Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 755.
Log in

Mini-Miasto 2020. Projekt Stowarzyszenia Pro Liberis Silesiae

  • Napisane przez 
  • Dział: Projekty
Mini-Miasto 2020. Projekt Stowarzyszenia Pro Liberis Silesiae Foto: Adam Kubik

Po raz kolejny powstało Mini-Miasto w opolskiej Raszowej (wprawdzie z zachowaniem obostrzeń oraz w ograniczonym zakresie). 

Bramy miasta, których przekroczenie możliwe było z zachowaniem procedur higieny, po zdezynfekowaniu rąk oraz po pomiarze temperatury ciała, umożliwiły po raz ósmy przejście do świata dzieci. Mimo pewnych ograniczeń wynikających z obostrzeń, Stowarzyszenie Pro Liberis Silesiae stworzyło dzieciom możliwość kształtowania poprzez zabawę świata za pomocą ich własnych sił i kreatywności. Uczniowie, począwszy od II aż po VI klasę, wspierani byli w swym trudzie oraz kreatywnym działaniu przez swoich starszych kolegów, z klas VII oraz VIII jako wolontariusze, oraz przez nielicznych dorosłych, jako osoby nadzorujące.

Wielojęzyczne (przede wszystkim polsko-niemieckie) osiedle, podzielone na różne obszary funkcyjne takie jak ratusz jako główny punkt administrujący wraz z miejscem pocztowym, ponadto dział kreatywny, laboratorium, szpital, redakcję gazety dziennej „Raschauer Tagesblatt” oraz obszar budowlany z wydzielonymi obszarami dróg i nazwami ulic, działek budowlanych oraz miejscem składowym, na którym przechowywane były materiały budowlane, jest miastem rządzącym przez dzieci i tętniącym ich młodym życiem. Obok pracy na budowie, istniały liczne warsztaty odpowiadające danym działom tematycznym, które umożliwiały młodym pracownikom kreatywne odkrywanie świata danej dyscypliny. Na obszarze miasteczka istniały dodatkowe atrakcje, które umożliwiały schłodzenie przed upałem m.in. oczko wodne dla surfingu oraz stoisko z lodami.

Ze względu na złe warunki pogodowe, Mini-Miasto zostało skrócone o jeden dzień, natomiast w piątek, 3 lipca, odbędzie się uroczyste zakończenie tegorocznego projektu, podczas którego powstały domki, według projektów dzieci wzbudzające podziw nad kreatywnością rozwiązań oraz formy architektonicznej.

Gratulujemy uczestnikom, osobom zaangażowanym w projekt oraz organizatorom, przede wszystkim Stowarzyszeniu Pro Liberis Silesiae, za niebywale udany i zwieńczony sukcesem projekt. Życzymy powodzenia w przyszłości przy realizacji kolejnych kreatywnych pomysłów!

 

IMG 20200703 WA0060IMG 20200703 WA0057IMG 20200703 WA0024IMG 20200703 WA0021IMG 20200703 WA0012

Media

Ostatnio zmieniany piątek, 03 lipiec 2020 15:29