Log in

Wahlkonvention des Wahlkomitees der Waehler Deutsche Minderheit

Wahlkonvention des Wahlkomitees der Waehler Deutsche Minderheit FotoQwelle: SKGD

Die Rede von R. Bartek während der Wahlkonvention des Wahlkomitees der Waehler Deutsche Minderheit (Qwelle: mniejszosschnieckiecka.eu) und ein Videobericht.

Szanowni Państwo to wielki dzień! Es ist so weit! Wspólnie po miesiącach solidnych przygotowań, wielu rozmowach, spotkaniach, konwencjach na poziomie DFK, gminnych, powiatowych, wojewódzkiej startujemy! Sie Alle haben großartige Arbeit geleistet! Ich weiß, dass es nicht immer einfach war…Nikt nie ma tak szeroko konsultowanych i tak demokratycznie „od dołu” wskazanych kandydatów jak my! Wiem, kosztowało Was to wiele pracy, wielu rozmów, dyskusji i czasami trudnych kompromisów ale zdecydowanie opłacało się! Dzięki waszemu wielkiemu zaangażowaniu mamy konkretny – regionalny a nie centralny program! Dzięki Wam mamy ludzi, którzy za tym programem stoją! I nie są to ludzie z przypadku – tylko fachowcy. Reprezentują różne branże, wszystkich łączy jedno- znają się na swojej robocie i potrafią zaangażować się społecznie. Nasze listy to nie przypadkowo angażowane osoby, a słyszymy ile list w regionie tak jest właśnie tworzonych. My dzisiaj budujemy nową jakość – doświadczenie jednych łączymy z inwencją i zaangażowaniem nowych kandydatów. Ich freue mich sehr, dass wir so viele neue, junge Gesichter für unsere Gemeinsame Sache gewinnen konnten! Cieszę się ogromnie, że na naszych listach są zarówno tak doświadczeni radni i wójtowie jak Roman Kolek, Hubert Kołodziej, Róża Koźlik, czy Krystian Baldy, ale są i nowe, młode twarze jak Mirosław Lasar, Ilona Lenart, Hubert Ibrom czy Kryspin Cieplik i wielu, wielu innych. Budujemy rzeczywistą, silną alternatywę dla partyjnej kłótni „na górze”. Wir beschäftigen uns nicht mit den ständigen Streit da oben in Warschau, wir beschäftigen uns mit den Menschen die hier leben und leben wollen. A teraz parę liczb: W tegorocznych wyborach wystawiamy 31 Kandydatów do Sejmiku Województwa Opolskiego, 154 kandydatów na radnych powiatów województwa opolskiego, ok. 400 kandydatów na radnych 37 Gmin województwa opolskiego i w końcu 23 kandydatów na Wójtów/Burmistrzów  miast i gmin województwa opolskiego. Ponadto 8 Kandydatów na Wójta/Burmistrza uzyskało oficjalne poparcie Mniejszości Niemieckiej.

Ta wspaniała samorządowa drużyna wie, ze Opolskie to nasza Wspólna Sprawa! Oppelner Land ist unsere Gemeinsame Angelegeheit!

Wiemy jak zadbać o rozwój tego regionu, bo robimy to na co dzień! Wiemy, że nie jest sztuką tylko wybudować coś nowego, ale sztuką jest również zadbać o to co już jest zbudowane i wymaga modernizacji, bieżącej opieki. Widzimy, że takie myślenie nie jest dziś normą. Nasi kandydaci swym działaniem udowodnili, że potrafią pomagać, budować, inwestować czy też stale dbać o społeczność której służą. Zainicjowana kampania wizerunkowa pokazuje konkretne dane w konkretnych miejscach w całym regionie, a nie opowiada o wyimaginowanych inwestycjach….Wiemy jednak, że najbliższa kadencja, 5 letnia kadencja, to czas którego nie wolno zmarnować! To czas w którym musimy zadbać o lepszą edukację naszych dzieci- bo nie możemy się zadowolić tylko liczbami uczących się języków, w tym tak ważnego dla nas języka niemieckiego, ale musimy się jeszcze przyjrzeć jakości tej edukacji. Nikt lepiej od nas tego nie zrobi, bo to my wiemy najlepiej jaką wartością jest dzisiaj znajomość języków i jakiego wsparcia ta edukacja wymaga! Wiemy jak bardzo dzisiaj biznes w naszym regionie tych języków potrzebuje – jak wiele firm właśnie z tego powodu, że są tutaj ludzie znający język niemiecki wybrao Opole-Opolskie jako lokalizację dla swego biznesu. O te firmy, o ich przyszłość w regionie trzeba jednak zadbać.

