Log in

W Bratysławie otwarta została wystawa „W dwóch światach – 25 niemieckich historii. Prezentacja mniejszości niemieckich“

Otwarcie wystawy na Słowacji, a dokładniej w pawilonie wystawowym Podhradie znajdującym się w Słowackim Muzeum Narodowym w Bratysławie, odbyło się 9 sierpnia o godzinie 15.00. Dzięki temu można na terenie Słowacji po raz pierwszy zobaczyć wystawę przygotowaną przez Grupę Roboczą Mniejszości Niemieckich (AGDM).

Wystawa daje odwiedzającym nietypową możliwość poznania mniejszości niemieckich w poszczególnych regionach, zapoznania się z ich historią, elementami wspólnymi jak i tymi które są unikalne dla każdej z nich. Wystawa prezentuje historię i współczesne działania oraz projekty mniejszości niemieckich na terenie krajów Europy Środkowej i Wschodniej oraz państw leżących na terenach byłego Związku Radzieckiego. W uroczystości udział wzięli: między innymi Ambasador RFN w Bratysławie, Joachim Bleicker oraz Dyrektor generalny Słowackiego Muzeum Narodowego, Branislav Panis. Wystawa została uroczyście otwarta przez Ondreja Pöss, Dyrektora Muzeum Kultury Karpackich Niemców .

Wystawa ma na celu nie tylko uświadomienie przybyłym gościom różnorodności mniejszości niemieckich, lecz również ma stać się impulsem do rozmyślań i dyskusji nad wartością jaką reprezentują mniejszości. Do 2 września wystawa będzie dostępna w Muzeum Narodowym w Bratysławie, następnie od 10 września będzie można ją oglądać w miastach na terenie Polski. Swoją podróż rozpocznie ona w naszym kraju od Urzędu Marszałkowskiego w Opolu.

Projekt został zrealizowany przez Grupę Roboczą Mniejszości Niemieckich w FUEN jako wystawa „od mniejszości niemieckich o mniejszościach niemieckich“ sfinansowana ze środków Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 13 sierpień 2018 16:04