Log in
Video
Patryk Lisek
27

Schlesien Journal 19.03.2019

W ramach naszego cyklu "Hallo DFK" odwiedzimy dziś DFK Gosławice. To wyjatkowe koło. Ma swoją siedzibę w mieście, a nie na wsi, jak większość DFK. W dalszej części programu Rafał Bartek, przewodnicząc... read more..

Oświata
Anna Hermasz
137

Konferencja prasowa poświęcona oświadczeniu ZNSSK w Polsce w sprawie problemu nauczania języka niemieckiego w klasach VII i VIII szkół podstawowych jako języka mniejszości i języka obcego

21.03.2019r. Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce zorganizował konferencję prasową poświęconą oświadczeniu ZNSSK w Polsce w sprawie problemu nauczania języka niemieckiego w... read more..

Polityka
Anna Hermasz
148

LXVI posiedzenie KWMNiE w Warszawie

W środę 20 marca 2019 roku na początku LXVI posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych przedstawiciele Mniejszości Niemieckiej, przewodniczący ZNSSK Bernard Gaida i przew... read more..

Wydarzenia
Anna Hermasz
113

KONKURS NA HYMN MIRO DEUTSCHE FUßBALLSCHULE

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w konkursie na napisanie hymnu szkółek piłkarskich Miro Deutsche Fußballschule.  Mamy nadzieję, że poprzez muzykę będziemy mogli jeszcze lepiej z... read more..

Video
Anna Hermasz
148

Schlesien Journal 12.03.2019

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim po raz drugi organizuje projekt pt."Opolskie bez tajemnic", tym razem projekt odbywa się w powiatach oleskim, kluczborskim i namysłowskim.&n... read more..

Polityka
Anna Hermasz
137

Tom V "Studiów Politologicznych"

Instytut Nauk Politycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie dziękuje przewodniczącemu ZNSSK, Bernardowi Gaidzie za współpracę, dzięki której mógł powstać V tom Studiów Politologicznych S... read more..

Blogi
Bernard Gaida
241

Quo vadis, szkoło?

Od roku zajmujemy się tematem ograniczenia ilości lekcji języka niemieckiego w klasach 7 i 8 szkoły podstawowej spowodowanego nową interpretacją MEN. Wbrew praktyce i wcześniejszej interpretacji tegoż... read more..

Oświata
Anna Hermasz
222

Język niemiecki w klasach 7 i 8 szkoły podstawowej

Planowanie nowego szkolnego 2019/2020 wiąże się z powracającym tematem interpretacji Ministerstwa Edukacji Narodowej, dotyczącej zakazu nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości i języka n... read more..

Wydarzenia
Anna Hermasz
642

Helmut Paisdzior otrzymał Federalny Krzyż Zasługi na wstędze

W dniu dzisiejszym, tj. 11.03.2019r. Pan Helmut Paisdzior otrzymał w konsulacie generalnym Niemiec we Wrocławiu Federalny Krzyż Zasługi na wstędze. Serdecznie gratulujemy! ... read more..

Oświata
Anna Hermasz
130

Fundusz Stypendialny im. Johanna Kroll 2019

Ruszył nabór wniosków o stypendium im. J.Kroll Fundacji Rozwoju Śląska i potrwa do 30.06.2019r. (niedziela)! Stypendium przeznaczony jest dla dzieci i młodziezy do 26-go roku życia, zamieszkujących na... read more..

VdG
Anna Hermasz
174

Rada Kuratorium Centrum Eichendorffa odznaczyła medalem za szczególne zasługi ZNSSK!

Dnia 9.03.2019r. odbyło się 3. posiedzenie Zarządu Związku. Tym razem Zarząd obradował w Górnośląskim Centrum Spotkań i Kultury im. Eichendorffa w Łubowicach. Tematem rozmów była m.in. problematyka na... read more..

Polityka
Anna Hermasz
179

Goran Beus Richemberg wybrany na przewodniczącego Podkomisji Praw Mniejszości Parlamentarnego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Dnia 7.03.2019 w czasie posiedzenia Komisji ds. równouprawnienia i przeciwdziałania dyskryminacji w Paryżu, p. Goran Beus Richemberg został wybrany na przewodniczącego Podkomisji Praw Mniejszości Parl... read more..

Polityka
Anna Hermasz
153

Sekretarz Stanu S. Mayer i Pełnomocnik B. Fabritius w Warszawie

7 marca br. w Warszawie odbyły się rozmowy pomiędzy Stephanem Mayer, Parlamentarnym Sekretarzem Stanu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych RFN, prof. dr Bernardem Fabritius, pełnomocnikiem rządu RFN ds. mn... read more..

Młodzież
Anna Hermasz
266

JUGENDBOX 2019- rozpoczyna kolejną edycję!

Drodzy nauczyciele, prowadzący warsztaty, niniejszym mam przyjemność zaprosić Państwa do kolejnej edycji projektu Jugendbox, tym razem w nieco odmienionej wersji. Całość projektu podzielona została n... read more..

Video
Patryk Lisek
151

Schlesien Journal 05.03.2019

Jaka jest moja tożsamość i co ma na nią wpływ? Odpowiedzi na pytania takie jak to szukali uczniowie pięciu szkół z Opolszczyzny którzy należą do mniejszośći niemieckiej. Młodzież nakręciła film dokume... read more..

