Wiadomości

 • Dodano: 18 lipiec 2016, 17:31 Grupa mniejszości niemieckiej występowała w Bułgarii

  Już po raz drugi tancerze najstarszej grupy zespołu folklorystycznego "Łężczok" oraz mażoretki z "Arabeski" brali udział w festiwalu "Balkan Folk Fest" w Bułgarii. Zespoły występowały w kurorcie turystycznym Złote Piaski.

 • Dodano: 21 czerwiec 2016, 10:24 Wspomnieli ofiary obozu Zgoda

  Nie tylko zimą upamiętnia się ofiary tzw. „Tragedii Górnośląskiej”. Uroczystości odbywają się także w czerwcu. W tym roku cześć ofiarom obozu oddali członkowie mniejszości niemieckiej z województwa śląskiego oraz przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Bernard Gaida.

 • Dodano: 17 czerwiec 2016, 14:24 „Polacy i Niemcy wypełnili ten traktat życiem”

  W Opolu zarówno Związek Niemieckich Stowarzyszeń (VdG) jak i Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej (BJDM) świętowały 25-lecie polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie.

 • Dodano: 10 maj 2016, 09:40 Śląskie da środki dla mniejszości narodowych

  7 maja w Łubowicach odbyło się zebranie delegatów Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców Województwa Śląskiego (TSKN). Przewodniczący Marcin Lippa mówił o sukcesach i wyzwaniach, jakie czekają jego organizację.

 • Dodano: 31 marzec 2016, 10:49 Koncert Chóru Synagogi Pod Białym Bocianem

  10 kwietnia br. o godz. 16:00 w kościele św. Andrzeja Apostoła w Zabrzu odbędzie się wyjątkowy koncert Chóru Synagogi Pod Białym Bocianem pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka - jedynego działającego w Polsce profesjonalnego chóru synagogalnego. Współorganizatorem jest Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej.

 • Dodano: 17 marzec 2016, 14:41 Tradycyjna rezurekcja w języku niemieckim

  Wzorem lat ubiegłych, także i w tym roku święta wielkanocne można przeżywać w języku niemieckim. Taka rezurekcja odbędzie się w kościele w Raciborzu-Studziennej.

Blog: Bernard Gaida

 • Dodano: 24 lipiec 2017, 09:53

  Kolumna > Ostrzeżenie na przyszłość

  W niedzielę w mediach odnaleźć można następujące słowa: „Jesteśmy demokratycznym, społecznym państwem prawa” i „Nikt nie ma prawa, żeby wtrącać się w sprawy innych”. Oba cytaty pochodzą z ust prezydenta Turcji Erdogana. Turcji, w której od roku więzienia są wypełnione tak zwanymi przeciwnikami Erdogana. Tak zwanymi, gdyż w więzieniach zamknięto tysiące żołnierzy i oficerów, urzędników i dziennikarzy, naukowców i zwyczajnych ludzi. W Turcji, gdzie trwają dyskusje o wprowadzeniu kary śmierci, i gdzie krwawe ataki na Kurdów należą do codzienności. Dlaczego zacząłem dziś od cytatu z Erdogana?...

 • Dodano: 17 lipiec 2017, 09:46

  Kolumna > Czujność potrzebna

  Nie jest mi dane przestać pisać o rosnącym podziale społeczeństwa, gdyż polityka przynosi ciągle nowe powody do pogłębiania tego rowu ciągnącego się w poprzek kraju, rodzin, a nawet kościoła. Zeszłotygodniowe w ekspresowym tempie uchwalane ustawy o zmianie w systemie sądownictwa wykorzystujące skróconą ścieżkę legislacyjną dla projektów zgłaszanych przez posłów, a nie przez rząd, pokazują jak rozwiązania przyjęte dla wzmocnienia demokracji mogą stać się jej karykaturą. Rząd jest zobowiązany do przedstawiania projektów ustaw jedynie po ich wielostronnej analizie prawnej i eksperckiej, która...

Kalendarz wydarzeń

Brak wydarzeń

Organizacje

Ostatnio komentowane