Log in
Anna Hermasz

Anna Hermasz

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Schlesien Journal 29.09.2020

Lars Kawczyk, młody poeta ze Stolarzowic, który swoje wiersze pisze w języku angielskim i niemieckim. Właśnie wydał niemieckojęzyczny tomik poezji. Wspomnienie Joachima Niemanna, długoletniego dyrektora ZNSSK w Polsce, współzałożyciela organizacji Mniejszości Niemieckiej i zaangażowanego człowieka na rzecz języka niemieckiego, niemieckiej kultury i tradycji.

  • Dział: Video

25. Pielgrzymka do Maria Hilf w Zlatych Horach

25. Pielgrzymka do Matki Bożej Wspomożenia WiernychMaria Hilf w Zlatych Horach (Czechy) – według aktualnego stanu pandemii – odbędzie się jak zaplanowano19 września (sobota) 2020 r. Zasady bezpieczeństwa jak u nas w Polsce: Dbamy o higienę rąk. W kościele nosimy maseczki. Na zewnątrz zachowujemy odstęp 2 metrów (za wyjątkiem członków rodziny) albo zakładamy maseczki gdy jesteśmy blisko siebie. Mamy nadzieję, że zagrożenie pandemią nie wzrośnie i pielgrzymka będzie mogła się odbyć. 

9.30 - Modlitwy przed Mszą świętą
11.00 - Uroczysta Msza święta
14.00 - Nabożeństwo ku czci Matki Bożej
 
Mamy nadzieję, że pandemia się nie rozprzestrzeni, a pielgrzymka narodów będzie mogła się odbyć zgodnie z planem.
 
Do zobaczenia na Maria Hilf!

IV. spotkanie koordynacyjne w Olsztynie MN w rejonie północno-zachodnim w Polsce

W dniu dzisiejszym, tj. 31.08.2020 odbyło się czwarte spotkanie koordynacyjne w Olsztynie Mniejszości Niemieckiej w rejonie północno-zachodnim. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele z dziewięciu organizacji Mniejszości Niemieckiej w Polsce, w tym:  Słupski Związek Ludności Mniejszości Pochodzenia Niemieckiego, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Mniejszości Niemieckiej „Pomerania“ w Koszalinie, Związek Stowarzyszeń Niemieckich Warmii i Mazur, Towarzystwo Mniejszości Niemieckiej w Bydgoszczy, Związek Ludności Pochodzenia Niemieckiego „Ziemi“ Sztumsko Dzierzgońskiej, Olsztyńskie Stowarzyszenie Mniejszości Niemieckiej, Nidzickie Stowarzyszenie Mniejszości Niemieckiej, Towarzystwo Ludności Pochodzenia Niemieckiego oraz Chojnickie Stowarzyszenie Ludności Pochodzenia Niemieckiego.  

Celem spotkania było przekazanie informacji z zakresu złożenia wniosku oraz rozliczania środków finansowych z różnych źródeł, w ramach którego omówione zostały ogólne kwestie organizacyjne oraz bieżące działania. Uczestnicy spotaknia koordynacyjnego brali udział w szkoleniach i warsztatach z zakresu złożenia wniosku oraz rozliczania środków finansowych, m.in. planowanie projektów na rok 2021.

Organizatorem wydarzenia jest Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce. 

118653676 595731507765362 4154832084235511413 nIMG-20200831-WA0005.jpg

 

  • Dział: Regiony

Schlesien Journal 25.08.2020

Rozmowa z prezesem Niemieckiego Towarzystwa Oświatowego na temat wyzwań przed jakimi stanęli nauczyciele j. niemieckiego i uczniowie w obliczu pandemii. „Jugendzeit” – mniejszość niemiecka zorganizowała obóz językowy dla młodzieży w Turawie. Koło DFK w Domecku zorganizowało wspólne nocowanie i wieczór bajek.

  • Dział: Video
Subskrybuj to źródło RSS