Log in

Niemcy pielgrzymowali do Wambierzyc

Pielgrzymom towarzyszył chór Heimatklang z Gliwic-Ostropy Foto: Rudolf Urban Pielgrzymom towarzyszył chór Heimatklang z Gliwic-Ostropy

W niedzielę odbyła się trzecia w tym roku pielgrzymka Mniejszości Niemieckiej. Po Opolu i Bardo tym razem pielgrzymi spotkali się w Wambierzycach. W Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny modlili się wspólnie z biskupem Wofgangiem Ipoltem z Görlitz.

Pielgrzymom z Górnego Śląska towarzyszył chór Heimatklang z Gliwic-Ostropy, któremu przwodniczyła Anna Wolka. Na organach też zagrał Górnoślązak – Jerzy Matula. Od strony organizacyjnej nad przebiegiem pielgrzymki czuwał duszpasterz niemieckich katolików w diecezji wrocławskiej – ojciec Marian Arndt. Witając pielgrzymów podkreślił, że pielgrzymka nie rozpoczyna się dopiero od mszy w kościele. - Już samo słowo pielgrzymka zdradza, że jej częścią jest również sama droga. Pielgrzymka rozpoczyna się więc już w momencie opuszczenia przez nas domu i trwa aż do powrotu – powiedział ojciec Arndt.

Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Wambierzycach od stuleci jest celem pielgrzymek Dolnoślązaków i Górnoślązaków. Tradycję pielgrzymowania pielęgnuje Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce. Wspólnie z duszpasterstwem mniejszości z Opola i Wrocławia co roku organizuje pielgrzymkę. A to jeszcze nie koniec tegorocznego pielgrzymowania mniejszości. We wrześniu Związek zaprasza na pielgrzymkę do Maria Hilf, a w listopadzie do Trzebnicy.

Ostatnio zmieniany czwartek, 13 sierpień 2020 10:31