Log in
Projekty
Bogna Piter
31

Marcowe wydarzenia na LernRAUM.pl

Marzec będzie bardzo intensywny w LernRAUM.pl! Oto co przygotowaliśmy dla Państwa: Amerykańskie samoloty na śląskim niebie (04.03.2021) Odmowa i odmawianie w Niemczech i w języku niemieckim – Czy ... read more..

Projekty
Bogna Piter
77

Nowa edycja projektu "Ożywianie domów spotkań"

Już od marca 2021 rozpoczyna się kolejna edycja skierowanego do wszystkich grup mniejszości niemieckiej projektu "Ożywianie domów spotkań". 2021 rok z inicjatywy Komisji Europejskiej został ogłoszony... read more..

NSP 2021
Bogna Piter
350

„Nie przestraszę się”

Kim się Pan czuje – Niemcem, Ślązakiem, Polakiem, niemieckim Ślązakiem? Nie lubię określenia przymiotnikowego. W stu procentach czuję się Niemcem i oczywiście w stu procentach jestem Ślązakiem. Są to... read more..

Video
Bogna Piter
57

Schlesien Journal 23.02.2021

„Ożywianie Domów Spotkań” to ogólnopolski projekt VdG, w ramach którego od 2010 roku realizowane są projekty kulturalne dla członków niemieckich DFKs. Projekt ten od początku koordynuje Sybilla Dzumla... read more..

Wydarzenia
Bogna Piter
65

Konkurs na logo

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu ogłasza konkurs na identyfikację wizualną Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczego Niemców w Polsce. Celem konkursu jest wybranie oryginalnego, estetycznego, czy... read more..

Historia
Bogna Piter
869

Polsko-niemiecki podręcznik do historii jako medium dlalogu

Pod koniec 2020 roku zakończono prace nad wspólnym polsko-niemieckim podręcznikiem do historii. Tom czwarty, który obejmuje długi XX wiek do chwili obecnej, jest ostatnią częścią czterotomowej serii i... read more..

Blogi
Bernard Gaida
274

Niemiecki z dwóch stron

Siadając do pisania tego tekstu dzień po ogłoszonym przez UNESCO Dniu Języka Ojczystego, spojrzałem na Facebook z ostatnich kilku dni. Zajęliśmy się stanem nauczania języka niemieckiego jako języka oj... read more..

Polityka
Bogna Piter
166

Zuzanna Donath-Kasiura nowym wicemarszałkiem województwa opolskiego

Na posiedzeniu sejmiku województwa opolskiego w dniu 23.02.2021 na wicemarszałka województwa opolskiego wybrana została Zuzanna Donath Kasiura. Obecny wicemarszałek Roman Kolek z końcem roku 2020 read more..

Wydarzenia
Bogna Piter
473

22. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego UNESCO

21 lutego UNESCO kolejny raz obchodzi Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, mający na celu promowanie na całym świecie różnorodności językowej i nauczania wielojęzycznego. Według UNESCO różnorodność... read more..

Wydarzenia
Bogna Piter
195

76. rocznica Tragedii Górnośląskiej w Gliwicach

76 rocznica Tragedii Górnośląskiej: 20.02.2021 r. godz. 17:40 Kościół św. Jerzego w Gliwicach-Łabędach, ul. Radosna 2  W rocznicę powstania obozu internowania do ZSRR w Gliwicach-Łabędach O... read more..

Video
Bogna Piter
164

Schlesien Journal 16.02.2021

W najnowszym wydaniu Schlesien Journal prezentujemy nowy odcinek z serii „Hallo DFK”. Tym razem odwiedzamy DFK Kreis Gleiwitz w województwie śląskim. Zarząd DFK opowiada nam o swoich działaniach i pro... read more..

Projekty
Bogna Piter
224

Projekt LernRAUM.pl – wydarzenia w lutym

Od 1 lutego w ramach projektu „LernRAUM.pl” organizowane są kolejne wydarzenia. W ofercie są wykłady, warsztaty i kursy, a każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. W lutym zapraszamy na następujące wyd... read more..

Regiony
Bogna Piter
979

Pamięć o Dieterze Przewdzingu wciąż żywa

Mija dziś siedem lat od tragicznej śmierci Dietera Przewdzinga, wieloletniego burmistrza Zdzieszowic* z ramienia mniejszości niemieckiej. Mimo upływu czasu pamięć o nim wciąż pozostaje żywa. Znajomi ... read more..

NSP 2021
Bogna Piter
790

Ważne pytania

Co dziesięć lat przeprowadzany jest spis powszechny, podczas którego padają nie tylko pytania o poziom wykształcenia, stan majątkowy czy warunki mieszkaniowe, lecz także o przynależność narodową. Mnie... read more..

Blogi
Bernard Gaida
597

Roots

Dzisiaj temat spisu powszechnego powracał do mnie kilkakrotnie. Od posiedzenia zarządu VdG po wieczorny telefon ze wschodniej Polski od człowieka, który mając korzenie niemieckie, czuje się Niemcem. O... read more..

VdG
Bogna Piter
256

Dziesiąte wydanie Rocznika Niemców w Polsce

Od 2012 roku Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce wydaje Rocznik Niemców w Polsce - publikację VdG, będącą swoistym podsumowaniem rocznej pracy towarzystw niemieckich, i je... read more..

