Log in
Bogna Piter

Bogna Piter

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Supermiasta i Superregiony 2040 – głosujmy za siecią szkół dwujęzycznych!

Gazeta Wyborcza Opole ogłosiła plebiscyt, mający na celu wybór najważniejszych wyzwań dla województwa Opolskiego na najbliższe lata. Spośród dwunastu wstępnie wybranych działań czytelnicy mogą wybrać siedem, na których realizacji najbardziej im zależy. Zagłosujmy wspólnie za siecią szkół dwujęzycznych! Bo przecież to język wyróżnia Opolskie na tle innych województw.

Na stronie Gazety Wyborczej czytamy:

Wielokulturowość i znajomość języka niemieckiego wyróżniają województwo Opolskie spośród innych regionów. Nie brakuje firm, które właśnie tutaj postanowiły inwestować, licząc na łatwiejsze pozyskanie pracowników ze znajomością tego języka. Żeby tę przewagę utrzymać, w każdym powiecie muszą powstać szkoły z językiem niemieckim jako wykładowym.

Wystarczy wejść na stronę Gazety Wyborczej Opole i tam oddać swój głos TUTAJ

Głosowanie potrwa do 3 maja 2021. Wyniki plebiscytu poznamy 7 maja.

Wybierzmy wspólnie!  

supermiasta logo

Oświadczenie posła Ryszarda Galli ws. obchodów 100. rocznicy III Powstania Śląskiego

W sprawie upamiętnienia ofiar konfliktu 1921 roku w swoim oświadczeniu opowiedział się w miniony czwartek poseł Ryszard Galla. Warto zapoznać się z tym wyważonym i pojednawczym głosem:

 Pani Marszałek! Wysoka Izbo!

W tym roku obchodzimy 100. rocznicę III Powstania Śląskiego oraz 100. rocznicę plebiscytu na Górnym Śląsku. Wydarzenia sprzed 100 lat zapisały się na trwałe w historii Europy, a zwłaszcza w historii Polski i Niemiec.

III Powstanie Śląskie do dziś naznaczone jest dramatem niezliczonej liczby rodzin i osób, które brały w nim udział, walcząc zarówno po polskiej jak i po niemieckiej stronie. Była to tragedia dla wszystkich, tragedia, której skutkiem były nie tylko ofiary ludzkie poniesione przez obie strony, ale także głęboki podział, który zakorzenił się w wielu rodzinach zamieszkujących te ziemie.

W czasie obchodów 90. rocznicy III Powstania Śląskiego na Górze Świętej Anny, prezydent RP Bronisław Komorowski powiedział: „nie zapominamy, że dramat tamtego czasu podzielił nie tylko śląskie wioski i miasta, ale także familoki a często i poszczególne śląskie rodziny”, i dalej: „składamy tutaj hołd heroizmowi powstańców, bez których Śląsk nie stałby się częścią Polski, ale szanujemy również wybory tych, którzy stanęli po drugiej stronie zmagań”. Bronisław Komorowski zwrócił także uwagę na to, że naprzeciw powstańców śląskich stanęli także inni Ślązacy, którzy czuli się Niemcami i chcieli, aby Śląsk był nadal częścią państwa niemieckiego. Te słowa boleśnie uwidaczniają, jak trudna, skomplikowana i niejednoznaczna jest historia tych ziem.

Jako poseł reprezentujący w polskim Sejmie mniejszość niemiecką, jestem świadomy tego, że III Powstanie Śląskie jest wydarzeniem bardzo polaryzującym Polaków. Nawet 100 lat później wciąż żywe są emocje tamtych wydarzeń, zwłaszcza wśród osób, których przodkowie brali udział w tym powstaniu lub były rodzinnie powiązane z powstańcami. Jednocześnie, w 100. rocznicę III Powstania Śląskiego, konieczne jest oddanie należnej czci i szacunku wszystkim, którzy w czasie jego trwania zginęli, bez względu na to, czy byli Polakami, czy Niemcami. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że Śląsk jest od wieków obszarem mieszania się kultur, historii i języków. Mieszkały tu i wciąż mieszkają osoby, które są obywatelami polskimi, ale mają niemieckie pochodzenie. Tak potoczyły się losy historii. Dla każdej ze stron tego powstania Śląsk był domem. Każda ze stron dążyła do tego, aby był on częścią ich państwa. Stąd walki, stąd wiele ludzkich dramatów.

