Log in

Federalny Krzyż Zasług wręczony Pani Rosemarie Kerner

W środę 4 lipca w konsulacie RFN we Wrocławiu został wręczony Pani Rosemarie Kerner Federalny Krzyż Zasług za wieloletnią opiekę nad językiem i kulturą niemiecką przez Panią konsul generalną Ulrike Knotz.

Pani Rosemarie Kerner urodziła się 25 marca 1940 r. w Reńskiej Wsi. Od początku istnienia mniejszości niemieckiej była aktywnym członkiem ich struktur. Brała udział w działalności Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim. Działania pani Rosemarie Kerner obejmowały wiele dziedzin. Od 23 lat jest przewodniczącą SKGD na Śląsku Opolskim w gminie Kędzierzyn-Koźle. Będąc aktywistką mniejszości niemieckiej działała jako przedstawiciel organizacji w wyborach na poziomie lokalnym i parlamentarnym. Pani Rosemarie Kerner wiele uwagi poświęciła stosunkom polsko-niemieckim. Dzięki temu, wraz z administracją miasta, przyczyniła się do poświęcenia tablicy znajdującej się na szpitalu miejskim dla lokalnego niemieckiego lekarza i badacza Arthura Nicolaiera w sierpniu 2012 r. Ponadto od 19 lat jest członkiem Regionalnej Komisji Rewizyjnej SKGD.

Największym sukcesem pani Kerner jako przewodniczącej Stowarzyszenia Oświatowego w Kędzierzynie-Koźlu było założenie publicznego dwujęzycznego przedszkola i kompleksu szkolnego pod nazwą Johann Wolfgang von Goethe.

Ostatnio zmieniany piątek, 06 lipiec 2018 13:23