Media
Bogna Piter
102

Bernard Gaida o inicjatywie Minority SafePack

Ponad milion podpisów zebranych w całej Unii Europejskiej nie pomogło. Stworzona przez Federacyjną Unię Narodowości Europejskich (FUEN) inicjatywa obywatelska nie została przyjęta przez Komisję Europe... read more..

Projekty
Bogna Piter
110

Wiosenna edycja projektu "Samstagskurs" rozpocznie się już niebawem!

Projekt "Samstagskurs" realizowany jest nieprzerwanie od 2010 roku. Trwają przygotowania do wiosennej edycji 2021. Rejestracja kończy się 26 lutego. Przygotowania do edycji wiosennej 2021 przebiegają... read more..

VdG
Bogna Piter
232

Spotkanie noworoczne z biskupem Andrzejem Czają

12 lutego 2020 r. w Kurii Diecezjalnej odbyło się tradycyjne spotkanie noworoczne przedstawicieli mniejszości niemieckiej z bp. Andrzejem Czają. Poruszone podczas spotkania tematy to bieżące sprawy d read more..

Projekty
Bogna Piter
181

"Opolski senior" − wsparcie dla osób starszych i ich opiekunów

Kluby seniora, szkolenia dla opiekunów osób niesamodzielnych, infolinia to tylko niektóre działania podejmowane przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim w partnerstwie z Towar... read more..

Polityka
Bogna Piter
301

"To jest wasz dom, jesteście u siebie" − w obronie dwujęzycznych tablic

"To jest wasz dom, jesteście u siebie" - to tylko jedna z wypowiedzi przedstawicieli sześciu opolskich młodzieżówek*, zebranych we wtorek na konferencji prasowej przed budynkiem dworca głównego w Opol read more..

Blogi
Bernard Gaida
336

Pamiętajmy o Chronstau 1 kwietnia

Kiedyś prof. Grzegorz Janusz, niewątpliwy autorytet w zakresie praw człowieka oraz wynikających z nich praw mniejszości narodowych, w jednej z rozmów powiedział, że społeczności mniejszościowe są siln... read more..

Video
Bogna Piter
218

Schlesien Journal 09.02.2021

Stare pocztówki Opola opowiadają o przedwojennym Opolu-Oppeln. Ich wartość historyczna jest nie do przecenienia. Biblioteka Wojewódzka w Opolu odostępnia swojezbiory. W Łambinowicach odbyły się uroczy... read more..

Polityka
Bogna Piter
247

Odpowiedź VdG na odrzucenie przez Komisję Europejską inicjatywy MSPI

15 stycznia 2021 Komisja Europejska całkowicie odrzuciła projekt Minority SafePack, którego celem było podniesienie części kompetencji w zakresie praw mniejszości narodowych i etnicznych na poziom Uni read more..

Polityka
Bogna Piter
356

#wPolsceusiebie – młodzież w obronie wielokulturowości

Młodzież mniejszości niemieckiej zainicjowała w sieci akcję #wPolsceusiebie #InPolendaheim, zachęcającą do fotografowania się na tle dwujęzycznych tablic nazw miejscowości. To reakcja na wypowiedź jed... read more..

Wydarzenia
Bogna Piter
293

Tajemnice śląskiej koronki - wystawa

Od 01.02.2021 do 27.02.2021 w Muzeum Śląska Opolskiego można zobaczyć wystawę "Tajemnice śląskiej koronki. Historia, tradycja, współczesność". Na wystawie zobaczyć można dzieła wykonane ze śląskiej k... read more..

Historia
Bogna Piter
1765

Premiera filmu „Franz Stumpe - Gablonzer Gürtlerei in Oberursel”

Siostry Lisbeth Gaigl (ur. w 1929 roku) i Christa Riesberg (ur. w 1937 roku) w wymowny sposób opowiadają historię sudeckiej niemieckiej rodziny oraz rodzinnej firmy Stumpe. Już w XVI wieku w regionie... read more..

Młodzież
Bogna Piter
297

Forsche mit uns! - filmowy kanał popularnonaukowy dla dzieci i młodzieży

Na początku grudnia 2020 r. Towarzystwo Edukacji Ekologicznej Badenii-Wirtembergii (Gesellschaft für Umweltbildung Baden-Württemberg e.V., GUB) udostępniło filmowy kanał popularnonaukowy YouTube na te... read more..

Wydarzenia
Bogna Piter
254

70 lat Landsmannschaft der Oberschlesier e.V.

4 grudnia 1950 r. w Monachium narodziła się Landsmannschaft der Oberschlesier e.V., „dziecko” skutków politycznych i terytorialnych decyzji podjętych po drugiej wojnie światowej. „Dziecko” od początk... read more..

Video
Bogna Piter
149

Schlesien Journal 02.02.2021

Dziś informujemy o zmianie w opolskim Sejmiku. Funkcję wicemarszałka, sprawowaną dotychczas przez Romana Kolka, pełnić będzie Rafał Bartek. Ponadto przedstawiamy publikację „Europa, nasza historia” - ... read more..

Wyników 1 - 30 z 5089