Log in
Wydarzenia
Anna Hermasz
87

XXIV. Pielgrzymka Narodów do Zlatych Hor (Czechy)

Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalych w Polsce wraz z Polsko-Niemieckim Centrum Bibliotek, Mediów, Kultury i Badań Naukowych im. Josepha von Eichendorffa, zaprasza serdecznie  w ... read more..

Wydarzenia
Anna Hermasz
128

Wręczenie Krzyża Zasługi na Wstędze Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec dla Pana Jana Lenort oraz Pana Richarda Urban

W dniu dzisiejszym odbyło się wręczenie Krzyża Zasługi na Wstędze Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec dla Pana Jana Lenort oraz Pana Richarda Urban. Pan Urban jest działaczem i społecznikiem, ... read more..

Video
Anna Hermasz
76

Schlesien Journal 10.09.2019

Rozmowa z Lucjanem Dzumlą, dyrektorem Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej na temat spotkania rodzin dwujęzycznych w Biedrzychowicach i wychowaniu dwujęzycznym w rodzinach na Śląsku. Ponadto relacja z o... read more..

Blogi
Bernard Gaida
70

Jak to nazwać?

Logiczne, że na gospodarkę inaczej patrzą przedsiębiorcy, a inaczej ich pracownicy. Jeszcze inaczej patrzą osoby osiągające wynagrodzenie z tzw. sfery budżetowej. Ale system społecznej gospodarki rynk... read more..

Młodzież
Anna Hermasz
152

II JugendfestivalMłodych zbliża się dużymi krokami.

5 października 2019, w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu, o godzinie 12:00 rozpocznie się wydarzenie skierowanie do młodzieży Mniejszości Niemieckiej, ale również wszystkich zainteresowanych ... read more..

Video
Anna Hermasz
115

Schlesien Journal 03.09.2019

W programie o kulisach napadu na radiostację w Gliwicach w 1939 roku, która symbolicznie rozpoczęła II Wojnę Światową. Ponadto relacja z przedstawienia teatralnego przed ruinami zamku w Łubowicach i z... read more..

Oświata
Anna Hermasz
742

Ministerstwo Edukacji Narodowej zmniejsza uczniom dostęp do nauczania języka niemieckiego

Z nowym rokiem szkolnym w szkołach podstawowych uczniowie klas VII nie będą mieli możliwości równoległej nauki języka niemieckiego jako języka mniejszości i jako języka obcego. Jeszcze w ubiegłym rok... read more..

Wydarzenia
Anna Hermasz
156

Tagung: Europäische Kulturbeziehungen im Weimarer Dreieck

Breslau/Wrocław, 17.-19. September 2019 Vom 17. bis 19. September 2019 veranstalten das BKGE, das Institut für Germanistik der Universität Breslau/Wrocław (Lehrstuhl für Kultur der deutschsprachigen ... read more..

Blogi
Bernard Gaida
313

Jak długo jeszcze?

Analizując obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, niestety miałem wrażenie, że im więcej patosu w obchodach, tym większy dowód dewaluacji zawartości słów i stojących za nimi wartości. Media ... read more..

Wydarzenia
Anna Hermasz
127

„OPOLSKIE MA ZNACZENIE” – KONWENCJA WYBORCZA KWW MNIEJSZOŚĆ NIEMIECKA!

KWW Mniejszość Niemiecka podczas wczorajszej konwencji wyborczej (3.09.2019) oficjalnie rozpoczęła kampanię wyborczą, prezentując kandydatów i program wyborczy. W tych wyborach KWW Mniejszość Niemieck... read more..

VdG
Anna Hermasz
185

Zaproszenie na konferencję "100 lat Bauhausu"

Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na naszą konferencję nt.: "100 lat Bauhausu", która odbędzie się 17.09.2019 o godz. 12.00 w Studenckim Centrum Kultury na ul. Katowickiej 95 w Opolu. Konferencja zapowia... read more..

Video
Anna Hermasz
184

Schlesien Journal 27.08.2019

30 lat temu na Górze Św. Anny odprawiono pierwszą po 1945 roku niemieckojęzyczną Mszę Św. Ponadto w programie o przygotowaniach do musicalu w opolskim TSKN, projekcie „Kluby Malucha” i zaproszenie na ... read more..

Regiony
Anna Hermasz
1318

OŚWIADCZENIE KWW MNIEJSZOŚĆ NIEMIECKA DOT. KANDYDATÓW DO SENATU

Szanowni Państwo, stanowiąc niezależny Komitet Wyborców, od prawie 30 lat wsłuchani w głos społeczności Niemców w Polsce, ale również naszych sympatyków, wystawiamy swych kandydatów do Sejmu i Senatu... read more..

Regiony
Anna Hermasz
1550

DAAD- Stypendia dla germanistów!

Szanowni Państwo, w załączeniu znajdują się informacje na temat programu stypendialnego finansowanego ze środków dla mniejszości niemieckiej. Program ten skierowany jest jednak do wszystkich absolwen... read more..

Oświata
Anna Hermasz
724

List otwarty dot. nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości w związku z nowym rokiem szkolnym 2019/2020

List otwarty Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społecznk-Kulturalnych w Polsce do członków, sympatyków Mniejszość Niemieckiej oraz do rodziców dzieci uczących się języka niemieckiego jako języka mniejs... read more..

