Log in
Projekty
Adam Kubik
47

Mini-Miasto 2020. Projekt Stowarzyszenia Pro Liberis Silesiae

Po raz kolejny powstało Mini-Miasto w opolskiej Raszowej (wprawdzie z zachowaniem obostrzeń oraz w ograniczonym zakresie).  Bramy miasta, których przekroczenie możliwe było z zachowaniem procedu... read more..

Polityka
Anna Hermasz
17

„Razem wzmocnijmy Europę”

Ambasada Niemiec: Informacja Prasowa nr 16/2020 „Razem wzmocnijmy Europę” „Za sprawą pandemii COVID-19 Unia Europejska staje w obliczu historycznego wyzwania. Podczas niemieckiej prezydencji w Radzi... read more..

Wydarzenia
Anna Hermasz
27

Lato z Bilingua

Serdecznie zapraszamy do udziału w kampanii „Lato z Bilingua”. Czekamy na Was w poniedziałki od 10:00 do 12:00 i we wtorki od 14:00 do 16:00. Oferujemy animacje językowe dla dzieci w wieku od 6 do 13 ... read more..

Młodzież
Anna Hermasz
49

Wybory do Zarządu BJDM!

Zgodnie z uchwałą Zarządu w dniu 15 maja 2020 powołano Komisję ds. Delegatów. W dniu wczorajszym, 21 maja 2020, Komisja podjęła decyzję o terminach Spotkań Wyborczych Zarządów Kół Terenowych Województ... read more..

Wydarzenia
Anna Hermasz
59

Zaproszenie na rozpoczęcie prezydencji Niemiec w Radzie EU

W dniu 1 lipca 2020 r. o godz. 15.00 odbędzie się wydarzenie z okazji rozpoczęcia prezydecji Niemiec w Razie EU. Serdecznie zapraszamy na wirtualne wydarzenie, które mogą Państwo śledzić na stron... read more..

Oświata
Adam Kubik
178

Nazwy przedmiotów szkolnych podtrzymujących poczucie tożsamości narodowej uczniów

Ministerstwo Edukacji Narodowej wypowiedziało się w kwestii związanej z dopuszczalnym nazewnictwem na świadectwach przedmiotów szkolnych podtrzymujących poczucie tożsamości narodowej uczniów: Język... read more..

Wydarzenia
Anna Hermasz
234

Spotkanie Thomasa Oppermanna z przedstawicielami Mniejszości Niemieckiej w Polsce!

24 czerwca 2020 r. Wiceprezydent Bundestagu, Thomas Oppermann spotkał się po raz pierwszy z przedstawicielami Mniejszości Niemieckiej w Polsce w siedzibie Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno- read more..

Video
Anna Hermasz
98

Schlesien Journal 23.06.2020

Kim był Franz Pawlar? Odpowiedzi na to pytanie poszukuje politolog i historyk Leszek Jodliński. Porter Franza Pawlara. Mniejszość Niemiecka w województwie śląskim złożyła hołd ofiarom obozu Zgoda w Św... read more..

Blogi
Bernard Gaida
166

Tante Lilo

Śmierć nigdy nie przychodzi w porę. Poznałem Tante Lilo jako mieszkankę enerdowskiego Karl-Marx-Stadt. Prawdziwa Saksonka, była żoną najstarszego brata mojej mamy, Georga. Mogli się spotkać, ponieważ ... read more..

Polityka
Anna Hermasz
123

Thomas Oppermann z wizytą w Opolu!

Thomas Oppermann, członek i wiceprzewodniczący Bundestagu przebywa w tym tygodniu z wizytą na Ṡląsku. Po pobycie w ciągu ostatnich dwóch dni we Wrocławiu i w Legnicy dzisiejszym punktem programu ... read more..

Wydarzenia
Anna Hermasz
369

Kamień węgielny pod Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze Niemców w Polsce w Opolu

Po 10 latach od pojawienia się podczas obrad Polsko-Niemieckiego Okrągłego Stołu idei  o utworzeniu miejsca, w którym zostanie zaprezentowana historia niemieckiej społeczności i  zapisa... read more..

Wydarzenia
Anna Hermasz
121

OSTATNIE DNI NABORU NA STYPENDIUM IM. JOHANNA KROLLA

Uwaga! Ostatnia szansa, aby zgłosić się do Programu Funduszu Stypendialnego Fundacji Rozwoju Śląska 2020 im. Johanna Krolla.Stypendium jest przeznaczone dla dzieci i młodzieży do dwudziestego szóstego... read more..

Oświata
Anna Hermasz
2642

Rekrutacja do projektu „Deutsch AG” została przedłużona!

Karta zgłoszenia szkoły do udziału w projekcie: Karta Zgłoszenia Szkoły - Deutsch AG Zgłoszenie udziału dziecka: Zgłoszenie udziału dziecka - Deutsch AG Kontakt do koordynatorów regionalny... read more..

Wydarzenia
Anna Hermasz
452

Mini Miasto – Kinderspielstadt 2020

W dniach 29 czerwca - 03 lipca 2020 r.  (nowy termin)  odbędzie się kolejna edycja międzynarodowego obozu letniego - Mini Miasto – Kinderspielstadt. Projekt organizo... read more..

