Log in
Wydarzenia
Anna Hermasz
76

Bernard Gaida wręczył list gratulacyjny dla Krzysztofa Ruchniewicza

W dniu dzisiejszym (17.01.2020) w Sali Senatu Uniwersytetu Wrocławskiego odbyło się wręczenie Krzyża Zasługi na Wstędze Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec dla Pana Krzysztofa Ruchniewicz... read more..

Video
Anna Hermasz
44

Schlesien Journal 14.01.2020

Roland Skubała pasjonat Śląska i jego historii założył Izbę Muzealną w Pyskowicach. Zaproszenie na obchody Tragedii Górnośląskiej do Łambinowic. Relacja z koncertu świątecznego i prezentacji książki w... read more..

Polityka
Anna Hermasz
479

Raport vs. rzeczywistość

Informacja szefa MSWiA na temat aktualnej sytuacji mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce. W minionym tygodniu sejmowa Komisja Mniejszości Narodowych i Etnicznych wysłuchała informacji szefa MS... read more..

Blogi
Bernard Gaida
271

Minorowy czas

Początek roku nie chce wyjść z minorowego nastroju. Wszyscy od dawna się przyzwyczajamy i coraz łatwiej przechodzimy do porządku dziennego nad wydarzeniami, które przecież powinny nami dogłębnie wstrz... read more..

Video
Anna Hermasz
150

Schlesien Journal 7.01.2020

W dzisiejszym programie "Schlesien Journal" przedstawiamy Państwu poetkę Adelheid Sklepinski z Zabrza. ... read more..

Polityka
Anna Hermasz
199

Posiedzenie Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych poświęcone "VI Raportowi dot. sytuacji mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce."

7 stycznia 2020 r. Pan Bernard Gaida, Przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce oraz Pan Ryszard Galla, Poseł na Sejm RP, uczestniczyli w Komisji Mniejszości Naro... read more..

Blogi
Bernard Gaida
251

Początek i koniec

Zaczyna się normalny czas, w który powinniśmy wejść po bożonarodzeniowych przeżyciach i noworocznych postanowieniach mądrzejsi i lepiej przygotowani. Święta w swojej treści mówią o początku, narodzeni... read more..

Wydarzenia
Anna Hermasz
572

75. rocznica zakończenia wojny i powojennej tragedii Niemców w Polsce. Obchody w Łambinowicach

Szanowni Państwo, Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce zaprasza serdecznie na obchody 75. rocznicy zakończenia wojny i powojennej tragedii Niemców w Polsce, które rozpoczn... read more..

VdG
Patryk Lisek
3937

ZNSSK w Polsce poszukuje pracownika na stanowisko konsultant ds. oświaty

Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce poszukuje pracownika na stanowisko  konsultant ds. oświaty Do zadań na stanowisku będzie m in. należało: - gromadzenie oraz ... read more..

Video
Anna Hermasz
250

Schlesien Journal 31.12.2019

Historia pierników na Śląsku. Tradycja, która ma już 900 lat. W Opolu wręczono nagrody w konkursie „Mosty dialogu”. Zakończyła się jesienna edycja kursów sobotnich organizowanych przez Związek Niemiec... read more..

VdG
Anna Hermasz
634

List noworoczny: Rok historycznych wyzwań i nowych inicjatyw

Z okazji zblizającego się Nowego Roku 2020 Przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce, Pan Bernard Gaida skierował List Noworoczny do niemieckiej społeczności Śląs... read more..

Młodzież
Anna Hermasz
215

"Die Jugend singt"

29 grudnia 2019, w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Białej, odbył się koncert, podczas którego młodzi, utalentowani artyści z Gminy Biała oraz Komprachcice, zaprezentowali swoje u... read more..

Video
Anna Hermasz
281

Schlesien Journal 24.12.2019

TSKN na Śląsku Opolskim przygotował z dziećmi musical. Premiera odbyła się w Ozimku. Poza tym relacja z koncertu świątecznego TSKN na Śląsku Opolskim. DFK Opole zaprosiło na wykład o piernikach i wspó... read more..

Wydarzenia
Anna Hermasz
363

Życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia

Życzymy Państwu niebiańskich Świąt Bożego Narodzenia z dużą dozą spokoju, wyciszenia i kontemplacji, a na Nowy Rok&nbs read more..

Wydarzenia
Anna Hermasz
427

Zaproszenie na koncert "Die Jugend singt" w Białej

Szanowni Państwo, mamy przyjemność zaprosić na nasz koncert „die Jugend singt”, który odbędzie się 29 grudnia 2019 r. o godz. 14.00 w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Białej. Po... read more..

Video
Anna Hermasz
364

Schlesien Journal 17.12.2019

Rozmowa z Marcinem Lippą, przewodniczącym Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim. Relacja z rozdania nagród w konkursie literackim „Meine deutsche Geschichte”, jak również z tur... read more..

