Logo
Wydrukuj tę stronę

Oficjalne stanowisko Zarządu Krajowego Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej RP

Oficjalne stanowisko Zarządu Krajowego Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej RP Bildquelle: Bund der Jugend der Deutschen Minderheit

Stanowisko Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej w RP (ZMMN/BJDM) w związku z wydarzeniem z dn. 17.11.2019 r. w Bytomiu dotyczącego wzniesienia kamienia pamiątkowego dla ofiar I i II wojny światowej.

Opole, 19.11.2019 r.

Stanowisko Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej w RP (ZMMN/BJDM) w związku z wydarzeniem z dn. 17.11.2019 r. w Bytomiu dotyczącego wzniesienia kamienia pamiątkowego dla ofiar I i II wojny światowej.
Pomysł wzniesienia kamienia pamiątkowego przez pana Marka Tylikowskiego nigdy wcześniej nie został zasygnalizowany, omówiony ani w żaden sposób skonsultowany z zarządem Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej w RP, dlatego też absolutnie nie był on znany Zarządowi Organizacji. Natomiast na użycie nazwy naszego Związku na kamieniu pamiątkowym nigdy nie było pozwolenia ze strony Zarządu.
Zarząd i biuro ZMMN były całkowicie zaskoczone i z przerażeniem dowiedziały się z mediów społecznościowych o wzniesieniu takiego kamienia pamiątkowego z ów napisem.
Zarząd ZMMN w żadnym momencie nie wiedział o prywatnym kontakcie Pana Marka Tylikowskiego z politycznymi organizacjami i stowarzyszeniami tj.: „Junge Alternative" czy „Junge Nationalisten" oraz o jego prywatnej prośbie o wsparcie finansowe dla jego projektu.

ZMMN jako organizacja całkowicie odcina się od kontaktów z Panem Markiem Tylikowskim i z wyżej wymienionymi organizacjami. Cała sprawa była wyłącznym działaniem Pana Marka Tylikowskiego. Zostanie ona w trybie natychmiastowym omówiona przez Zarząd BJDM na najbliższym posiedzeniu i z całą pewnością wyciągnięte zostaną odpowiednie konsekwencje.

ZMMN jest w pełni zaangażowany w międzynarodowe porozumienie, w przyjaźnie i sąsiedzkie stosunki między Polakami i Niemcami i całkowicie odcina się od wszelkich działań mających na celu zniszczenie bądź zaprzeczenie temu stanowi rzeczy.
ZMMN jest, był i pozostanie neutralnie polityczną organizacją.

W związku z powyższym wyrażamy swoje najwyższe zażenowanie i wyrazy smutku.

W imieniu Zarządu Krajowego,

Katrin Koschny
Przewodnicząca Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej w RP

Plik do pobrania:

Ostatnio zmieniany środa, 20 listopad 2019 08:32
© 2017 Verband der deutschen sozial-kulturellen Gesellschaften in Polen. Alle Rechte vorbehalten. Entworfen von VdG