Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 703.
Log in

Święto pieczonego ziemniaka

  • Napisane przez 
  • Dział: Wydarzenia

W sobotę 30 sierpnia w MN w Kętrzynie działy się cudaczne rzeczy. Już od samego rana dom MN z Kętrzyna tętnił życiem. Ludzie pracowali jak mróweczki. Z kuchni wydobywały się przemiłe zapachy. Na podwórku słońce „przebijało” się przez gałęzie i dym. Czuć było zapach palonego dymu i pieczonej kiełbaski, a w żarze ogniska piekły się soczyste ziemniaczki. W tle przyśpiewywała nutka muzyczna, która porwała niektórych do tańca. 

30 sierpnia 2014r. Ten dzień wpisał się w MN z Kętrzyna jako "Dzień Pieczonego Ziemniaka"”. 3 mniejszości niemieckie, z Kętrzyna, Mrągowa i Biskupca spotkały się by wspólnie świętować ten dzień i utrwalać swoje więzi. Od godziny 14:00 rozpoczęła się cała impreza, która trwała do późnych godzin wieczornych. Na wstępie spotkania przywitała wszystkich Przewodnicząca Sylwia Przespolewska. Zapowiedziała program imprezy i przekazała głos młodzieży. Przedstawiono historię ziemniaka, zarecytowano wiersze o ziemniaku, opowiedziano bajkę o ziemniaku i przeprowadzono szereg konkursów związanych z ziemniakiem. Najlepszym konkursem cieszył się cudak z ziemniaka. Przystąpiło do niego 15 osób, z czego każdy tworzył własnoręcznie cudaka z ziemniaka. Innym ciekawym konkursem było szukanie po całym podwórku ukrytych ziemniaków, bądź też tworzenie portretu z ziemniaka. Konkursów przeprowadzono 10 i wszyscy uczestnicy konkursów zostali nagrodzeni ciekawymi nagrodami.

{gallery type="photogallery" id="208"}

Innym punktem programu były degustacje potraw z ziemniaków. Potrawy były wykonywane własnoręcznie przez członków MN z Kętrzyna. M.in. zapiekanka z ziemniaka własnej inwencji twórczej, sałatki ziemniaczane, frytki, chipsy, pieczone ziemniaczki z ogniska oraz tradycyjny Kartoffelsalat w wykonaniu niemieckim. 

Ogromną radość członkom MN z Kętrzyna sprawiła wizyta Honorowego gościa z Niemiec P. Franka Krawolitzkiego. Członkowie zarządu mieli okazję zaprezentować Panu Kralowitzkiemu dom po niewielkim remoncie i porozmawiać o działaniach i planach na przyszłość. P. Krawolitzki od początku istnienia naszego stowarzyszenia jest z nami całym sercem, ciałem i duszą. Wspiera nas finansowo i merytorycznie, za co składamy Mu serdeczne podziękowania i życzymy moc zdrowia, pomyślności i wytrwałości z nami do końca.

Tego dnia również świętowano urodziny jednego z członków MN z Kętrzyna. Odśpiewano sto lat w języku polskim oraz niemieckim.

Projekt ten został sfinansowany ze środków ministerstwa Republiki Federalnej Niemiec za pośrednictwem ZNSSK w Polsce.  

Ostatnio zmieniany środa, 08 luty 2017 22:27