Log in

Ze stolicy do Opola

  • Napisane przez Zuzanna Hebdzyńska
  • Dział: Młodzież

Mam na imię Zuzanna, pochodzę z Warszawy i przyjechałam do Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Opolu, by poznać i zrozumieć funkcjonowanie Mniejszości Niemieckiej jako organizacji na terenie naszego kraju. Jako osoba ucząca się języka niemieckiego, zagłębiam się w zagadnienia z nim związane, zarówno kulturalne jak i obyczajowe obowiązujące w Niemczech. Bardzo interesuje mnie również działalność polityczna Związku z perspektywy Mniejszości, jej działania, stanowisko, rola oraz znaczenie w kraju, dlatego też na miejsce odbycia swojego stażu wybrałam sobie siedzibę w Opolu.

Podczas swojego tygodniowego pobytu zapoznałam się ze strukturami organizacji, miałam możliwość uczestnictwa podczas tworzenia nowych projektów oraz pomagałam przy ich realizacji. W trakcie swojej wizyty miałam okazję porozmawiać na tematy zarówno polityczne jak i społeczne, dotyczące naszego kraju jak i regionu z posłem na Sejm RP, Panem Ryszardem Gallą oraz Wicemarszałkiem Województwa Opolskiego, Panem Romanem Kolkiem. Miałam również możliwość zobaczenia redakcji Wochenblatt, gdzie tworzona jest ’Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej’.

Zdobyte doświadczenie, podczas tego tygodniowego pobytu pozwoliło mi na poszerzenie swojej wiedzy oraz świadomości, jako młodej obywatelki na temat działalności Mniejszości  w Polsce. Pozwoliło mi na zrozumienie wagi jaką ma działalność Mniejszości i jak ważne jest jej nieprzerwane działanie. Jako pasjonatka polityki miałam okazję do refleksji nad wieloma problemami obecnymi w rejonie, a w szczególności nad wyzwaniami z którymi musi mierzyć się Mniejszość by zachować swoją kulturę oraz tożsamość.

Jestem bardzo wdzięczna Mniejszości za to, że przyjęła mnie w taki ciepły sposób oraz wszystkim osobom które przyczyniły się do tego, że mój staż był tak owocny i pouczający.