Wiadomości

 • Dodano: 10 styczeń 2018, 09:53 XXI edycja konkursu "Austria - kraj i mieszkańcy"

  Biblioteka Austriacka WBP w Opolu zaprasza na XXI konkurs wiedzy o Austrii, jej historii, geografii i kulturze. Konkurs ma charakter ogólnopolski. I etap konkursu odbędzie się 6 marca. Zgłoszenia przyjmowane są do 2 marca. Więcej informacji na stronie www.ba.wbp.opole.pl.

 • Dodano: 10 styczeń 2018, 09:00 Podpisz teraz!

  Jeżeli ktoś nie poparł jeszcze inicjatywy Minority SafePack swoim podpisem, może to teraz zrobić na oficjalnej stronie internetowej kampanii.

 • Dodano: 04 styczeń 2018, 11:52 Przewodniki z trasami wycieczkowymi po Górnym Śląsku

  Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej przygotował dla miłośników historii i kultury komplet trzech tras wycieczkowych w postaci dwujęzycznych broszur obejmujących Górny Śląsk. Z bogatych merytorycznie materiałów można korzystać nieodpłatnie. Przewodniki dostępne są w formacie PDF na stronie internetowej www.haus.pl.

 • Dodano: 22 grudzień 2017, 10:40 Związek Niemieckich Stowarzyszeń życzy Wesołych Świąt!

  „Zeit für Liebe und Gefühl, heute bleibt‘s nur draußen kühl. Kerzenschein und Plätzchenduft – Weihnachten liegt in der Luft“

 • Dodano: 14 grudzień 2017, 11:05 Stanowisko MN w sprawie subwencji oświatowej

  Publikujemy stanowisko ZNSSK w Polsce w związku z projektem rozporządzenia MEN w sprawie sposobu naliczania subwencji oświatowej na nauczanie języków mniejszości.

 • Dodano: 29 listopad 2017, 13:35 Koncert Bożonarodzeniowy w Łubowicach

  Górnośląskie Centrum Kultury i Spotkań im. Eichendorffa zaprasza serdecznie na koncert bożonarodzeniowy w Łubowicach. Szczegóły znajdziecie Państwo na plakacie.

 • Dodano: 29 listopad 2017, 08:15 Rozmowy o wsparciu Mniejszości Niemieckiej w Berlinie

  Wczoraj w siedzibie niemieckiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych odbyły się rozmowy przedstawicieli Mniejszości Niemieckiej w Polsce z pracownikami niemieckiego MSW w sprawie planowania budżetu na rok 2018.

 • Dodano: 27 listopad 2017, 11:19 Egon Primas nowym przewodniczącym OMV

  W piątek delegaci OMV wybrali posła do Landtagu Turyngii następcą Helmuta Sauera.

 • Dodano: 27 listopad 2017, 10:45 Bernard Gaida: Tylko na fundamencie silnej tożsamości można budować porozumienie

  W Domu Konrada Adenauera w Berlinie odbył się zjazd delegatów CDU/CSU OMV – Unii Wschodnio- i Środkowoniemieckiej. Był on między innymi okazją do rozmów o sytuacji i roli mniejszości niemieckiej w Polsce.

Blog: Bernard Gaida

 • Dodano: 28 listopad 2017, 09:48

  Kolumna > Historia a przyszłość

  W ostatnich dniach miałem możliwość odbycia długiej rozmowy z mieszkającym od kilku tygodni w Berlinie Chorwatem. Była ona ciekawa także z punktu widzenia procesów zachodzących w Polsce. Zdumiała mnie odpowiedź na standardowo zadane pytanie: „Jak ci się mieszka w Niemczech?”. W odpowiedzi nie usłyszałem analizy oferty mieszkaniowej, komunikacji miejskiej czy problemów finansowych. Usłyszałem, że od tych kilku tygodni gdy mieszka w Berlinie jest spokojny, gdyż nie musi uczestniczyć w niezmiennie toczącym się w Chorwacji i innych krajach postjugosłowiańskich dyskursie nacjonalistycznym. Nie...

 • Dodano: 21 listopad 2017, 12:55

  Kolumna > Porozumienie wymaga systemu wartości

  Świat dostarcza nam codziennie tysięcy sygnałów oraz informacji. Prawie w całej Europie słyszy się głównie relacje z Niemiec. To nie dziwi, i trafnie zdefiniował to prezydent RFN, mówiąc: „Także poza naszym krajem, a szczególnie w naszym europejskim sąsiedztwie, niezrozumienie i troska osiągnęłyby wielkie rozmiary, jeżeli akurat w największym i gospodarczo najsilniejszym kraju Europy siły polityczne nie podołałyby odpowiedzialności.” W tym nastroju stoję przed niełatwym zadaniem wygłoszenia w sobotę podczas posiedzenia OMV w centrali CDU referatu na temat: „Pomiędzy językiem ojczystym a...