Log in
Wydarzenia
Patryk Lisek
56

Zaproszenie do udziału w konferencji online: „Mniejszość niemiecka w Polsce: teraźniejszość i perspektywy przyszłości”

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim oraz Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej zapraszają serdecznie na konferencję pt. „Mniejszość niemiecka w Polsce: teraźniejszość i perspek... read more..

Blogi
Bernard Gaida
112

Raz wybrawszy…

Bycie mniejszością narodową w jakimkolwiek kraju oznacza zawsze walkę o coś i z czymś. I używam tutaj słowa „walka” w znaczeniu permanentnej potrzeby stałego wyboru. Kapitalnie formułuje to myśl św. A... read more..

Młodzież
Beata Sordon
70

Jugendbox 2020

Am 29. November fand das große Finale des Projektes Jugendbox statt. Neun Theatergruppen aus Waldenburg, Glatz, Heilsberg, Oberglogau, Ratibor, Tost, Kollanowitz, Zülz und Proskau, haben in diesem Jah... read more..

Polityka
Patryk Lisek
108

Komisja Finansów zakłada plan finansowy na rok 2021

Dotarła do nas pozytywna informacja Komisji Finansów niemieckiego Bundestagu. Dzięki działaniom Pełnomocnika Rządu Federalnego ds. Wysiedleńców i Mniejszości Narodowych prof. Bernda Fabritiusa, możliw... read more..

Wydarzenia
Patryk Lisek
103

Z Kalendarzem Adwentowym DFK Stolarzowice znowu możesz stać się dzieckiem!

Do rozpoczęcia Adwentu pozostały już tylko dwa dni, a za kolejne dwa startuje nasz Kalendarz Adwentowy Mniejszości Niemieckiej Do otwierania okienek naszego Kalendarza zapraszamy i małych, i dużych... read more..

Wydarzenia
Patryk Lisek
81

„Rycerze Szczęścia”

Górnośląskie Centrum Kultury i Spotkań im. Eichendorffa zaprasza serdecznie na przedstawienie teatralne na podstawie noweli Josepha von Eichendorffa pt. „Rycerze Szczęścia”. Spektakl odbędzie się w s... read more..


Wydarzenia
Patryk Lisek
117

CO CZEKA NAS JESZCZE W GRUDNIU W PROJEKCIE LERNRAUM.PL? ZAPISZ SIĘ JUŻ DZIŚ NA NASZE WYJĄTKOWE WYDARZENIA!

Szanowni Państwo, w miesiącu grudniu nasi animatorzy z całej Polski przygotowali dla Państwa kilkanaście wydarzeń. Zapraszamy do udziału w tych wydarzenia, to pewnie jedyna okazja by odpocząć od read more..

Blogi
Bernard Gaida
307

Mniejszość niemiecka online

Truizmem jest stwierdzenie, że pandemia i wszystko, co wymusiła, nie pozostanie bez wpływu na nasze życie po niej. Właśnie teraz, gdy piszę te słowa, zaczyna się Tydzień Filmu Niemieckiego, dostępny j... read more..

Wydarzenia
Patryk Lisek
111

„Mniejszości potrzebują szerokiej świadomości”

Czym jest mniejszość? Jak najlepiej zdefiniować mniejszości na mocy prawa międzynarodowego? Kiedy i dlaczego mniejszości powinny być pozytywnie dyskryminowane? Jaka jest sytuacja w Niemczech w zakresi... read more..

Młodzież
Patryk Lisek
188

Konkurs kolęd w ramach Koncertu Jarmarku Bożonarodzeniowego ONLINE

Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej (ZMMN) w Polsce organizuje projekt pod tytułem Weihnachtskonzert ONLINE / Koncert Jarmarku Bożonarodzeniowego ONLINE w niedzielę 13 grudnia 202... read more..

Oświata
Patryk Lisek
98

Wywiad z Joanną Rasch, dyrektorem Zespół Przedszkolno- Szkolny w Kędzierzynie- Koźlu

Z Joanną Rasch, dyrektorem Zespół Przedszkolno- Szkolny w Kędzierzynie- Koźlu, rozmawiamy o tej dwujęzycznej, polsko-niemieckiej szkole oraz sytuacji w oświacie w dobie pandemii #COVID19. Zaprasz... read more..

Młodzież
Patryk Lisek
103

OGŁASZAMY KONKURS „DMI-TV”!

W ostatnich latach mniejszość niemiecka na Śląsku Opolskim dynamicznie się rozwijała. Powstało również kilka nowych projektów. Chcemy pokazać mieszkańcom regionu opolskiego wszystko, co nowe, a zwłasz... read more..

Młodzież
Patryk Lisek
101

Tydzień Filmu Niemieckiego #online!

W ramach tegorocznego Tygodnia Filmu Niemieckiego w Województwie Opolskim przygotowaliśmy przegląd znakomitych niemieckich produkcji z ostatnich kilku lat. W związku z istniejącą sytuacją pokazy przen... read more..

