Logo
Wydrukuj tę stronę

Wybrano nowego przewodniczącego partii CDU

Źródło: Pixabay Źródło: Pixabay

Od 16 stycznia 2021 niemiecka partia CDU ma nowego przewodniczącego. Jest nim Armin Laschet, premier Nadrenii-Północnej Westfalii. Polityk chce kontynuować linię wyznaczoną przez Angelę Merkel.

Przesuwany w czasie zjazd CDU (wybory pierwotnie miał się odbyć w kwietniu ubiegłego roku) pierwszy raz w historii odbył się w formie online. O pełnione od 2018 roku przez Annegret Kramp-Karrenbauer stanowisko starało się w sumie trzech kandydatów: Friedrich Merz (kandydował już na tę funkcję w 2018 roku), Armin Laschet i Norbert Röttgen. W drugiej turze wyborów spośród ponad tysiąca delegatów Lascheta poparło 521 głosów; Merza − 466. Wynik sobotniego głosowania wymaga jeszcze potwierdzenia w głosowaniu korespondencyjnym.

Pochodzący z Akwizgranu Armin Laschet z CDU związany jest od 18 roku życia. W latach 1987‑1994 pełnił funkcję doradcy naukowego u boku ówczesnej prezydent Bundestagu, Rity Süssmuth. W 1999 roku po raz pierwszy został eurodeputowanym. Od 2008 roku był członkiem Zarządu CDU; funkcję premiera Nadrenii-Północnej Westfalii pełnił od roku 2017. Jako bliski współpracownik Angeli Merkel opowiada się za kontynuacją jej polityki.

Laschet stanowisko przewodniczącego CDU objął w trudnym momencie. „Zdaję sobie sprawę z odpowiedzialności, jaka wiąże się z tym urzędem” – przyznał. Jako polityk środka podkreśla potrzebę wzajemnego zaufania i unikania kolejnych podziałów w społeczeństwie. „Musimy jasno się wypowiadać, ale nie polaryzować. Musimy umieć się integrować, łączyć społeczeństwo, spajać bardzo różnych ludzi (…) Trzeba słuchać (…), szukać kompromisów i znajdować rozwiązania, których ludzie od nas oczekują” − podkreślał w swojej mowie aplikacyjnej. "Nasza różnorodność jest naszą siłą" – kończył.

Z wyborem Lascheta na stanowisko przewodniczącego CDU nadzieje wiąże również mniejszość niemiecka w Polsce. "W czasie rozpoczęcia pracy nad nowym programem bazowym CDU (…) zapewniono mnie, że temat [mniejszości niemieckiej] jest tak zakorzeniony, że z optyki CDU nie zniknie. To nasze oczekiwanie przechodzi na Armina Lascheta. I jakoś jestem spokojniejszy, gdyż właśnie jego rząd NRW wpisał do umowy partnerskiej z Województwem Śląskim współpracę z Mniejszością Niemiecką jako jej nieodzowny element. Choćby to pokazuje, że w nim spodziewam się osoby na nas otwartą" − komentuje Bernard Gaida, przewodniczący VdG.

Mowa aplikacyjna Armina Lacherta (w j. niemieckim):

Media

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 18 styczeń 2021 15:48
© 2017 Verband der deutschen sozial-kulturellen Gesellschaften in Polen. Alle Rechte vorbehalten. Entworfen von VdG