Logo
Wydrukuj tę stronę

Prof. Dr. Bernd Fabritius odwiedzał mniejszość niemiecką w Polsce

W sobotę (08.12.2018r.) do Polski przyjechał Prof. Dr. Bernd Fabritius, pełnomocnik rządu RFN ds. mniejszości narodowych i etnicznych oraz wysiedleńców. Celem jego wizyty która rozpoczeła się w sobotę(08.12.2018r.) a trwała do środy (12.12.2018), była chęć poznania mniejszości niemieckiej na terenie Polski, jego podróż obejmowała odwiedziny mniejszośći w Legnicy, Wrocławiu, Opolu, Kędzierzynie-Koźlu, Raciborzu oraz Łubowicach.

Swoja podróż po Polsce rozpoczął Prof. Dr. Bernd Fabritius od odwiedzin stowarzyszeń mniejszości niemieckiej w Legnicy oraz Wałbrzychu podczas spotkania omówiono aktualną sytuację Niemców na Dolnym Śląsku oraz przedstawiono powojenne losy miasta. P. Fabritius owiedził także kościoły w Jaworznie oraz Świdnicy. Te ewangelicko-luterańskie kościoły są imponującym świadectwem śląskiej kultury oraz historii regionu, pisze Prof. Dr. Bernd Fabritius.FB_IMG_1544607271323.jpg

Drugi dzień wizyty p. Fabritiusa w Polsce rozpoczął się od niemieckojęzycznej mszy Świętej we Wrocławiu. Po czym odbyło się spotkanie z tutejszą mniejszością, głównymi tematami rozmów było utrzymanie oraz rozwój języka i kultury niemieckiej w tym rejonie a także prace i projekty na rzecz młodzieży. Kolejnym przystankiem tego dnia była Góry Św. Anny.

Najważniejszym etapem wizyty p. Fabritiusa w Polsce było spotkanie z organizacjami mniejszości niemieckiej w siedzibie Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Opolu. W spotkaniu wzięli m.in. udział przedstawiciele TSKN Opole i Śląsk, poseł na sejm p. Ryszard Galla, przedstawiciele ZMMN oraz Fundacji Rozwoju Śląska, Związku Śląskich Rolników, Pro Liberis Silesiae, Izby Gospodarczej Śląsk, Towarzystwa Dobroczynnego Niemców, Śląskiego Stowarzyszenia Samorządowego, Niemieckiego Towarzystwa Oświatowego oraz Dyrektor Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej. Głównym tematem rozmów były minione wybory, powstanie centrum dokumentacji, nauka języka niemieckiego w szkołach jako DAM i DAF, wpływ mniejszości na gospodarkę rejonu oraz prace na rzecz młodzieży. Podczas tego spotkania został poruszony także temat niemieckich szkół w Polsce, a mówiąc dokładniej problem z ich finansowaniem. Po spotkaniu z przedstawicielami organizacji mniejszości niemieckiej odbyła się także konferencja prasowa podczas której p. Fabritius zapewnił pełne wsparcie, zarówno swoje jak i rządu RFN dla mniejszości niemieckiej w Polsce. Więcej informacji z konferencji znajdą Państwo w NTO, Radio Opole, Radio Doxa oraz na stronie opowiecie.info Podczas swojej wizyty w Opolu p. Fabritius spotkał się także z Biskupem Andrzejem Czają oraz wziął udział w koncercie adwentowym zorganizowanym przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim.

ten2.jpg

W przedostatnim dniu swojego pobytu w Polsce p. Fabritius spotkał się m.in z Abp Alfonsem Nossol, od którego jak pisze na swoim Facebooku poznał z pierwszej ręki historię polsko-niemieckiego pojednania oraz z przewodniczącym Sejmiku Rafałem Bartkiem i marszałkiem Andrzejem Bułą. 

FB_IMG_1544611120025.jpg

Jednym z ważniejszych przystanków tego dnia były wizyty w dwujęzycznych szkołach mieszczących się w Koźlich-Rogach oraz w Raciborzu Studziennej gdzie nauczanie języka niemieckiego po jego wieloletnim braku w ofercie szkół ma szczególne znaczenie do odnowienia tożsamości i podtrzymania kultury regionu. Podczas pobytu w województwie śląskim odbyło się także spotkanie p. Bernda Fabritiusa wraz z Panią konsul Birgit Fisel-Rösle oraz panem Bernardem Gaida z przedstawicielami Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Województwa Śląskiego, Górnośląskiego Centrum Kultury im. Eichendorfa oraz redakcji Mittendrin podczas którego zaprezentowano historię oraz działalność mniejszości w tym regionie.

FB_IMG_1544796703878.jpg

Media

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 17 grudzień 2018 10:23
© 2017 Verband der deutschen sozial-kulturellen Gesellschaften in Polen. Alle Rechte vorbehalten. Entworfen von VdG