Blogi
Bernard Gaida
365

Przemija postać świata

Patrząc na wydarzenia, które co prawda od lat się toczą, ale zyskują ostatnio wyjątkową koncentrację, od kilku dni cisną mi się na usta trzy słowa: Przemija postać świata. To niemal cytat z 1 Listu do... read more..

Wydarzenia
Patryk Lisek
148

Nabożeństo ekumeniczne w Dniu Żałoby

Dziś (15.11.2020) w Dniu Żałoby, organizujemy w Opolskiej Katedrze uroczystość, związaną z tym tematem, a składać się ona będzie z koncertu i nabożeństwa ekumenicznego. Podczas nabożeństw może przebyw... read more..

VdG
Patryk Lisek
632

Apel Związku Niemieckich Stowarzyszeń do rządów Polski i Niemiec o współpracę wobec aktualnej sytuacji epidemicznej

Związek Niemieckich Stowarzyszeń zwraca się w oficjalnym apelu do rządów Polski i Niemiec ws. współpracy wobec aktualnej sytuacji epidemicznej. Pełną treść apelu znajdą Państwo poniżej: ... read more..

Wydarzenia
Patryk Lisek
149

Lernraum.pl zaprasza na planowane w listopadzie wydarzenia!

Zapraszamy Państwa bardzo serdecznie na najbliższe wydarzenia Online! Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie! Zgłoś się już dzisiaj tutaj: www.lernraum.pl/pl/kursangebot/ 12.11.2020, 17.00 Vorlesun... read more..

Video
Patryk Lisek
194

Video
Patryk Lisek
139

Video
Patryk Lisek
133

Schlesien Journal 27 10 2020

Wywiad z ks. dr Piotrem Tarlinskim na temat działalności Biblioteki Eichendorffa w Opolu w czasach pandemii. Relacja ze spotkania z świadkami czasu w Gogolinie. Jak gotowały nasze Omy, panie z koła DF... read more..

Video
Patryk Lisek
115

Blogi
Bernard Gaida
455

Wartości europejskie

„Dzisiejsze porozumienie to kamień milowy w ochronie wartości UE. Stworzyliśmy mechanizm, który umożliwia UE zaprzestanie finansowania rządów, które nie szanują naszych wartości, takich jak praworządn... read more..

Wydarzenia
Anna Durecka
277

Volkstrauertag in der Oppelner Kathedrale - Versöhnung über den Gräbern

Szanowni Państwo! W przyszłą niedzielę (15.11.2020) w Dniu Żałoby, organizujemy w Opolskiej Katedrze uroczystość, związaną z tym tematem, a składać się ona będzie z koncertu i nabożeństwa ekumeniczne... read more..

Blogi
Bernard Gaida
382

Przywrócić siłę wartościom

W Wiedniu islamiści strzelali wczoraj do bezbronnych ludzi. Kilka dni wcześniej we Francji inni wyznawcy Proroka również zabijali. I znów trzeba nam się solidaryzować z ofiarami, i znów padają słowa o... read more..

VdG
Anna Scześniok
265

Święto Reformacji

Warownym grodem jest nasz Bóg, Orężem nam i zbroją. Wybawia On ze wszelkich trwóg, Co nas tu niepokoją! - Marcin Luther W dniu 31 października obchodzimy Święto Reformacji. Święto Reformacji to j... read more..

Wydarzenia
Anna Hermasz
198

Przed nami dwa ostatnie dni Seminarium Śląskiego

Przed nami dwa ostatnie dni Seminarium Śląskiego. Dziś zajmiemy się tematem dla nas bardzo ważnym, mianowicie Górnym Śląskiem w roku 1945. Pozostaje nadal wiele kwestii wartych omówienia, mamy nadziej... read more..

VdG
Anna Scześniok
326

Ku pamięci zmarłych

Listopad jest wyjątkowym miesiącem związanym z pamięcią o zmarłych, a dla wierzących z wiarą w życie wieczne. Co roku przed Dniem Wszystkich Świętych przedstawiciele Związku Niemieckich Stowarzyszeń o... read more..

Polityka
Anna Scześniok
237

Kondolencje w związku ze śmiercią Wiceprzewodniczącego Bundestagu Thomasa Oppermanna

Związek Niemieckich Stowarzyszeń jest wstrząśnięty informacją o nagłej śmierci Wiceprzewodniczącego Bundestagu oraz Przewodniczącego frakcji politycznej SPD Thomasa Oppermanna. W związku z tym Przewod... read more..

Blogi
Bernard Gaida
584

Erozja

Kiedy w 2016 roku po ulicach miast przechodziły manifestacje w związku z próbą zmiany prawa aborcyjnego napisałem felieton pod tytułem „Cnota roztropności” i cytowałem katechizm KK, który o tej cnocie... read more..

Wyników 1 - 30 z 5010