie o obchodach stulecia III powstania śląskiego. "Nie wykorzystano szansy na faktyczne pojednanie"

"Nie wykorzystano okrągłej rocznicy do próby faktycznego pojednania i uznania trudnej historii tej ziemi" (Lucjan Dzumla). Generalna ocena niedzielnych obchodów 100-lecia III Powstania Śląskiego w oc read more..

Młodzież
Bogna Piter
94

Wyprzedzając swój czas – ekscytujące życiorysy śląskich „pionierek" i „pionierów" komiksu

Niewiele osób wie, że pierwszą Niemką, która otrzymała tytuł doktora chemii była urodzona pod Wrocławiem Clara Immerwahr, albo że Wrocław był kiedyś uważany za centrum europejskich badań kosmicznych. ... read more..

Video
Bogna Piter
45

Schlesien Journal 4.05.2021

Stowarzyszenie Wsi Bogacica "Bogatalanta" stworzyło muzeum regionalne "Chałpka Starzików", gromadzące i prezentujące przedmioty codziennego użytku. Poza tym rozmowa z Zuzanną Donath-Kasiurą, od lutego... read more..

Młodzież
Bogna Piter
468

Szkolenie dla wychowawców wypoczynku skierowane do młodzieży mniejszości niemieckiej

Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce organizuje dla młodzieży z mniejszości niemieckiej szkolenie dla wychowawców wypoczynku zgodne z rozporządzeniem Ministra Edukacji Naro... read more..

Regiony
Bogna Piter
535

"Czekamy na nowy etap życia" - list pożegnalny księdza Andrzeja Fobera

"Czas mojej służby w społeczności św. Krzysztofa pod koniec czerwca oficjalnie dobiega końca. Moja żona, nasze trzy córki i ja czekamy, jak Bóg da, na nowy etap życia. Ale zanim to zrobimy, chciałbym read more..

Blogi
Bernard Gaida
151

Miejsce pamięci 1921

Minęła, zapewne najważniejsza z punktu widzenia państwowego, data obchodów 100-lecia powstań śląskich, czyli rocznica wybuchu III powstania. Internet aż huczy od różnych komentarzy. Brałem udział poza... read more..

Projekty
Bogna Piter
99

Majowe wydarzenia na LernRAUM.pl

Gotowa jest już lista majowych wydarzeń w projekcie LernRAUM.pl! Zachęcamy do zapoznania się z nimi:  „Razem, ale osobno. Niemcy i Polacy w Europie” (05.05.21 godz. 17:00-20:00), „Gdzie właśc... read more..

Kariera
Beata Sordon
39

Aplikuj na stanowisko ifa – asystenta do spraw kultury!

Aplikuj na stanowisko ifa – asystenta do spraw kultury! Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce poszukuje osoby zainteresowanej objęciem stanowiska jako asystent ds. kultury ... read more..

Polityka
Bogna Piter
556

"Czuję niedosyt". Uroczystości upamiętnienia 3. Powstania Śląskiego

2 maja 2021 mija 100. rocznica 3. Powstania Śląskiego. Na Górze św. Anny odbyły się oficjalne uroczystości państwowe. Niezależnie od oficjalnych obchodów państwowych i jeszcze przed ich rozpoczęciem, read more..

Historia
Bogna Piter
1272

"100 lat temu..." - teksty o historii Górnego Śląska

2 maja zbliża się setna rocznica trzeciego, ostatniego powstania Śląskiego. Wokół wydarzeń sprzed 100 lat organizowane są wystawy i dyskusje, powstają również publikacje na ten temat (przegląd wydarze read more..

NSP 2021
Bogna Piter
1165

Komu już pomogliście w wypełnieniu formularza?

Narodowy Spis Powszechny 2021 trwa już od miesiąca. Już niebawem, od 4 maja, pracę rozpoczną Rachmistrzowie telefoniczni. Nie trzeba być jednak rachmistrzem, aby pomóc się spisać osobom z kręgu b... read more..

Blogi
Bernard Gaida
361

Oczekiwanie

Wystarczająco długo żyję by umieć czekać, ale w sprawie obchodów na Górze św. Anny czekanie wydaje się być już zbyt długie. Wypełnia moje całe życie. Jako dziecko, uczeń i ministrant odwiedzałem świę... read more..

Młodzież
Bogna Piter
283

Publikacja "Dzieci oraz młodzież mniejszości niemieckiej w Polsce. Projektideen 2021"

Ukazała się skierowana do dzieci, młodzieży, nauczycieli i opiekunów dwujęzyczna publikacja "Dzieci oraz młodzież mniejszości niemieckiej w Polsce. Projektideen 2021". Biuletyn powstał w celu zapozna... read more..

Video
Bogna Piter
127

Schlesien Journal 20.04.2021

W kolejnej audycji Schlesien Journal rozmowa z przewodniczącym VdG, Bernardem Gaidą, na temat trwającego Narodowego Spisu Ludności 2021. Poza tym: do końca kwietnia należy złożyć oświadczenie podatkow... read more..

Wydarzenia
Bogna Piter
184

Supermiasta i Superregiony 2040 – głosujmy za siecią szkół dwujęzycznych!

Gazeta Wyborcza Opole ogłosiła plebiscyt, mający na celu wybór najważniejszych wyzwań dla województwa Opolskiego na najbliższe lata. Spośród dwunastu wstępnie wybranych działań czytelnicy mogą wybrać ... read more..

