Log in

Pierwsze rozmowy koalicyjne 18 października

Ponad dwa tygodnie po wyborach do Bundestagu zapowiedziano pierwsze sondażowe rozmowy koalicyjne. W środę 18 października przedstawiciele Zielonych i FDP mają się spotkać na osobnych rozmowach z kanclerz Angelą Merkel.

Po wyborach parlamentarnych szybko stało się jasne, że pozostała tylko jedna realistyczna możliwość stworzenia koalicji rządowej. Po tym, jak SPD zrezygnowało z udziału w nowej edycji Wielkiej Koalicji, możliwością tą pozostała tak zwana koalicja „Jamajka” z CDU, CSU, FDP oraz Zielonymi. Eksperci od samego początku byli zgodni, że rozmowy pomiędzy partnerami nie będą łatwe, a przez pierwsze dwa tygodnie po wyborach nie zapowiedziano nawet negocjacji sondażowych.

Według Spiegel Online dziś oczekiwanie się skończyło. 18 października ma dojść do osobnych rozmów kanclerz z przedstawicielami Zielonych oraz FDP. Skąd tak długi czas oczekiwania? Ma to mieć dwa powody. Po pierwsze dopiero wczoraj miało dojść do porozumienia partii chadeckich co do ustalenia górnego limitu rocznego przyjmowanych uchodźców na 200 000. Poza tym 15 października odbędą się wybory do Landtagu w Dolnej Saksonii. Łatwo sobie wyobrazić, że partie celowo przełożyły rozmowy, siłą rzeczy prowadzące do kompromisów, na termin powyborczy.

Więcej na temat Przeczytacie Państwo (w języku niemieckim) tutaj:

http://www.spiegel.de/politik/deutschland/jamaika-koalition-angela-merkel-laedt-fuer-mittwoch-zu-sondierungsgespraechen-a-1172064.html

Zapisz

Zapisz

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 23 październik 2017 12:14