Log in

Odszedł Edmund Tessmer

Quelle / Źródło: Archiv der Gazeta Nowomiejska / Archiwum Gazety Nowomiejskiej Quelle / Źródło: Archiv der Gazeta Nowomiejska / Archiwum Gazety Nowomiejskiej

Odszedł Edmund Tessmer, wieloletni działacz mniejszości niemieckiej w Nowym Mieście Lubawskim, zaangażowany w działalność społeczną i kulturalną, pasjonat historii dawnego powiatu lubawskiego i sportowiec. Miał 89 lat.

"Był skarbnicą wiedzy historycznej. Wiele faktów przedwojennych lat pamiętał osobiście, bo tu urodził się i wychował. Pan Edek, bo tak go nazywali znajomi i przyjaciele, już od młodzieńczych lat wykazywał się wyjątkową aktywnością. Potrafił zgrabnie łączyć uprawianie sportu i kulturę" - pisze o nim Gazeta Nowomiejska.

"Dzięki jego osobie nasza mniejszość cały czas trwała. Dzięki niemu byliśmy szanowani w mieście. Był bardzo kontaktowy; nie ma osoby, która by go nie szanowała i nie podziwiała. Całe lata śpiewał w chórach, uczestniczył w wyjazdach krajowych i zagranicznych. Z jego inicjatywy została też zorganizowana wystawa "Dziedzictwo Kulturowe w byłych Prusach Zachodnich w Rejonie Ziemi Lubawskiej”. Do samych ostatnich dni był aktywnym sportowcem", wspomina Jadwiga Wiśniewska, działaczka mniejszości niemieckiej z Nowego Miasta Lubawskiego.

Istotnie, w latach pięćdziesiątych w rubrykach sportowych często pojawia się wytłuszczonym drukiem jego nazwisko; "a był wszechstronnym zawodnikiem: pięcioboju, skoku w dal, trójskoku, biegów na sto metrów czy pływania" - czytamy na łamach Gazety Nowomiejskiej.

Edmund Tessmer nawet w zaawansowanym wieku pozostał aktywny. "Jeszcze na trzy dni przed śmiercią został uhonorowany wyróżnieniem za wieloletnie osiągnięcia sportowe. Nie myślał o śmierci. Był prawdziwym, czynnym obywatelem" - wspomina żona Sabina.

Pogrzeb śp. Edmunda Tessmera odbędzie się we wtorek, 6 kwietnia 2021, o godzinie 10:00, wyjście z kaplicy przy ul. 3 Maja w Nowym Mieście.

Źródła: Gazeta Olsztyńska - Nowe Miasto: Senior-lekkoatleta zadziwia formą i zdobywa medale
Gazeta Olsztyńska - Nowe Miasto: Edmund Tessmer nie żyje. Był do niedawna aktywnym sportowcem - mastersem, a na co dzień lokalnym społecznikiem

Ostatnio zmieniany czwartek, 01 kwiecień 2021 14:45