Log in
Bogna Piter

Bogna Piter

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stypendium ifa: staż hospitacyjny 2021 (nowy nabór)

Program stażowy ifa to wspierający program kwalifikacyjny w zakresie zarządzania kulturą, edukacji młodzieży i mediów, skierowany do pracowników i wolontariuszy organizacji, stowarzyszeń i redakcji mniejszości niemieckich. Program przyczynia się również do tworzenia sieci instytucji mniejszości niemieckich (DMi).

Przez okres do trzech tygodni stażyści otrzymują stypendium umożliwiające zapoznanie się z modelami najlepszych praktyk tematycznych i metodami pracy w indywidualnie wybranej instytucji goszczącej mniejszości niemieckiej we własnym kraju.

Staże mają na celu wspieranie profesjonalizacji i zapewnienie nowych impulsów do praktycznej pracy instytucji mniejszości niemieckiej.

Trwający do trzech tygodni staż powinien się odbyć w okresie od 15 października do 31 grudnia 2021.
Termin zgłoszeń: 30 września 2021.

Więcej informacji w niemieckiej wersji artykułu TUTAJ oraz w załączonych materiałach:


Źródło: ifa 

logo ifa

Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze Niemców w Opolu poszukuje pracowników!

Powstające w Opolu Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze Niemców w Polsce poszukuje pracowników na dwa ostatnie stanowiska:

  • Specjalista ds. promocji i wystaw
  • Specjalista ds. gromadzenia i opracowania zbiorów

Zapraszamy do aplikowania na ww. stanowiska - rekruracja trwa do 5 października. Więcej informacji na stronie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu TUTAJ.

Stellenausschreibung dauert bis zum 5. Oktober / Nabór pracowników trwa do 5 października

Warsztaty: Jak dbać o archiwum rodzinne?

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej serdecznie zaprasza na kolejne bezpłatne warsztaty realizowane we współpracy z Archiwum Państwowym w Opolu w dniu 29.09.2021 r. o godz. 17.00. na Zamku Górnym w Opolu przy ul. Osmańczyka 22. Warsztaty są przeznaczone dla osób ciekawych historii swojej rodziny, chcących zadbać o pamięć o rodzinie. Przedstawione zostaną praktyczne wskazówki w jaki sposób przechowywać i opisywać dokumenty z archiwów rodzinnych. Odpowiemy na pytania:

- Jak opisać papiery i je poukładać dla naszych potomków?
- Czy exel jest dobry tylko do liczenia?
- Czy album ze zdjęciami to dobry wynalazek?
- Dlaczego nie lubimy taśmy klejącej?

Czas trwania: 1,5 godz. Rozpoczęcie: godz. 17.00
Prelegentka: dr Aleksandra Starczewska-Wojnar
Forma: stacjonarnie
Zgłoszenia poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej projektu TUTAJ

Serdecznie zapraszamy.

Źródło: www.e-historie.pl 

Jak dbać o archiwum rodzinne

18. Dni Kultury Niemieckiej

Koncerty, warsztaty, wystawy czy spotkania – to wydarzenia przygotowane w ramach 18 Dni Kultury Niemieckiej dla mieszkańców województwa Opolskiego. Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim wraz z partnerami zaprasza w październiku na kulturalną ucztę duchową. 

Oficjalna inauguracja odbędzie się 8 października w Filharmonii Opolskiej koncertem Filharmoników Opolskich pod batutą Yaroslava Shemeta. Jednak pierwsze wydarzenie będzie miało miejsce już 01.10.2021. W tym dniu odbędzie się spotkanie autorskie i prezentacja publikacji „Kwestia niemiecka na Górnym Śląsku”. Dni Kultury Niemieckiej zakończymy koncertem zespołu Polish Brass Trio dn. 29.10.2021. W programie tegorocznych Dni Kultury m.in. koncerty: Jazzcombo OnCue, Piotr Lempa, Oskar Koziołek-Goetz & Paulina Garlińska, wystawy: „1919-1922. Spór o Górny Śląsk. Plebiscyt
i podział regionu”, „W kręgu kultury niemieckiej”, „Obcy Heimat? Śląsk 1945 roku i w latach powojennych”. Organizatorzy zapraszają ponadto na spotkanie autorskie z Krzysztofem Ogioldą  autorem książki: „Jubileuszowe rozmowy na 30-lecie TSKN na Śląsku Opolskim (1990-2020)”  oraz wydarzenia dla dzieci i młodzieży: „Krecik jesienią – Moje kamishibai” czyli teatrzyk opowieści, Gra miejska, zajęcia biblioteczne, warsztaty plastyczne, konkurs recytatorski, debata młodzieżowa i wiele innych. W sumie zaplanowano ponad 40 wydarzeń w 11 miejscowościach województwa opolskiego. Część wydarzeń będzie można śledzić również w sieci na profilu facebookowym TSKN. Cały program 18 Dni Kultury Niemieckiej można znaleźć na stronie www.skgd.pl.  

Program Dni Kultury Niemieckiej skierowany jest do osób w różnym wieku. Organizowane są wystawy, przedstawienia, koncerty, warsztaty, spotkania autorskie oraz projekty dla młodzieży mające na celu prezentację zarówno szeroko rozumianej kultury niemieckiej, jak i dorobku artystycznego Mniejszości Niemieckiej Śląska Opolskiego. Projekt ten stał się nieodłączną częścią opolskiego kalendarza wydarzeń kulturalnych. W ciągu 18-letniej historii Dni Kultury Niemieckiej
w poszczególnych wydarzeniach wzięło udział ponad 20 000 gości.

Organizator:

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim
M. Konopnickiej 6, 45-004 Opole
www.skgd.pl

Finansowanie: Konsulat RFN w Opolu, Samorząd Województwa Opolskiego

Partnerzy 18 Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim: Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. E. Smołki w Opolu, Biblioteka Austriacka w Opolu, Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej,  Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, Filharmonia Opolska, Związek niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce, Muzeum Diecezjalne w Opolu, LernRaum.pl, Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej, Niemieckie Towarzystwo Oświatowe, Landtag Rheinland-Pfalz, Muzeum Wsi Opolskiej, Muzeum Śląska Opolskiego, Centralne Muzeum Jeńców Wojennych, Polsko-Niemieckie Centrum Bibliotek, Mediów, Kultury i Badań Naukowych im. Josepha von Eichendorffa, Prudnicki Ośrodek Kultury, Biblioteka i Centrum Kultury w Kolonowskiem.

Sponsorzy: Śląskie Kruszywa Naturalne Sp z o o , Filplast  Sp. z o.o., SPOT Light Sp. z o.o., Smuda Consulting, Paul Schockemohle Logistics Polska, Bank Spółdzielczy w Krapkowicach, Transport Towarowy Krzysztof Cichon Sp. z o.o.

Patronat medialny: Radio Opole, Radio PARK, Nowa Trybuna Opolska, 24opole.pl, Radio DOXA, Wochenblatt.pl,  Polen Journal, Tygodnik Ziemi Opolskiej, Tygodnik Krapkowicki, TVP3 Opole, Antidotum.

Plakat do pobrania: 

Źródło: skgd.pl

Subskrybuj to źródło RSS