Log in

Film: "Plebiscyt na Górnym Śląsku. 1921"

Quelle / Źródło: skgd.pl Quelle / Źródło: skgd.pl

W środę, 24.03.2021 o godzinie 18:00 na stronie skdg.pl TUTAJ odbędzie się premiera filmu „Plebiscyt na Górnym Śląsku. 1921”.

W dzisiejszych czasach – tak jak przed laty – istnieją w Europie regiony pragnące autonomii. Obecnie także wybuchają konflikty o podłożu etnicznym czy religijnym. Pytanie, jak ułożyć stosunki w społeczeństwach wieloetnicznych, jest więc nadal aktualne.

Sto lat temu wieloetniczny Górny Śląsk znalazł się w centrum europejskich wydarzeń politycznych. Jego polsko- i niemieckojęzyczni mieszkańcy – żyjący od wieków w pokojowej koegzystencji – zostali zmuszeni, by opowiedzieć się za przynależnością do Polski lub do Niemiec.

Celem tego filmu jest spojrzenie w przeszłość, w tym przypadku na górnośląski plebiscyt z 20 marca 1921 roku i wydarzenia mu towarzyszące, które może nam pomóc w zrozumieniu teraźniejszych konfliktów narodowościowych w Europie. A także w uzyskaniu ważnych wskazówek na temat tego, jak budować teraźniejszość i przyszłość – wolną od nacjonalizmu i populizmu.

W dokumentacji tej połączono ujęcia archiwalne z aktualnymi zdjęciami regionu. Wywiady z polskimi i niemieckimi ekspertami oraz animowane mapy pomagają zrozumieć zdarzenia i tło historyczne.

Produkcja została zrealizowana przez Centrum do Spraw Edukacji Obywatelskiej Nadrenii Północnej-Westfalii (Landeszentrale für politische Bildung NRW) w koprodukcji z Fundacją Domu Górnego Śląska oraz z Fundacją Domu Gerharta Hauptmanna. Skierowany jest on przede wszystkim do uczniów i studentów oraz wszystkich zainteresowanych historią Europy. Dzięki Domowi Współpracy Niemiecko-Polskiej w Opolu film jest dostępny w polskiej wersji językowej.

Ostatnio zmieniany środa, 24 marzec 2021 10:40