Młodzież
Anna Hermasz
143

Elementarz LIDERA ORGANIZACJI – program dla przyszłych liderów, koordynatorów, menagerów, animatorów i aktywistów!

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej prowadzą innowacyjny program szkoleniowy dla młodych osób, które chcą mieć realny wpływ na lokalną społeczność. Dostrz... read more..

Polityka
Anna Hermasz
388

Spotkanie Komisji Sejmowej z przedstawicielami Mniejszości Niemieckiej w Gliwicach

6 marca 2019 roku w godzinach wieczornych odbyło się spotkanie Komisji Sejmowej Mniejszości Narodowych i Etnicznych w siedzibie Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach, w sprawie rozmowy na tem... read more..

Blogi
Bernard Gaida
310

Historia po wypędzeniach

Niedawno w „Wochenblatt.pl” ukazał się artykuł na temat emerytur dla późnych przesiedleńców w Niemczech, którzy do tej pory w związku z faktem przesiedlenia, będącego najczęściej odległym skutkiem min... read more..

Polityka
Anna Hermasz
237

Posiedzenie wyjazdowe Komisji Sejmowej Mniejszości Narodowych i Etnicznych w województwie Śląskim

W dniach od 6-8 marca 2019 roku odbywa się posiedzenie wyjazdowe Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych w województwie śląskim, w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach. Przewodniczący ZNSSK Bernard G... read more..

Polityka
Anna Hermasz
151

Nie żyje były szef niemieckiej dyplomacji Klaus Kinkel

Należał do ścisłego grona współpracowników szefa MSZ Hansa-Dietricha Genschera, po którym przejął prowadzenie ministerstwa. Zmarł w poniedziałek w wieku 82 lat. Jako szef MSZ Kinkel wspierał przystąpi... read more..

Video
Patryk Lisek
123

Schlesien Journal 26 02 2019

W dzisiejszym programie o pierwszy młynie parowym zbudowanym na Śląsku w XIX wieku przez o rodzinie Hilbert. Fundacji ratująca zabytki przemysłowe udało się zamknięty od 2016 roku młyn uratować od zni... read more..

Młodzież
Anna Hermasz
136

Termin zgłoszeń członków do Młodzieżowej Rady TSKN wydłużony do 8.03.2019!

Przyponminamy, że termin zgłoszeń do Młodzieżowej Rady TSKN został przedłużony do 8.03.2019. Jesteś członkiem mniejszości niemieckiej z terenu działania Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na ... read more..

Wydarzenia
Patryk Lisek
159

Spotkanie ze świadkami Historii w Olsztynie

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Olsztynie oraz Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej zapraszają na spotkanie dyskusyjne pt. „Edukacja, praca i rodzina we wspomnieniach mieszkańców Warmii i Mazur”, ... read more..

Wydarzenia
Patryk Lisek
176

Szkolenie dla członków i członkiń Mniejszości Niemieckiej

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej wraz z partnerami zapraszają na dwudniowe warsztaty w dniach 6/7 kwietnia 2019 roku w  Kamieniu Śląskim.  Szkolenie dla członków i członkiń Mniejszości Nie... read more..

Polityka
Anna Hermasz
187

Wyścig MN o senatorski fotel

Dnia 25.02.2019 tygodnik Wochenblatt.pl opublikował artykuł związany z nadchodzącymi wyborami do polskiego parlamentu. Tegoroczne wybory do polskiego parlamentu są niezwykle istotne dla MN, ponieważ ... read more..

Wydarzenia
Anna Hermasz
220

Tydzień Germanistyki w Opolu

Instytut Filologii Grermańskiej serdecznie zaprasza na Tydzień Germanistyki w Opolu, który odbędzię się od 18 do 22 marca. Germaniści zapraszają m.in. na multimedialny spacer po niemieckich miastach, ... read more..

Polityka
Anna Hermasz
340

Pressemitteilung der AGDM bez.der Entscheidung des Auswärtigen Amtes

Die Arbeitsgemeinschaft Deutscher Minderheiten in der FUEN informiert über die Entscheidung des Auswärtigen Amtes. Die Förderung der deutschen Minderheit wird im Jahr 2019 um 1 Million Euro gekürzt. ... read more..

Blogi
Bernard Gaida
528

Dorpat i Reval w trzy dni

Wystawa „W dwóch światach”, opowiadająca o Niemcach mieszkających jako społeczności mniejszościowe w 25 krajach Europy, zawędrowała do Tartu/Dorpat. Otwierając ją w pomieszczeniach uniwersyteckiej bib... read more..

Video
Patryk Lisek
242

Schlesien Journal 19.02.2019

Instytut Stosunków Kulturalnych z Zagranicą w Stuttgarcie, Niemieckie Towarzystwo Oświatowe w Opolu i Centrum Młodzieżowe z selistat w Rumunii chcą zainicjować wspólnie nowy projekt dla mniejszości ni... read more..

Blogi
Bernard Gaida
608

Mniejszości w wojnie hybrydowej

W styczniu w Krakowie sądzono trzech Polaków, którzy przed rokiem w Użhorodzie na ukraińskim Zakarpaciu podpalili „koktajlami Mołotowa” ośrodek kultury należący do silnej w tym regionie mniejszości wę... read more..

Wyników 1 - 30 z 4521