Wiadomości

 • Dodano: 26 kwiecień 2017, 10:47 Niemiec ze Śląska zaprasza na urodziny!

  Alois Burkert, Niemiec pochodzący ze Śląska, 29 kwietnia będzie obchodził 75 rocznicę urodzin. Z tej okazji zaprasza do uczestnictwa w uroczystościach.

 • Dodano: 26 kwiecień 2017, 07:56 Pöttering – Złamanie praw mniejszości to sprawa dla Komisji Europejskiej

  Po uroczystym otwarciu konferencji „Wiara filarem tożsamości” z przemówieniem na temat: „Wartości chrześcijańskie w polityce – znaczenie mniejszości narodowych i religijnych w procesie zjednoczenia Europy” wystąpił Hans-Gert Pöttering, byłego przewodniczący Parlamentu Europejskiego i przewodniczący Fundacji Konrada Adenauera. W nawiązaniu do jego wystąpienia rozwinęła się ciekawa dyskusja.

 • Dodano: 26 kwiecień 2017, 07:39 Specjalność "Menadżer kultur mniejszościowych" na Uniwersytecie Opolskim

  Wydział Filologiczny Uniwersytetu Opolskiego otwiera nowy kierunek studiów - "Zarządzanie w instytucjach kultury". Wśród oferowanych specjalności "Menadżer kultur mniejszościowych".

 • Dodano: 25 kwiecień 2017, 11:38 Uroczyste otwarcie konferencji „Wiara fundamentem tożsamości“

  Wczoraj odbyło się w Kamieniu Śląskim uroczyste otwarcie konferencji „Wiara fundamentem tożsamości”. Ponad 50 uczestników z piętnastu krajów rozpoczęło swój udział w wydarzeniu od nabożeństwa ekumenicznego.

 • Dodano: 24 kwiecień 2017, 09:27 Msza w intencji rodziny von Schaffgotsch

  30 kwietnia o godzinie 8.00 w kościele parafialnym pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Kopicach odbędzie się msza swięta w intencji Hansa Ulricha Schaffgotscha oraz Johanny Gryczik von Schomberg Godulla. Małżonkowie byli właścicielami Kopic i niemieckimi przemysłowcami, którzy w znacznym stopniu przyczynili się do rozwoju Śląska.

 • Dodano: 24 kwiecień 2017, 07:32 „Wiara fundamentem tożsamości“ – zapraszamy

  Od 24 do 26 kwietnia w Kamieniu Śląskim odbędzie się międzynarodowa konferencja „Wiara fundamentem tożsamości”. Serdecznie zapraszamy zarówno do udziału w samej konferencji, jak i w wydarzeniach towarzyszących.

Blog: Bernard Gaida

 • Dodano: 28 kwiecień 2017, 12:04

  Kolumna > Niemcy i Polacy, bracia i siostry

  Na konferencji „Glaube - Stütze der Identität” w Kamieniu Śląskim, która poświęcona jest duszpasterstwu dla Niemców żyjących jako mniejszości narodowe w krajach Europy Środkowo- wschodniej oraz krajach byłego ZSRR, pojawił się także niemiecki ksiądz katolicki z Kirgizji. Zaskoczył wszystkich doskonałą znajomością języka polskiego. Opowieść jaka z jego znajomością polskiego była związana przypomniała mi pewne spotkanie z roku 1979 w Poznaniu. Odpowiedź jezuity Johannesa Kahn była bowiem prosta. Pochodzi z Kazachstanu, a tam katolicy są Niemcami bądź Polakami i żyją w jednej wspólnocie. W ten...

 • Dodano: 20 kwiecień 2017, 13:46

  Kolumna > Wiara i tożsamość

  Za tydzień do Kamienia Śląskiego przybędą duchowni kościoła katolickiego i ewangelickiego z wielu krajów, którzy pełnią posługę duszpasterską dla mniejszości niemieckich w poszczególnych państwach. Spotkanie ma wytworzyć wśród uczestników wspólnotę, ale również dać okazję do wymiany doświadczeń. Rzeczą która nie podlega dyskusji, a zarazem stanowiła źródło idei tej konferencji, jest przekonanie, że tożsamość człowieka jest niepowtarzalna, a należą do nie zarówno wiara jak i narodowość. Interesująco będzie stwierdzić na ile rzeczywiście wiara wspiera tożsamość, w tym aspekcie językowym oraz...

Kalendarz wydarzeń

Brak wydarzeń

Organizacje

Ostatnio komentowane