Log in

Grupa Robocza Mniejszości Niemieckich uchwaliła w Berlinie dwie rezolucje

Grupa Robocza Mniejszości Niemieckich uchwaliła w Berlinie dwie rezolucje Bildquelle; AGDM, Facebook

Dnia 7.11.2019 r, w trakcie obrad Grupy Roboczej Mniejszości Niemieckich (AGDM) w Berlinie, przedstawiciele mniejszości niemieckich z 19-stu krajów Europy oraz krajów byłego Związku Radzieckiego jednogłośnie postanowili w formie doniesienia prasowego wyrazić solidarność z Mniejszością Niemiecką w Polsce, wobec wypowiedzi Wiceministra Spraw Zagranicznych ze względu na krytyczną sytuację w obszarze oświaty Mniejszości Niemieckiej w Polsce. W odniesieniu do oświadczenia Wiceministra Spraw Zagranicznych, Szymona Szynkowskiego vel Sęk, mnieszości niemieckiej zostały nałożone warunki, odnoszące się do ich praw, które powinny być realizowane w Polsce tylko wtedy, gdy w zamian Polacy mieszkający w Niemczech otrzymają więcej praw i przywilejów. Również dostęp dzieci klas 7 i 8 szkół postawowych został ograniczony przez błędną interpretację. Oznacza to, że dzieci uczące się języka niemieckiego jako języka mniejszości nie mogą go sobie wybrać jako język obcy, co stawia je w bardzo niekorzystnej sytuacji.

Treść pełnego doniesienia prasowego znajdą Państwo poniżej:

https://agdm.fuen.org/aktuelles/mx27-aktuelles-pressemitteilung-der-arbeitsgemeinschaft-deutscher-minderheiten-zum-geforderten-gegenseitigkeitsprinzip-in-den-deutsch-polnischen-beziehungen-des-stellvertretenden-aussenministers-polens/

Ponadto w ramach 28. Posiedzenia Grupy Roboczej Mniejszości Niemiekich (AGDM) zostały przekazane dwie rezolucję ("Rezolucja w sprawie 75. rocznicy zakończenia drugiej wojny światowej" oraz "Rezolucja w sprawie przyszłej lini politycznej Mniejszości Niemieckich") w niemieckim Bundestagu do rąk prof. dr Bernd Fabritius, Pełnomocnika rządu RFN ds. mniejszości narodowych i etnicznych oraz wysiedleńców oraz p. Eckhard Pols, Przewodniczącego rządu RFN ds. wysiedleńców, repatriantów i mniejszości narodowych.

W załączniku znajduje się treść uchwalonych rezolucji:

73413109 359640238160329 5345794692086759424 n

Ostatnio zmieniany środa, 11 grudzień 2019 11:16