Logo
Wydrukuj tę stronę

"Jugendzeit": obóz letni dla młodzieży

W tajniki carvingu wprowadzał młodzież Dawid Bewko. Foto: Beata Sordon W tajniki carvingu wprowadzał młodzież Dawid Bewko.

W Turawie trwa obóz dla młodzieży mniejszości niemieckiej "Jugendzeit". Od 8 do 16 sierpnia 17 młodych ludzi z województwa opolskiego i śląskiego wspólnie bierze udział w warsztatach językowych, zajęciach sportowych i razem spędza wolny czas. A wszystko oczywiście w języku niemieckim.

W obozie biorą udział młodzi ludzie w wieku od 14 do 20 lat. - Podzieliliśmy młodzież na dwie grupy ze względu na znajomość języka niemieckiego.  W tych grupach biorą udział w różnych warsztatach. Przygotowaliśmy też wiele wydarzeń towarzyszących, zajęcia sportowe. Myślę, że każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie i przy okazji rozwinie swoje umiejętności językowe – mówi Beata Sordon, organizatorka obozu. Trener Jakub Turański pokazuje uczestnikom, jak działać w grupie, jak angażować się w działalność mniejszości niemieckiej, jednocześnie się przy tym rozwijając, jak poznać swoje mocne i słabsze strony i jak z tej wiedzy korzystać. Warsztaty z kreatywnego pisania prowadzi trenerka z Instytutu Goethego w Krakowie. Dominik Duda i Weronika Koston ze Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej zorganizowali już dla młodzieży warsztaty językowe. Rudolf Urban, redaktor naczelny „Wochenblatt.pl”, wprowadzi młodzież w czwartek w tajniki pracy dziennikarskiej i publicznych wystąpień. Młodzież ma też czas na aktywność sportową. W środkę pływali kajakami. Niebawem czekają ich nocne podchody. Oficjalne zakończenie "Jugendzeit" odbędzie się w sobotę o godz. 15.00. - Każda grupa przygotuje program artystyczny, który zaprezentuje podczas podsumowania obozu - zapowiada Beata Sordon. 

Organizatorem obozu jest Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce. 

Ostatnio zmieniany czwartek, 13 sierpień 2020 10:29
© 2017 Verband der deutschen sozial-kulturellen Gesellschaften in Polen. Alle Rechte vorbehalten. Entworfen von VdG