Log in
Anna Hermasz

Anna Hermasz

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Schlesien Journal 24.03.2020

Rozmowa z Sybillą Dzumlą, koordynatorką nowego projektu Mniejszości Nimeieckiej w Polsce "Deustch AG". Projekt realizuję Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych. W ramach projektu uczniowie klas VII i VIII szkół podstawowych będą mogli uczestniczyć w dodatkowych lekcjach języka niemieckiego. 

  • Dział: Video

Ważne informacje na temat koronawirusa w Polsce

Szanowni Państwo,

jako dachowa organizacja Mniejszości Niemieckiej w Polsce, mając na uwadze obecną sytuację związaną z decyzją Ministra Zdrowia z 13.03.2020 w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej o stanie epidemii, oraz troską o zdrowie i bezpieczeństwo naszych członków, pracowników i ich rodzin, przekazujemy Państwu kilka ważnych informacji opublikowanych na stronie Ministerstwa Zdrowia i zapraszamy do zapoznania się z nimi https://www.gov.pl/web/zdrowie

Liczymy na Państwa rozsądek w tej trudnej sytuacji, życząc dużo zdrowia.

Odpowiedź Sekretarza Generalnego Rady Europy nt. nauczania języka niemieckiego w Polsce

09 stycznia br. przewodniczący ZNSSK Bernard Gaida zwrócił się z pismem do Sekretarza Generalnego Mariji Pejčinović Burić Rady Europy, dotyczącym zakazu nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej i jako języka obcego w Polsce. W ubiegłym tygodniu (19.03.2020) otrzymaliśmy odpowiedź, którą publikujemy poniżej wraz z tłumaczeniem. 

Pismo Rada Europy pl 1

Pismo Rada Europy pl 2doc00905820200323093107 1

Tłumaczenie z języka angielskiego

Rada Europy

Sekretarz Generalny

Strasburg, dnia 09 marca 2020 r.

Szanowny Przewodniczący,

     Dziękuję za pismo z dnia 09 stycznia dotyczące nauczania języka niemieckiego w Polsce.

     Kopia Pańskiego pisma została przekazana do Sekretariatów: Konwencji Ramowej o ochronie mniejszości narodowych oraz Europejskiej Karty języków regionalnych lub mniejszościowych.

     Informacje, które Pan przekazuje, są na czasie, ponieważ Komitet Ekspertów do spraw Karty języków monitoruje obecnie przestrzeganie przepisów Karty języków przez Polskę.

     Ponadto, jak Panu zapewne wiadomo, ostatnia opinia odnośnie Polski Komitetu Doradczego Konwencji Ramowej, opublikowana dnia 23 stycznia 2020 r., odnotowała zmiany, które opisuje Pan w piśmie, i wydała władzom polskim zalecenie w tym względzie (art. 152-153 i 155). Treść opinii jest dostępna na stronie:

https://rm.coe.int/4th-op-poland-en/1680993391.

W związku z tym, na tym etapie nie przewiduję uciekania się do moich uprawnień w myśl art. 52 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Z poważaniem

podp. /-/

Marija Pejčinowić Burić

Pan Bernard Gaida

Przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych

w Polsce

ul. J.Słowackiego 10

PL-45-364 Opole

Subskrybuj to źródło RSS