Regiony
Anna Hermasz
1287

Oferta stypendialna DAAD na rok akademicki 2020/2021

Szanowni Państwo, w załączniku znajduję się nowa oferta stypendialna na rok akademicki 2020/2021. Oferta ta skierowana jest do studentów, absolwentów, doktorantów oraz naukowców z polskich uczelni. S... read more..

Regiony
Anna Hermasz
1264

RAFAŁ BARTEK KANDYDATEM NA SENATORA W OKRĘGU 52 (OPOLE I POWIAT OPOLSKI)

Z okręgu 52 – Opola i powiatu opolskiego do senatu wystartuje przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim Rafał Bartek. – Zdecydowałem się na start, ponieważ uważam read more..

Blogi
Bernard Gaida
319

Dlaczego wybierać Niemca do Sejmu?

Partie i inne ugrupowania stają w szranki wyborcze. Jak od lat, rzadko towarzyszy temu merytoryczna debata, a raczej populistyczne hasła i szukanie „haków”. Na tym tle Górny Śląsk wyborców przyzwyczai... read more..

Młodzież
Beata Sordon
185

„Ocalić od zapomnienia“

Niestety projekt dobiegł końca. W dniu 23. 08. 2019 – w wieczór historyczny, został podsumowany tygodniowy pobyt 18 uczestników z czterech województw. Spotkanie to, w którym uczestniczyli członkowie ... read more..

Polityka
Anna Hermasz
413

Konferencja prasowa: KWW Mniejszość Niemiecka przedstawiła kandydatów do sejmu i 2 kandydatów na senatorów

26 sierpnia br. odbyła się kolejna konferencja prasowa, na której KWW Mniejszość Niemiecka przedstawiła 24 kandydatów do sejmu i 2 kandydatów na senatorów. Listę kandydatów Mniejszości Niemieckiej do ... read more..

Projekty
Anna Hermasz
221

Trwa nabór kół DFK do jesiennej edycji projektu SAMSTAGSKURS!

Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce organizuję kolejną edycję projektu Samstagskurs. Oznacza to, że koła DFK proszone są o zgłaszanie swojej chęci lub gotowości do przepro... read more..

Regiony
Anna Hermasz
1518

ROMAN KOLEK KANDYDATEM MNIEJSZOŚCI NIEMIECKIEJ NA SENATORA

Kandydatem na senatora w okręgu 53 obejmującym powiaty: głubczycki, kędzierzyńsko-kozielski, krapkowicki, strzelecki oraz oleski kandydującym z Komitetu Wyborczego Wyborców Mniejszość Niemiecka jest p... read more..

Video
Anna Hermasz
227

Schlesien Journal 20.08.2019

Najnowszym projektem Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce jest obóz językowy, w którym udział wzięła mlodzież z Polski i Węgier. Obóz odbył się w Turawie w województwie opo... read more..

Blogi
Bernard Gaida
307

Niesprawiedliwość kulturowa

Zaproszony zostałem do Wiesbaden przez Fundację Konrada Adenauera do wygłoszenia wykładu, w którym miałem podjąć próbę znalezienia syntezy pomiędzy współczesnymi oczekiwaniami Polaków, Niemców i wresz... read more..

Młodzież
Anna Hermasz
328

PROJEKT „OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA”

W dniach 19-24 sierpnia br. w Rowach w gminie Ustka w woj. pomorskim realizowany jest projekt „Ocalić od zapomnienia”, w którym udział bierze 20 uczestników z Mniejszości Niemieckiej z różnych regionó... read more..

Wydarzenia
Anna Hermasz
239

UWAGA: PRZEDŁUŻONY TERMIN WYSYŁANIA ZGŁOSZEŃ DO 15.09.2019 – PLEBISCYT “MOSTY DIALOGU 2019”

Zapraszamy do wysyłania zgłoszeń osób, instytucji oraz organizacji pozarządowych! Przedłużyliśmy termin wysyłania zgłoszeń do 15.09.2019! Szanowni Państwo, Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Sa... read more..

Polityka
Anna Hermasz
346

KWW Mniejszość Niemiecka na Śląsku Opolskim zarejestrowany

14 sierpnia br. Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim zorganizowało konferencje prasową poświęconą rejestracji Komitetu Wyborczego Wyborców Mniejszość Niemiecka w wyborach parlam read more..

Video
Anna Hermasz
248

Schlesien Journal 13.08.2019

Rozmowa z Zuzanną Donath-Kasiura, sekretarzem TSKN na Śląsku Opolskim na temat oferty kulturalnej przygotowanej dla swoich członków. Zaproszenie na warsztaty dla moderatorów imprez i informacja na tem... read more..

Młodzież
Anna Hermasz
468

Zakończenie pierwszego obozu językowego dla młodzieży Mniejszości Niemieckiej

9 sierpnia 2019 r. w Turawie odbył się wspólny polsko-węgierski wieczór pożegnalny obozu językowego dla młodzieży, w którym uczestnicy prezentowali zaproszonym gościom swoje występy artystyczne. Gości... read more..

Oświata
Anna Hermasz
859

Korespondencja z MEN na temat problemów oświaty Mniejszości Niemieckiej

W czerwcu 2019 r. do Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce wpłynęło pismo Podsekretarza Stanu z Ministerstwa Edukacji Narodowej Pana Macieja Kopcia deklarujące gotowość do r... read more..

Wyników 1 - 30 z 4657