Log in
Bogna Piter

Bogna Piter

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

"Hier durften wir bleiben / Tutaj możecie sobie mieszkać" – publikacja pokonferencyjna

„Wojna pokazała, że cierpienie i ból dotknęły ludzi wszystkich narodowości i pamięć o tym nie może nikogo wykluczać.” Te słowa znalazły się w Rezolucji upamiętniającej 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej Rady Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce. Słowa te przyświecały Związkowi także przez cały rok 2020, który z kolei był związany z 75 rocznicą zakończenia tej wojny." *

Na rok 2020 Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce zaplanował szereg wydarzeń, mających upamiętnić tragedię ludności niemieckiej w całej powojennej Polsce. Ze względu na pandemię większości z nich nie udało się zrealizować. Odbyła się jednak konferencja na Górze Św. Anny, poświęcona szeroko pojętej tematyce losu niemieckiej ludności w powojennej Polsce. Trwałym śladem konferencji jest publikacja "Hier durften wir bleiben / Tutaj możecie sobie mieszkać", zawierająca wygłoszone przez referentów teksty.

We wstępie czytamy: 

Konferencja była zorganizowana z szerokim spojrzeniem na definicję tej tragedii. Poszerzała ona tę definicję nie tylko w zakresie terytorialnym, ale także rzeczowym. Referenci zajmowali się nie tylko dramatem kilku lat powojennych czyli obozami dla Niemców, deportacjami i wypędzeniami. W treści wielu wykładów zajmowano się także walką polityczną i kulturową z niemieckością, która trwała oficjalnie do 1989/90 roku. Była to walka z językiem, kulturą, dziedzictwem kulturowym, przekazem historycznym, która miała na celu wynarodowienie i zmianę tożsamości. Krótko mówiąc zajmowano się procesem dyskryminacji Niemców na Śląsku, Pomorzu, Warmii i Mazurach. Starano się zwracać uwagę na skutki owych procesów, które często trwają do dnia dzisiejszego. 

Publikacja dostępna jest w siedzibie VdG w Opolu. W celu otrzymania egzemplarza zapraszamy do kontaktu.

Treść jednego z wygłoszonych referatów: 

 "Hier durften wir bleiben / Tutaj możecie sobie mieszkać" – publikacja pokonferencyjna

"Hier durften wir bleiben / Tutaj możecie sobie mieszkać" – publikacja pokonferencyjna

Wydawca: Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce
Koordynacja projektu, redakcja: Monika Wittek
Tłumaczenie: Waldemar Gielzok, Piotr Żwak
Finansowanie: Konsulat Republiki Federalnej Niemiec w Opolu
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie

 • Dział: VdG

Schlesien Journal 8.06.2021

Tym razem w Schlesien Journal: 

 • Wiele z tutejszych obiektów historycznych równie dobrze mogłoby powstać we Wrocławiu lub w Krakowie - prezentacja dziedzictwa architektonicznego Brzegu Opolskiego.
 • Podczas Samstagskursu dzieci uczą się języka niemieckiego poprzez zabawę.
 • 200 kilometrów pieszo przez Śląsk - Thorsten Rimane wędruje śladami dziadków.
 • Dział: Video

Schlesien Journal 1.06.2021

W najnowszym wydaniu Schlesien Journal:

 • Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej prezentuje swoją działalność
 • Program "Antidotum" dla młodych dziennikarzy mniejszości niemieckiej
 • Nowa inicjatywa Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej: warsztat graffiti
 • Zapowiedź video tegorocznej pielgrzymki mniejszości narodowych i etnicznych na Górze Św. Anny
 • Dział: Video

Sąsiedzi zapraszają!

Z okazji jubileuszu 30-lecia założenia Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce oraz 30-lecia podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy chcielibyśmy zaprosić na happening z polsko-niemiecką oprawą muzyczną. W trakcie tego spotkania pragniemy przygotować graffiti z polsko – niemieckimi elementami i symbolicznie dokończyć jego malowania. Graffiti przedstawia uścisk dłoni, jako widoczny znak dobrej bilateralnej współpracy, symbol silnych więzi oraz wsparcia. Będziemy zaszczyceni Państwa obecnością.

Spotkanie odbędzie się w czwartek 17 czerwca 2021 r o godzinie 14.00 przy ul. Słowackiego 10 w Opolu.

Prosimy o potwierdzenie obecności.
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Tel.: 77/453 85 07, 602 263 655.

 

30-lecie VdG   logo 30 lat

 

Projekt  sfinansowany jest ze środków Konsulatu Republiki Federalnej Niemiec w Opolu.

      konsulat rfn oppeln   

 • Dział: VdG
Subskrybuj to źródło RSS