Młodzież
Bogna Piter
101

Kawałek mojego świata w komiksie - warsztaty dla młodzieży

28 kwietnia 2021 w godz. 17:00-19:00 odbędą się warsztaty online dla młodzieży uczącej się języka niemieckiego na temat „Kawałek mojego świata w komiksie – od pomysłu do pierwszej strony”. Warsztaty ... read more..

Polityka
Bogna Piter
329

"Nie jestem w stanie poprzeć tej uchwały" - odrębny głos radnej z Gliwic

Podczas kwietniowej sesji rada miejska Gliwic większością głosów przyjęła projekt uchwały w sprawie uhonorowania wybuchu III Powstania Śląskiego. Spośród radnych, biorących udział w głosowaniu, o... read more..

Media
Bogna Piter
223

O różnym postrzeganiu historii z perspektywy polskiej i niemieckiej - rozmowa na antenie Radia Opole

O różnym postrzeganiu historii z perspektywy polskiej i niemieckiej - rozmowa na antenie Radia Opole Inicjatywa umieszczenia nowej tablicy pamiątkowej na pomniku w Głogówku, opatrzoną inskrypcją "W h... read more..

Wydarzenia
Bogna Piter
245

Najnowsze produkty medialne TSKN na Śląsku Opolskim

Aplikacja DMi-Quiz sprawdzająca wiedzę na tematy związane z kulturą, historią, prawami Mniejszości Niemieckiej oraz Wirtualne Muzeum to dwa najnowsze produkty medialne przygotowane przez Towarzystwo S... read more..

Blogi
Bernard Gaida
448

Ze ściśniętym sercem

„Ze ściśniętym sercem w noc” to książka, która imponuje objętością, a gdy zaczyna się ją czytać,  wciąga autentyzmem. Mówię o wydanym dwujęzycznie przez DWPN pamiętniku Alberta Adamskiego z Kadłu... read more..

Video
Bogna Piter
140

Schlesien Journal 13.04.2021

W kolejnym odcinku Schlesien Journal: podróż w czasie do Gliwoc - miasta z rynkiem jak z podręcznika dla architektów. TSKN na Śląsku Opolskim również w tym roku zaprasza do konkursu "Młodzież recytuje... read more..

Wydarzenia
Bogna Piter
147

Konkurs „Mój Hajmat – Moja ojczyzna”

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej ogłasza konkurs dla miłośników historii lokalnej. Historia bardzo często bywa nazywana nauczycielką życia. To dzięki niej dowiadujemy się o dziejach naszych przodków... read more..

Polityka
Bogna Piter
185

Oświadczenie posła Ryszarda Galli ws. obchodów 100. rocznicy III Powstania Śląskiego

W sprawie upamiętnienia ofiar konfliktu 1921 roku w swoim oświadczeniu opowiedział się w miniony czwartek poseł Ryszard Galla. Warto zapoznać się z tym wyważonym i pojednawczym głosem:  Pani M... read more..

Polityka
Bogna Piter
518

Głos w sprawie obchodów 100-lecia III Powstania Śląskiego

8 kwietnia 2021 przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce, Bernard Gaida, w związku ze zbliżającymi się obchodami 100. rocznicy III Powstania Śląskiego na Górze Ś... read more..

Media
Bogna Piter
238

O duszpasterstwie mniejszości niemieckiej

Wyjątkowym gościem czwartkowej „Rozmowy dnia” w radiu Fara 14 kwietnia 2021 r., był  ks. André Schmeierem z archidiecezji warmińskiej, który w rozmowie z ks. Damianem Nogą opo... read more..

Regiony
Bogna Piter
1668

Gdańscy Niemcy współtworzą kulturę w Gdańsku

Wszyscy goście naszego prastarego hanzeatyckiego miasta oraz jego mieszkańcy znają dawny barbakan – oddział Muzeum Gdańska – Muzeum Bursztynu. Adres ten jednak już niedługo przejdzie do historii. Od ... read more..

Młodzież
Bogna Piter
223

Konkurs Piosenki Niemieckiej SuperStar

Niemieckie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim organizuje, skierowany dla dzieci i młodzieży, Konkurs Piosenki Niemieckiej. Konkurs, po raz pierwszy zorganizowany po raz p... read more..

Wydarzenia
Bogna Piter
228

Konkurs Sto lat temu na Śląsku / Vor 100 Jahren in Oberschlesien

W 2021 mija setna rocznica plebiscytu na Górnym Śląsku i trzeciego powstania śląskiego – wydarzeń, które na wiele dziesięcioleci zdecydowały o obliczu regionu. Z tej okazji Centrum Badań Mniejszości N... read more..

Blogi
Bernard Gaida
688

In Memoriam

Jeszcze wczoraj (12.04.) zastanawiałem się nad tym, o czym napisać dzisiejszą kolumnę. Czy o tym, że pięknie wydrukowane plakaty VdG ośmielające do szczerego zadeklarowania narodowości niemieckiej w N... read more..

VdG
Bogna Piter
178

„Mam tutaj pewną wątpliwość“ - wspomnienie o Krzysztofie Szymczyku

Wczoraj, 14 kwietnia, dotarła do nas informacja o śmierci wieloletniego korektora Wochenblatt.pl, Krzysztofa Szymczyka. "Wochenblatt.pl, a wcześniej »Schlesisches Wochenblatt« bez korekty polskich te... read more..

Wyników 1 - 30 z 5166