Log in
VdG
Patryk Lisek
95

Zjazd delegatów ZNSSK obradował na Górze Św. Anny

W niedzielę 19 maja 2018 r. na górze Św. Anny odbył się 49. zjazd delegatów ZNSSK w Polsce. Delegaci między innymi wysłuchali sprawozdania z działalności zarządu za rok 2017, przedyskutowali i wprowad... read more..

Wydarzenia
Patryk Lisek
208

Katholikentag 2018

Katholikentag, który odbył się w dniach 09.-13. Maja w Münster przeszedł już do historii. Grupa 29 osób ze Śląska mogła w tym po raz 101 organizowanym Deutschen Katholikentag uczestniczyć. Związek ... read more..

Blogi
Bernard Gaida
153

Wyprawa na Bałkany

Moja droga do Szwabów Naddunajskich w Serbii trwałaby lekko ponad 8 godzin, gdyby nie fakt, że trzeba przekroczyć zewnętrzna granicę UE. A kolejka do odprawy sprawiła, że doszło niemal 3 godziny do&nb... read more..

Video
Patryk Lisek
180

Schlesien Journal 08 05 2018

Napis na tablicy upamiętniającej ofiary komunistycznych służb bezpieczeństwa narodowego w Opolu wywołuje poruszenie. W Gorzowie Śląskim otwarto kapsułę czasową z 1894 roku.... read more..

Polityka
Patryk Lisek
705

Przekazanie podpisów w ramach MSPI

In varietate concordia - zjednoczona w różnorodności, tak właśnie brzmi motto Unii Europejskiej. Podążając za tym hasłem zrodziła się inicjatywa Miniority SafePack,  mająca na celu wzmocnienie i ... read more..

Wydarzenia
Patryk Lisek
437

Wczoraj w Teatrze Kochanowskiego

Wczoraj na scenie Teatru Kochanowskiego odbył się przegląd wyróżnionych sztuk teatralnych, przygotowanych przez trzy grupy młodzieżowe należące do projektu VdG- Jugendbox. Dzięki Towarzystwu Społec... read more..

Video
Patryk Lisek
314

Schlesien Journal 01 05 2018

"Bücherbox" oraz interaktywne "Spielbox" są już dostępne dla nauczycieli i uczniów, zaś w Wrocławiu odsłonięto tablicę upamiętniającą żydowskie ofiary nazistowskiego reżimu.   read more..

Projekty
Patryk Lisek
525

Konkurs dla młodzieży "Logo Międzynarodowej Współpracy Gospodarczej"

Jesteś uczniem gimnazjum lub szkoły ponadgimnazjalnej? Weź udział w konkursie na "Logo Międzynarodowej Współpracy Gospodarczej"! Informujemy, iż rozpoczęliśmy nabór prac konkursowych. Celem konku... read more..

Projekty
Patryk Lisek
210

Z kredką przez życie

Zapraszamy młodzież do udziału w zajęciach plastycznych. Interesujesz się rysunkiem technicznym? Kręci Cię komiks? Chcesz się nauczyć obu sztuk rysunku? Mamy to! Warsztaty odbędą się 19.05.201... read more..

Blogi
Bernard Gaida
742

Immanuel Kant

Wielokrotnie w tej kolumnie piszę o naszej tożsamości Niemieckiej osadzonej w identyfikacji regionalnej. Słowem, o tym jak to jest być Ślązakiem, Warmiakiem czy Kaszubem a jednocześnie Niemcem.  ... read more..

Wydarzenia
Patryk Lisek
314

Młodzież w Wiedniu

Na zaproszenie Österreichische Landsmannschaft z Wiednia grupa 22 uczniów szkół podstawowych z województwa opolskiego mogła 13. i 14. kwietnia 2018 zwiedzać stolicę Austrii.  12 laureatów olim... read more..

Wydarzenia
Patryk Lisek
282

Zmarł Tadeusz Willan

To smutny dzień dla społeczności niemieckiej w Polsce. 17 kwietnia br. po długiej i ciężkiej chorobie odszedł od nas Tadeusz Willan. Tadeusz Willan był mazurskim pisarzem, dziennikarzem i zaangażow... read more..

Wydarzenia
Patryk Lisek
369

Polacy i Niemcy w dialogu – Seminarium w lipcu we Wrocławiu

Polacy i Niemcy w dialogu – Seminarium w lipcu we Wrocławiu Od 22 do 28 lipca 2018 odbędzie się znów we Wrocławiu w Partnerstwie z Akademie Frankenwarte z Würzburga „polsko-niemiecki Dialog”. Tym raz... read more..

Video
Patryk Lisek
446

Schlesien Journal 24 04 2018

Biblioteka Austriacka w Opolu obchodzi 25 urodziny. W kwietniu rozpoczął się nowy cykl ogólnopolskiego projektu ożywienia domów spotkań.... read more..

Video
VdG
391

Schlesien Journal 17 04 2018

Das Osterseminar der Organisation Jugend Europäischer Volksgruppen, kurz JEV, wurde in Oppeln veranstaltet. Auf den Spuren von Eberhard Mock – dem Kriminalinspektor aus der Breslauer Krimireihe von Ma... read more..

