Wiadomości

 • Dodano: 18 lipiec 2016, 17:31 Grupa mniejszości niemieckiej występowała w Bułgarii

  Już po raz drugi tancerze najstarszej grupy zespołu folklorystycznego "Łężczok" oraz mażoretki z "Arabeski" brali udział w festiwalu "Balkan Folk Fest" w Bułgarii. Zespoły występowały w kurorcie turystycznym Złote Piaski.

 • Dodano: 21 czerwiec 2016, 10:24 Wspomnieli ofiary obozu Zgoda

  Nie tylko zimą upamiętnia się ofiary tzw. „Tragedii Górnośląskiej”. Uroczystości odbywają się także w czerwcu. W tym roku cześć ofiarom obozu oddali członkowie mniejszości niemieckiej z województwa śląskiego oraz przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Bernard Gaida.

 • Dodano: 17 czerwiec 2016, 14:24 „Polacy i Niemcy wypełnili ten traktat życiem”

  W Opolu zarówno Związek Niemieckich Stowarzyszeń (VdG) jak i Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej (BJDM) świętowały 25-lecie polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie.

 • Dodano: 10 maj 2016, 09:40 Śląskie da środki dla mniejszości narodowych

  7 maja w Łubowicach odbyło się zebranie delegatów Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców Województwa Śląskiego (TSKN). Przewodniczący Marcin Lippa mówił o sukcesach i wyzwaniach, jakie czekają jego organizację.

 • Dodano: 31 marzec 2016, 10:49 Koncert Chóru Synagogi Pod Białym Bocianem

  10 kwietnia br. o godz. 16:00 w kościele św. Andrzeja Apostoła w Zabrzu odbędzie się wyjątkowy koncert Chóru Synagogi Pod Białym Bocianem pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka - jedynego działającego w Polsce profesjonalnego chóru synagogalnego. Współorganizatorem jest Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej.

 • Dodano: 17 marzec 2016, 14:41 Tradycyjna rezurekcja w języku niemieckim

  Wzorem lat ubiegłych, także i w tym roku święta wielkanocne można przeżywać w języku niemieckim. Taka rezurekcja odbędzie się w kościele w Raciborzu-Studziennej.

Blog: Bernard Gaida

 • Dodano: 13 wrzesień 2017, 09:34

  Kolumna > Przeczytaj i podpisz

  Wczoraj, w dniu 11 września, publicznie rozpoczęliśmy kampanię zbierania podpisów pod petycją MSPI, która jest wołaniem o nadanie prawom mniejszości narodowych europejskiego poziomu realizacji. Do tej pory szlachetne i nieźle zapisane w Europie prawa mniejszości narodowych paradoksalnie są gorzej traktowane jak wiele innych obszarów naszego życia. Ich realizacja w całości bowiem należy do wyłącznej kompetencji krajów członkowskich, a Rada Europy może jedynie dokonywać okresowych przeglądów i wydawać zalecenia. Kraje członkowskie, początkowo ambitne przy ratyfikacji „Ramowej Konwencji o...

 • Dodano: 04 wrzesień 2017, 12:33

  Kolumna > Pojedynek Merkel – Schulz

  Niedzielny, jedyny w kampanii wyborczej pojedynek szefów największych partii walczących o wygraną w wyborach do Bundestagu, oglądałem jako aktywny wyborca. Urzędująca kanclerz Angela Merkel i szef SPD, prominentny polityk europejskiego szczebla Martin Schulz, starli się w interesie nie tylko obsadzenia Urzędu Kanclerskiego, ale również w interesie przewagi parlamentarnej. Wyniki sondażowe dla Martina Schulza nie mogły napawać go przesadną wiarą w zwycięstwo 24 września, ale tym bardziej musiał traktować to spotkanie jako jedyną szansę na przechylenie szali na stronę SPD. Po pojedynku...

Kalendarz wydarzeń

Brak wydarzeń

Organizacje

Ostatnio komentowane