Bardzo bym sobie życzył, aby tegoroczne uroczystości rocznicowe odbywały się w duchu wzajemnego szacunku i pojednania. Jako członek mniejszości niemieckiej mam w tym zakresie pozytywne doświadczenia. W 2000 roku, jako reprezentanci organizacji mniejszości niemieckiej, wraz z przedstawicielami samorządu województwa opolskiego, po raz pierwszy stanęliśmy na Górze Świętej Anny, by oddać hołd wszystkim ofiarom powstania, w tym ofiarom bitwy o Górę Świętej Anny. Uczyniliśmy tak w duchu wielkiej pokory i wzajemnego szacunku, wspominając heroizm powstańców. Bardzo bym chciał, aby tego typu wydarzenia nie miały incydentalnego charakteru, a stały się pięknym zwyczajem, pielęgnowanym każdego roku.

Jako poseł Mniejszości Niemieckiej pragnę przypomnieć słowa papieża, świętego Jana Pawła II, wypowiedziane przez niego na Górze Świętej Anny w 1983 roku: „Ziemia ta bowiem wciąż potrzebuje wielorakiego pojednania”. Słowa te wciąż są aktualne. Dramat wydarzeń III Powstania Śląskiego jest wciąż obecny w ludzkich sercach, dzieląc wiele rodzin, czy też, patrząc w szerszym wymiarze, społeczność polską i niemiecką. Dlatego też z tej mównicy pragnę oddać hołd wszystkim ofiarom III Powstania Śląskiego, bez względu na ich narodowość. Zarazem chciałbym zaapelować do koleżanek i kolegów posłów: uczcijmy wspólnie pamięć wszystkich ofiar! Uczyńmy tak w duchu ponadpartyjnej współpracy! Dzięki temu Sejm RP również dołoży swoją cegiełkę do tego bardzo ciężkiego i długotrwałego procesu gojenia się głębokich ran.

Tak, ta ziemia potrzebuje wciąż wielorakiego pojednania, i jako poseł Mniejszości Niemieckiej chcę na rzecz takiego pojednania pracować.

 

Głos w sprawie obchodów 100-lecia III Powstania Śląskiego

8 kwietnia 2021 przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce, Bernard Gaida, w związku ze zbliżającymi się obchodami 100. rocznicy III Powstania Śląskiego na Górze Św. Anny, wystosował do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej pismo, nawołujące do upamiętnienia obu stron konfliktu i przypominające uchwaloną w 2019 roku rezolucję ZNNSK w Polsce rezolucję. 

Pismo zostało rozesłane m.in. do Marszałek Sejmu Elżbietę Witek, Marszałka Senatu prof. Tomasza Grodzkiego, prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, konsul Generalnego Niemiec we Wrocławiu Hansa Jörga Neumanna, posła na Sejm RP Ryszarda Galli oraz pełnomocnik rządu federalnego ds. przesiedleńców i mniejszości narodowych, prof. dra Bernda Fabritiusa.

Treść pisma prezentujemy poniżej:

 

   Pismo Przewodniczącego VdG do Prezydenta RP Andrzeja Dudy ws. obchodów 100-lecia Powstań Śląskich

Pismo Przewodniczącego VdG do Prezydenta RP Andrzeja Dudy ws. obchodów 100-lecia Powstań Śląskich_2

 

Z pełną treścią rezolucji delegatów ZNNSK w Polsce można się zapoznać TUTAJ.

 

Konkurs Piosenki Niemieckiej SuperStar

Niemieckie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim organizuje, skierowany dla dzieci i młodzieży, Konkurs Piosenki Niemieckiej. Konkurs, po raz pierwszy zorganizowany po raz pierwszy w roku 2008 roku, otwarty jest dla wszystkich zainteresowanych niemieckojęzyczną muzyką. Celem konkursu jest zachęcenie młodych ludzi do śpiewania w języku niemieckim, dzięki czemu język niemiecki jest popularyzowany i wzmacniane są kompetencje językowe wśród uczestników. Konkurs odbywa się w dwóch etapach:

  • Kwalifikacje do konkursu finałowego (online); termin nadsyłania zgłoszeń: 1 czerwca 2021
  • Koncert finałowy, planowany na wrzesień 2021.

Podczas koncertu finałowego artyści (soliści, duety, zespoły) wykonują jedną piosenkę. Uczestnicy prezentują szeroki repertuar niemieckiej muzyki od takich artystów jak Vanessa Mai, Helene Fischer, Mark Forster po Silbermond, Ich und Ich czy Rammstein. Zwycięzcy otrzymują dyplomy, statuetki, bony podarunkowe, gadżety promocyjne, jak też nagrody rzeczowe. Konkurs pokazuje wielki potencjał młodej generacji na Śląsku.

Zgłoszenie należy przesłać pocztą tradycyjną na adres organizatora: Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim, ul. M. Konopnickiej 6, 45-004 Opole lub na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Szczegółowe informacje (karta zgłoszeniowa i regulamin) na stronie internetowej organizatora TUTAJ.

Projekt wspierany jest finansowo przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych RFN za pośrednictwem VDG.

plakat Superstar 2021 2

Subskrybuj to źródło RSS