Log in
Anna Hermasz

Anna Hermasz

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Podziękowania dla Bernarda Gaidy od Thomasa Oppermanna

24 czerwca br. Thomas Oppermann, członek i wiceprzewodniczący Bundestagu przebył z wizytą do Opola. 

Pierwszym punktem programu była rozmowa z marszałkiem Andrzejem Bułą oraz z przewodniczącym Sejmiku, Rafałem Bartkiem. Następnie gość odwiedził miejsce planowanego Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczego Niemców w Polsce oraz Bibliotekę Eichendorffa jak również spotkał się, po raz pierwszy z  przedstawicielami Mniejszości Niemieckiej (m.in. Bernardem Gaidą- Przewodniczącym Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce) w celu odbycia intensywnej debaty. 

Nawiazanie do tematu: https://vdg.pl/pl/portal/aktualnosci/wydarzenia/item/5274-spotkanie-thomasa-oppermanna-z-przedstawicielami-mniejszosci-niemieckiej-w-polsce

Poniżej znajdą Państwo pełną treść podziękowania za od Wiceprezydenta Bundestagu, Thomasa Oppermanna dla Przewodniczącego Związku Niemieckich Stowarzyszeń w Polsce, Bernarda Gaidy.

doc01393220200731131949 1

Schlesien Journal 28.07.2020

Relacja z jubileuszu pierwszego wiecu europejskiego sprzed 30 lat, który odbył się w Łubowicach pod Raciborzem. Był to pierwszy wiec młodej wówczas zorganizowanej mniejszości niemieckiej na Górnym Śląsku. Zaproszenie na półkolonie organizowane przez DWPN w Opolu i Raciborzu. Relacja ze spotkania z autorką książki „Poniemieckie” – Karoliną Kuszyk. Zaproszenie na wystawę porcelany do Gliwic.

  • Dział: Video

Zmarł prof. Piotr Baron

24 lipca 2020 r. po ciężkiej walce z chorobą odszedł prof. Piotr Baron. Zmarł w wieku 55 lat.

Prof. Baron był dyrygentem, nauczycielem akademickim, organistą, kompozytorem, specjalistą w zakresie emisji głosu oraz wystąpień publicznych. Był publicystą, autorem wielu publikacji naukowych, coachem i trenerem, animatorem życia muzycznego. Był doktorem habilitowanym sztuk muzycznych w zakresie dyrygentury, a od 2014 roku profesorem nadzwyczajnym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie. Prowadził autorską klasę dyrygowania, chór akademicki oraz chór Nysa Gospel Choir. Od 2017 roku był profesorem gościnnym na Uniwersytecie Muzyki i Sztuk Scenicznych w Wiedniu.

Od wielu lat prowadził działania artystyczne i naukowe, zmierzające do odkrywania dzieł kompozytorów śląskich.

Był długoletnim kierownikiem referatu ds. szkolnictwa i kultury Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce oraz prezesem Niemieckiego Towarzystwa Oświatowego (1996-2011).

Zarząd Związku oraz pracownicy biura składają rodzinie głębokie wyrazy współczucia.

Pogrzeb śp. prof. Piotra Barona odbędzie się w poniedziałek, 27 lipca 2020 r. o godz. 11:00 w Opolu-Półwsi.

Subskrybuj to źródło RSS