Proszę Państwa dziennikarze czasami słusznie dopytują w takich momentach o konkret i ja pragnę taki konkret podać. Będziemy zabiegać aby w każdej gminie naszego województwa powstała przynajmniej jednak placówka dwujęzyczna. Poprzez ośrodki doradztwa dla nauczycieli będziemy zabiegać o to aby nie zabrakło fachowców do takich placówek- szkół, przedszkoli. Das Erlernen der Sprache muss nämlich institutionell unterstützt werden, denn nur so kann die Sprache weiter gegeben werden, vor allem geht es natürlich um die deutsche Sprache aber wir vergessen auch nicht die Englische, die in der heutigen Welt so wichtig ist. Języki to dzisiaj praca i to praca w regionie, a praca to firmy! Nasi samorządowcy wiedzą najlepiej jaką wartością jest firma, która się „zakorzeniła” i dobrze czuje się w lokalnej społeczności! My budujemy a nie idziemy na łatwiznę i grabimy! Potrafimy zadbać zarówno o nowych inwestorów ale też i pamiętamy o tych, którzy już są i chcą się dalej rozwijać! To wszystko wspólnie robimy z myślą o rodzinie – rodzinie, zarówno tej małej, która ma się tutaj dobrze czuć i chcieć tutaj się rozwijać, jak i tej dużej której na imię Województwo Opolskie. Właśnie ten nasz region – Opolskie to miejsce, którego problem demograficzny dotyka w szczególny sposób i dlatego też powinniśmy szczególnie pamiętać o naszych seniorach- często samotnych, zdanych na pomoc sąsiadów i bliskich. Będziemy zabiegać o instrumenty wsparcia dla nich- poprzez projekt Animatorów osób starszych pokazaliśmy, że wiemy jak to robić.  Dzisiaj tego rodzaju projekty nakierowane na osoby będące w potrzebie – nie tylko dla tych którzy są pod opieką ale również dla tych którzy się taką opieką zajmują mamy przygotowane i są one elementem naszego programu. Den Menschen, die heute bedürftig sind haben wir so viel zu verdanken, dass es unsere gemeinsame Pflicht ist, denen auch zu helfen! Diesen Menschen verdanken wir nämlich auch sehr oft dass überleben unserer deutschen Kultur, Sprache und Tradition- also all das was heute die Marke, die Einzigartigkeit dieser Region ausmacht!

Bo z naszej wielokulturowości i idącej za tym otwartości trzeba uczynić markę! Jak to pięknie mówi nasz Arcybiskup  Nossol „Niech inni poznają naszą śląską inność, bo inność to nie obcość! Obcością bowiem nie można się ubogacić, ale innością TAK!”. Pokażmy, że jest to atut dzięki któremu mieszkańcy innych regionów i wszyscy, którzy kiedyś stąd wyjechali będą chcieli właśnie tutaj wybudować swój dom, zarówno ten namacalny jak i ten pisany sercem! Bo Opolskie, nasz Heimat to nasza Wspólna Sprawa!

VideoQwelle: SKGD: Wahlkonvention des Wahlkomitees der Waehler Deutsche Minderheit. Facebook, 18.09.2018, in: https://www.facebook.com/DeutscheMinderheitInOppeln/videos/2131761480397661/

Medien

Letzte Änderung am Mittwoch, 19 September 2018 10:47