Wiadomości

 • Dodano: 15 marzec 2018, 13:10 Zeszyty edukacyjne do przedmiotu "historia i kultura"

  Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej zaprasza na spotkanie poświęcone prezentacji materiałów edukacyjnych do przedmiotu "historia i kultura mniejszości niemieckiej". Spotkanie odbędzie się 26 marca w sali Politechniki Opolskiej przy ul. Waryńskiego 4 w Opolu. Uczestnicy spotkania będą mogli zapoznać się z tematyką zeszytów oraz metodami pracy z nimi. Podobne wydarzenie planowane jest również w Gliwicach. Więcej szczegółów na stronie DWPN (www.haus.pl).

 • Dodano: 02 marzec 2018, 11:22 101. Zjazd Katolików w Münster, 09.05.-13.05.2018

  Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce ponownie organizuje wyjazd na 101. Zjazd Katolików, który odbędzie się od 09.05.-13.05.2018 w Münster. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału wraz z nami w tym niepowtarzalnym wydarzeniu. Zapisy trwają do 20 marca 2018. Podczas zgłoszenia należy podać: imię i nazwisko, datę urodzenia, adres mailowy oraz numer telefonu. Koszt wyjazdu wynosi 200, - PLN i 30, - EUR. Kwotę tą można wpłacić w kasie siedziby Związku w drugiej połowie kwietnia. Znajomość języka niemieckiego jest konieczna. Liczba miejsc jest ograniczona.

 • Dodano: 26 luty 2018, 09:36 13 Edycja Wielkiego Ślizgania - zapraszamy serdecznie!

  Wielkie Ślizganie to impreza charytatywna organizowana przez Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej w RP. Odbędzie się już po raz 13. - 3 marca na lodowisku TOROPOL. Tegoroczne motto wydarzenia brzmi: „Gwiezdne Ślizganie – Wspólne Pomaganie”.

 • Dodano: 20 luty 2018, 09:39 Konkurs kreatywny "Niemieckie idiomy"

  Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach ogłasza konkurs dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych na najciekawszy sposób przedstawienia wybranego wyrażenia z języka niemieckiego. Do konkursu można zgłaszać rysunki, grafiki i zdjęcia ilustrujące wybrane niemieckie idiomy. Więcej informacji na www.haus.pl.

 • Dodano: 29 styczeń 2018, 08:09 Mapy do dwóch tras wycieczkowych wzdłuż dawnej polsko-niemieckiej granicy na Górnym Śląsku

  Uzupełnieniem otwartej w grudniu 2017 r. wystawy o dawnej granicy oddzielającej ziemie śląskie i Królestwo Polskie są dwie trasy wycieczkowe, których szlaki wiodą przez miejscowości usytuowane wzdłuż wybranych odcinków historycznej polsko-niemieckiej granicy na Górnym Śląsku. Trasy wycieczek uwzględnią istniejące do dziś obiekty takie jak urzędy celne, graniczne dworce kolejowe i inne miejsca istotne w życiu ówczesnych mieszkańców terenów przygranicznych. Mapki do tras wycieczkowych zawierają krótkie dwujęzyczne (polsko-niemieckie) informacje oraz zdjęcia miejsc do zwiedzania. Bezpłatne mapy dostępne są w DWPN oraz można je pobrać ze strony internetowej www.haus.pl.

 • Dodano: 10 styczeń 2018, 09:53 XXI edycja konkursu "Austria - kraj i mieszkańcy"

  Biblioteka Austriacka WBP w Opolu zaprasza na XXI konkurs wiedzy o Austrii, jej historii, geografii i kulturze. Konkurs ma charakter ogólnopolski. I etap konkursu odbędzie się 6 marca. Zgłoszenia przyjmowane są do 2 marca. Więcej informacji na stronie www.ba.wbp.opole.pl.

 • Dodano: 10 styczeń 2018, 09:00 Podpisz teraz!

  Jeżeli ktoś nie poparł jeszcze inicjatywy Minority SafePack swoim podpisem, może to teraz zrobić na oficjalnej stronie internetowej kampanii.

 • Dodano: 04 styczeń 2018, 11:52 Przewodniki z trasami wycieczkowymi po Górnym Śląsku

  Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej przygotował dla miłośników historii i kultury komplet trzech tras wycieczkowych w postaci dwujęzycznych broszur obejmujących Górny Śląsk. Z bogatych merytorycznie materiałów można korzystać nieodpłatnie. Przewodniki dostępne są w formacie PDF na stronie internetowej www.haus.pl.

 • Dodano: 22 grudzień 2017, 10:40 Związek Niemieckich Stowarzyszeń życzy Wesołych Świąt!

  „Zeit für Liebe und Gefühl, heute bleibt‘s nur draußen kühl. Kerzenschein und Plätzchenduft – Weihnachten liegt in der Luft“

Blog: Bernard Gaida

 • Dodano: 13 marzec 2018, 13:16

  Kolumna > Wystawa na rynku

  Na opolskim rynku stanęła wystawa pt. „Wrastanie. Ziemie zachodnie i północne. Początek”, której patronuje prezydent Andrzej Duda. Podkreślam ten patronat z tego powodu, że właśnie prezydent wielokrotnie mówił o znaczeniu mniejszości narodowych, ich miejscu w polskiej rzeczywistości, a wreszcie o tym, że w przedsięwzięciach obchodów 100-lecia niepodległości będą one obecne i dostrzegane. Wystawa wykonana została zbiorowym wysiłkiem szeregu autorów i instytucji. W głównej narracji ludność niemiecka zmuszona do opuszczenia tych ziem jest widoczna tylko w tle. Mapa pokazuje nam kierunki i...

 • Dodano: 07 marzec 2018, 12:44

  Kolumna > Partie ludowe w Niemczech?

  Czas od wyborów w Niemczech stał do niedzieli pod znakiem tymczasowości. W tej chwili powrót do wielkiej koalicji stał się faktem. Niemożność utworzenia rządu przez tak wiele miesięcy budziła u wielu moich polskich znajomych uczucie zwane Schadenfreude. Czasem lepiej, a czasem gorzej skrywane. W końcu kraj, który w Polsce bez względu na stosunek do historii czy pozycji Niemiec we współczesnej Europie uchodzi za przykład dobrej organizacji, dyscypliny i chłodnego podejścia do polityki, okazał się niezdolny do sprawnego politycznego działania i to na poziomie tak podstawowym jak powołanie...