Log in

Dziś w Wochenblatt.pl – 4 sierpnia

scan0007

Tematy z dzisiejszego wydania gazety Niemców w Polsce.

Książe fryzjerów – fryzjer książąt – Od ponad 50 lat Richard Stanik jest na służbie piękna. Po ucieczce z Polski, w latach 70. otwiera w Bonn znany salon „Chez Richard” i staje się gwiazdorem fryzjerów śmietanki towarzyskiej z Niemiec i Polski.

Język ojczysty zamiast języka dyplomacji – Co to jest język dyplomacji – każdy wie. Z członkami zarządu Związku Stowarzyszeń Niemieckich Warmii i Mazur najważniejszy niemiecki dyplomata tym językiem jednak nie rozmawiał. Interesował go inny język. Jaki? Ojczysty.

Nieznany w Opolu, legenda w Niemczech – Mimo, że był jednym z najwybitniejszych sportowców w swojej dziedzinie, to w regionie, z którego pochodził, nie mówi się o nim prawie wcale. Bernard Kempa, szczypiornista urodzony w Opolu, z końcem lipca zmarł w wieku 96 lat.

Niemieckie skarby Śląska – Wakacje to okres, w którym wielu  niemieckich Ślązaków zastanawia się, co zrobić z wolnym czasem. Zabrzmi to dziwnie, lecz być może warto wziąć pod uwagę poszukiwania skarbów. Te bowiem zdają się w naszym regionie opłacać i często mogą przynieść mniejszą lub większą fortunę. Przykładem może być dolnośląska miejscowość Rzeczka, gdzie w jednym z domów znaleziono niemieckie książeczki bankowe, a pieniądze, które reprezentują, wciąż są „do wzięcia”.

Komu tożsamość narodowa? – Przewodniczący zarządu ZNSSK w Polsce Bernard Gaida podkreśla konieczność zachowania narodowej tożsamości.

W napięciu – Poseł Ryszard Galla o sejmowym urlopie, który tym razem może się okazać dla posłów bardzo pracowity.

Kolejny okrągły stół? – Redaktor naczelny Wochenblatt.pl Rudolf Urban o perspektywach zakończenia kryzysu politycznego w Polsce.

Nürnberg pierwszym liderem – Podsumowanie 1 kolejki 2 Bundesligi.

Zwycięstwo Vettela pomimo problemów – Relacja z Grand Prix Węgier.

Szczegóły dotyczące powyższych tematów i wiele więcej znajdziecie Państwo w wydaniu Wochenblatt.pl z 4 sierpnia.