Blogi
Bernard Gaida
1034

Kłótnia, cisza i modlitwa

Kulminacja sporów wokół ósmej rocznicy katastrofy smoleńskiej już przebrzmiała. Pan Macierewicz prawie niezauważony powtórzył stare informacje ubrane w nową nazwę „Raport techniczny”, które już nawet ... read more..

Video
VdG
317

Schlesien Journal 10 04 2018

"Zurowo sroda" eine alte Tradition, die am Karmittwoch in Friedersdorf gepflegt wird. In der Sendereihe "Hallo DFK" besuchen wir die Mitglieder des DFK Tarnau. read more..

Oświata
Ryszard Karolkiewicz
513

Podręczniki do języka mniejszości

Wybór podręcznika do nauki języka niemieckiego należy do podstawowych kompetecji nauczyciela języka niemieckiego. Jak się okazuje, wybór książki, z której uczniowie będą korzystać na zajęciach językow... read more..

Blogi
Bernard Gaida
842

Jeden z największych Ślązaków

Ostatnimi słowami mojego ojca był znany i przepiękny wiersz Dietricha Bonhoeffera: Gdy dobra moc Twa stale mnie ochrania,nie lękam się, co mi przyniesie dzień,Ty jesteś ze mną stale od zarania,Ty c... read more..

Video
VdG
380

Schlesien Journal 03 04 2018

Patryk Blania, einer der wenigen Männern in Schlesien, der Ostereier verziert. Außerdem ein Gespräch mit Maria Kwiecińska vom DFK Dembiohammer über Ostertraditionen in Schlesien.... read more..

Wydarzenia
VdG
293

Spotkania w Olsztynie i Nidzicy: Pierwsze zeszyty edukacyjne „Historia i kultura mniejszości niemieckiej”

Serdecznie zapraszamy zainteresowanych nauczycieli na spotkania, podczas których zaprezentowane zostaną pierwsze zeszyty edukacyjne do przedmiotu historia i kultura mniejszości narodowej, przygotowane... read more..

Wydarzenia
VdG
315

Szkolenie dla członków/członkiń Mniejszości Niemieckiej 21-22 kwietnia 2018 r. w Gogolinie!

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej wraz z partnerami zapraszają na dwudniowe warsztaty w dniach 21-22 kwietnia 2018 roku w Gogolinie. W ramach szkolenia zdobędą Państwo teoretyczną wiedzę i umieję read more..

Wydarzenia
VdG
278

DWPN zaprasza referentów do przesyłania zgłoszeń na tegoroczne Seminarium Śląskie

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej zaprasza referentów do przesyłania zgłoszeń na tegoroczne Seminarium Śląskie. Nowy porządek świata po roku 1918 – to problematyka tegorocznego Seminarium. Cel read more..

VdG
VdG
325

Oświadczenie Przewodniczącego ZNSSK Bernarda Gaidy w sprawie MSPI

Dnia 3 kwietnia 2018 r. o godzinie 23:59 zakończyła się kampania petycyjna Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej Minority SafePack (MSPI), która trwała 12 miesięcy w 28 krajach Unii Europejskiej. read more..

Blogi
Bernard Gaida
410

Wielkanoc jednoczy

Tego po raz kolejny doświadczyłem, kiedy w wielkanocny poniedziałek czytałem słowa Gerharda Ulricha, ewangelickiego biskupa Schwerinu: „Wiara chrześcijańska to wiara wielkanocna. Wiara, która poleg... read more..

Video
VdG
353

Schlesien Journal 27 03 2018

Nur noch bis zum 3. April können Sie die europäische Bürgerinitiative Minority Safepack unterstützen. Machen sie mit. Außerdem über das Sprachangebot des Hauses der Deutsch-Polnischen Zusammenarbeit f... read more..

Oświata
Ryszard Karolkiewicz
0

Baza danych szkół i przedszkoli

Wg danych Ministerstwa Edukacji Narodowej nauką języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej w roku szkolnym 2017/2018 objętych jest w całym kraju 57 059 uczniów. Poniżej prezent... read more..

Oświata
Ryszard Karolkiewicz
448

Finansowanie oświaty mniejszościowej

Nauczanie języków mniejszości narodowych podlega dofinansowaniu z budżetu państwa. Przyjrzyjmy się mechanizmom, jakie mają wpływ na wysokość wsparcia finansowego, jakie państwo polskie przeznacza na p... read more..

Oświata
Ryszard Karolkiewicz
474

Wniosek o nauczanie języka mniejszości

Od 1 września 2017 r. obowiązuję nowe rozporządzenie w sprawie organizacji nauczania języka mniejszości. Jednym z załączników do rozporządzenia jest wzór wniosku, jakim mogą posłużyć się rodzice przy ... read more..

Video
VdG
308

Schlesien Journal 20 03 2018

Das Oberschlesische Eichendorff Kultur- und Begegnungszentrum in Lubowitz kümmert sich seit 20 Jahren um den Nachlas von Eichendorff. Außerdem eine Einladung zu deutschsprachigen Kreuzwegen.... read more..

Wyników 1 - 30 z 4311