Log in

Ryszard Galla na antenie Radia Opole

Poseł Mniejszości Niemieckiej był gościem Parlamentarnej Loży Radiowej.

Rozmowa rozpoczęła się od pytań dotyczących dalszych kroków prawnych w sprawie powiększenia Opola, w kontekście zajęcia się nią przez trybunały unijne:

Na pewno warto tę możliwość w sytuacji, w której prawo w kraju nie zostało wykorzystane, sprawdzić. Jako przedstawiciele Mniejszości Niemieckiej stoimy przed pytaniem czy temat powiększenia Opola będzie przed unijnymi trybunałami podejmowany, czy też nie.

Galla przyznał, że powiększenie Opola stało się jednym z bodźców do założenia Parlamentarnego Zespołu do Spraw Obrony Polskiej Samorządności:

Warto z takich sytuacji wyciągać wnioski na przyszłość. My jako posłowie założyliśmy zespół parlamentarny, który nad takimi sprawami na pewno będzie się pochylał (...). Takimi zagadnieniami na pewno będą plany dotyczące powiększenia Warszawy, a również projekty zmian w kodeksie wyborczym – przede wszystkim dwukadencyjność wójtów i burmistrzów. Zespół ma być platformą dyskusji o polskiej samorządności.

Poseł bronił dotychczasowych osiągnięć w tym zakresie:

Reforma samorządowa w Polsce się udała, a zasady wyboru wójtów i burmistrzów to zasady, które dobrze funkcjonują (…). Zmiany doprowadzą do pewnego ograniczenia możliwości wyboru przez mieszkańców. Wójtowie i burmistrzowie najmocniej poddawani są weryfikacji wyborców.

Pozostałymi tematami były losy nowej „ustawy pomnikowej” oraz perspektywy rozwoju transportu na Odrze.
Całej rozmowy możecie Państwo wysłuchać tutaj:
http://radio.opole.pl/125,2316,ryszard-galla-o-tym-czy-duze-opole-trafi-do-luks

Ostatnio zmieniany czwartek, 02 marzec 2017 13:36