Oświata
Adam Kubik
569

Oficjalne pismo MEN ws. wpisów na świadectwie

W dniu 19 czerwca 2020 r. otrzymaliśmy oficjalne pismo w sprawie wpisów na świadectwie dot. przedmiotów: język mniejszości niemieckiej, historia i kultura niemieckiej mniejszości narodowej, geografia ... read more..

Oświata
Adam Kubik
3650

Wpisy na świadectwie

Uczniowie realizujący zajęcia języka mniejszości oraz przedmiot historia i kultura, geografia Niemiec otrzymują wpis z tych zajęć na swoim świadectwie szkolnym. Wpisu takiego dokonuje się za... read more..

Młodzież
Anna Hermasz
188

ZNAMY JUŻ ZWYCIĘZCÓW XXVI KONKURSU RECYTATORSKIEGO “MŁODZIEŻ RECYTUJE POEZJĘ”

To już dziś! Znamy już zwycięzców XXVI Konkursu recytatorskiego “Jugend trägt Gedichte vor / Młodzież recytuje poezję”. Do 22 maja uczniowie szkół podstawowych i średnich mogli wysyłać swoje zgłoszeni... read more..

Video
Anna Hermasz
335

Schlesien Journal 16.06.2020

Heute bei Schlesien Journal: Journalist Dawid Smolorz berichtet über die wechselhafte Geschichte der Stadt Gleiwitz.... read more..

Projekty
Anna Hermasz
124

Konkurs dla nauczycieli w ramach projektu Archiwum Historii Mówionej

Szanowni Państwo,  Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej wraz z Instytutem Goethego z Krakowa ogłaszają konkurs dla nauczycieli historii, języka niemieckiego oraz języka niemieckiego jako języka mni... read more..

Blogi
Bernard Gaida
356

Problemy z tolerancją

Jeśli komuś się wydawało, że panująca pandemia poszerzy przestrzeń tolerancji, to się wyraźnie pomylił. Zamieszki antyrasistowskie w USA, obalane pomniki w Wielkiej Brytanii i ostatnio w Niemczech, sp... read more..


Wydarzenia
Anna Hermasz
272

LXX posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych

W dniu dzisiejszym, 17 czerwca 2020 r. odbywa się w Warszawie LXX posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Jest to pierwsze posiedzenie Komisji Wspólnej w 2020 r., gdy... read more..

Wydarzenia
Anna Hermasz
400

Podziękowania dla Rolfa Nikel, ustępującego ambasadora Niemiec w Polsce

We wtorek, 16 czerwca 2020 r. Bernard Gaida, przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń w Polsce wręczył podziękowania dla Rolfa Nikel, ustepującego ambasadora Niemiec w Polsce i jego żony Olivi ... read more..

Wydarzenia
Anna Hermasz
203

Lange Nacht der Ideen 2020 – #LNDI2020

Sehr geehrte Damen und Herren, das Auswärtige Amt und seine Partner laden Sie ein, am 19. Juni 2020 an der fünften, virtuellen Langen Nacht der Ideen teilzunehmen! Weitere Informationen un... read more..

Wydarzenia
Anna Hermasz
169

Upamiętnienie Ofiar Obozu Zgoda w Świętochłowicach

W ubiegłym roku odbył się 25 Dzień Pamięci Ofiar Obozu Zgoda. W tym roku uroczystości upamiętniające stoją pod znakiem 75. rocznicy zakończenia wojny i powojennej tragedii Niemców w Polsce, jednak ze ... read more..

Video
Anna Hermasz
168

Schlesien Journal 09.06.2020

Rozmowa z wójtem gminy Murów Michałem Golenią na temat pandemii koronawirusa i jej wpływu na samorządy ich budżety i życie mieszkańców. Zaproszenie na konkurs niemieckojęzycznej piosenki dla dzieci i ... read more..

Blogi
Bernard Gaida
528

Kreacja rzeczywistości?

Leży przede mną raport Najwyższej Izby Kontroli na temat „Ochrony materialnego dziedzictwa kulturowego mniejszości narodowych”.  Przyznaję, że raport jeszcze nie przestudiowany dogłębnie. Jednak ... read more..

Video
Anna Hermasz
203

Schlesien Journal 02.06.2020

W dzisiejszym programie Schlesien Journal, informujemy o projekcie Opolski Senior, pielgrzymce mniejszości narodowych i etnicznych w Opolskiej Katedrze. Do końca czerwca w Konsulacie Niemiec w Opolu m... read more..

Wydarzenia
Anna Hermasz
333

Srebrny Jubileusz pielgrzymowania Mniejszości Narodowych i Etnicznych

W pierwszą niedzielę czerwca odbyła się uroczysta Msza św. z okazji 25.lecia pielgrzymowania Mniejszości Narodowych i Etnicznych. W wyniku pandemii uroczystości miały miejsce w Katedrze Opolskiej, a n... read more..

Wydarzenia
Anna Hermasz
141

25. Pielgrzymka Mniejszości w Opolu. Podsekretarz Stanu, Błażej Pobożny przekazuje pozdrowienia do uczestników Mszy Św.

W sprawie tegorocznej Pielgrzymki Mniejszości Narodowych i Etnicznych, która odbyła się wyjątkowo w Katedrze pw. św. Krzyża w Opolu, Pan Minister Błażej Pobożny przekazuje pozdrowienia do uczestników ... read more..

Wyników 1 - 30 z 4892