Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 703.
Log in

Historia regionu Prusów Wschodnich

  • Napisane przez 
  • Dział: Historia

W niedzielę 1 czerwca 2014r członkowie MN z Kętrzyna wraz ze swoimi rodzinami przeżyli niezapomniane chwile, które pozostaną na zawsze w ich pamięci.  

Dzień pełen przygód, niezapomnianych wrażeń i wspomnień. Tak minął 1 czerwca dla członków MN z Kętrzyna. Tego dnia o godzinie 8:30 wszyscy spotkali się w siedzibie MN w Kętrzynie, by wspólnie razem rozpocząć projekt, który został sfinansowany przez środki Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Federalnej Niemieckich za pośrednictwem ZNSSK w Polsce.

{gallery type="photogallery" id="198"}

Na wstępie spotkania przywitała ich Sylwia Przespolewska, która przedstawiła plan dnia oraz sporządzoną prezentację Prus Wschodnich, m.in. miejsca, które tego dnia odwiedzili. Opowiedziała o  mieście Kętrzyn, o jego powstaniu i o dziejach za czasów I i II wojny światowej. Następnie wszyscy razem wyruszyli śladami Prus Wschodnich. Z Mikołajek popłynęli statkiem do Rucianej Nidy. W trakcie rejsu statkiem mieli okazję uczestniczyć w przeprawie Śluzą Guzianką. W Rucianem Nidzie odwiedzili Zabytkowy Cmentarz, na którym znajduje się zabytkowa Kapliczka cmentarna i kwatera żołnierzy, którzy zginęli podczas I wojny światowej. Pochowanych jest tam 37 żołnierzy niemieckich, w tym Richard Anders (1856-1934), który w 1882 roku uruchomił tartak w Rucianem i był właścicielem miejscowej wyłuszczarni nasion. Odwiedzili również leśniczówkę położoną w Piersławku, w której urodził się Ernst Wichert, niemiecki pisarz, który pisał o tematyce mazurskiej. Zobaczyli Izbę Pamięci Ernsta Wicherta oraz przeszli leśną ścieżką edukacyjną „Piersławek”, która dla dzieci okazała się dodatkową atrakcją i niezapomnianą przygodą.  

Projekt ten sprzyjał wspomnieniom naszych seniorów, którzy tego dnia podzielili się swoimi przeżyciami z czasów dzieciństwa.

Ostatnio zmieniany środa, 08 luty 2017 22:27