Blogi
Bernard Gaida
474

Niemcy nad Wołgą

Kiedy dzisiaj mówimy o Niemcach w Rosji, najczęściej używamy pojęcia Russlanddeutsche, tymczasem z dzieciństwa pamiętam, że mężczyźni, którzy jako jeńcy przeżyli sowiecką niewolę na Syberii, mówili o ... read more..

Video
Anna Hermasz
358

Schlesien Journal 10.12.2019

Fredrich Schikora, założyciel Mniejszości Niemieckiej w Gliwicach w listopadzie tego roku świętował swoje 90 urodziny. Odwiedziliśmy go z naszą kamerą w domu w Gliwicach. Ponadto informujemy o Polsko-... read more..

Projekty
Anna Hermasz
337

Oficjalne zakończenie 19-stej edycji kursów sobotnich

W sobotę, 14 grudnia br. w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się oficjalne zakończenie 19-stej edycji kursów sobotnich. Semestr wiosenny i jesienny niestety dobiegł końca. Podczas uroczystości prawie 100... read more..

Wydarzenia
Anna Hermasz
458

Dzieci ze szkoły Stowarzyszenia Pro Liberis Silesiae odwiedzili ZNSSK!

Dzisiaj, jak co roku odwiedziły nas w siedzibie Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce dzieci ze szkoły Stowarzyszenia Pro Liberis Silesiae. Dziękujemy serdecznie za życzeni... read more..

Wydarzenia
Anna Hermasz
796

Życzenia urodzinowe dla biskupa opolskiego Andrzeja Czai

Biskup opolski Andrzej Czaja obchodzi dziś 56 urodziny. Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce składa najlepsze życzenia. Na zdjęciu od lewej: ks. dr Piotr Terliński, po... read more..

Blogi
Bernard Gaida
575

Młodzież jest

Często się słyszy, że w mniejszości niemieckiej w Polsce nie ma młodzieży. To naturalnie nie jest tylko naszym problemem. Kiedy tydzień temu brałem udział w obchodach barbórkowych w Monachium, słyszał... read more..

Wydarzenia
Anna Hermasz
980

Zaproszenie na pasterkę w języku niemieckim w Głogówku

Zarząd Gminy TSKN w Głogówku wraz z parafią w Głogówku serdecznie zapraszają na pasterkę w języku niemieckim, która odbędzie się w dniu 24 grudnia br., o godzinie 21:00 w Kościele pw. św. Bartłomieja ... read more..

Młodzież
Beata Sordon
423

Jugendbox 2019

Am 24.11.2019 fand das Finale der fünften Edition des Projektes Jugendbox, in Oberglogau statt. An der diesjährigen Ausgabe des Projekts nahmen 7 Gruppen teil: die Gruppe aus Glatz, Oberglogau, Brosch... read more..

Video
Anna Hermasz
658

Schlesien Journal 03.12.2019

Tym razem w Schlesien Journal: Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej zorganizował spotkanie dla członków kół DFK. Ponadto informujemy o konferencji nt.: "Niemiecki ma znaczenie".... read more..

Polityka
Anna Hermasz
589

W Berlinie odbyły się coroczne rozmowy dot. planowania finansowania mniejszości niemieckiej na rok 2020

W dniu 3 grudnia br. w Federalnym Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, Budownictwa i Ojczyzny (BMI) w Berlinie dobyły się coroczne rozmowy dot. planowania finansowania mniejszości niemieckiej na rok 2020... read more..

Wydarzenia
Anna Hermasz
1467

Wręczenie nagród konkursu literackiego w j. niemieckim

Przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim Rafał Bartek ma zaszczyt zaprosić Państwa na wręczenie nagród Konkursu Literackiego w języku niemieckim w dniu 09... read more..

Wydarzenia
Anna Hermasz
4397

Zaproszenie na Koncert Bożonarodzeniowy

Szanowni Państwo, W dniu 8 grudnia o godz. 18.00 w starym kościele ewangelickim w Prószkowie odbędzie się na zakończenie Jarmarku Bożonarodzeniowego koncert "Nasze Boże Narodzenie" z pieśniami Bożona... read more..

Wydarzenia
Anna Hermasz
589

Koncert Bożonarodzeniowy w Żelaznej

Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce wraz z kołem DFK Żelazna serdecznie zapraszają na koncert bożonarodzeniowy, który odbędzie się w dniu 22 grudnia 2019 r. o godz. 18 w k... read more..

Oświata
Anna Hermasz
2951

Pisma ZNSSK skierowane do Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Praw Dziecka

W dniu 13 i 26 listopada br. Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce wysłał pisma do Rzecznika Praw Obywatelskich, Pana Adama Bodnara oraz do Rzecznika Praw Dziecka, Pana Miko... read more..

Wyników 1 - 30 z 4759