Log in
Anna Hermasz

Anna Hermasz

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Trwa nabór kół DFK do jesiennej edycji projektu SAMSTAGSKURS!

Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce organizuję kolejną edycję projektu Samstagskurs. Oznacza to, że koła DFK proszone są o zgłaszanie swojej chęci lub gotowości do przeprowadzenia kursów sobotnich. Zgłoszenia kół DFK można nadsyłać do 31 sierpnia.

Przygotowania do jesiennej edycji 2019 r. realizowane są w dwóch następujących etapach:

1. Zgłoszenia koła DFK,

2. utworzenia grupy.

Formularze zgłoszeniowe, opis procedur, harmonogram projektu, dane kontaktowe oraz wszelkie informacje o kursach sobotnich znajdą Państwo na stronie projektu Samstagskurs pod adresem:

http://samstagskurs.vdg.pl/edition.html

ROMAN KOLEK KANDYDATEM MNIEJSZOŚCI NIEMIECKIEJ NA SENATORA

Kandydatem na senatora w okręgu 53 obejmującym powiaty: głubczycki, kędzierzyńsko-kozielski, krapkowicki, strzelecki oraz oleski kandydującym z Komitetu Wyborczego Wyborców Mniejszość Niemiecka jest pan Roman Kolek.

Jak komentuje Rafał Bartek: „KWW Mniejszość Niemiecka stawia na kandydatów specjalistów, sprawdzonych w działaniu, zaangażowanych samorządowo i społecznie, takich dla których Opolskie ma znaczenie. Pan Roman Kolek, znany ze swojej aktywności wydawał się jedynym słusznym kandydatem KWW Mniejszość Niemiecka na senatora. Ma ku temu odpowiednie predyspozycje: jako mieszkaniec Jemielnicy zna problemy mieszkańców województwa od podszewki, odpowiedzialnie podchodzi do powierzonych mu zadań. Dla Romana Kolka zawsze najważniejsze było i jest dobro mieszkańców województwa: rodzin- by mogły tutaj godnie żyć, dzieci i młodzieży – by mogły zdobyć odpowiednie wykształcenie, seniorów – by w zdrowiu i spełnieniu mogli dożyć sędziwego wieku.  Dla pana Marszałka zdrowie ma największe znaczenie. Jest cenionym i zaangażowanym specjalistą, a będąc senatorem, chciałby obecną służbę zdrowia usprawnić z jak najlepszym efektem dla pacjentów. Pan Roman Kolek jest najlepszym kandydatem  na senatora.”

Roman Kolek to specjalista w temacie zdrowia publicznego, obecnie pełni funkcję Wicemarszałka Województwa Opolskiego. Od powstania samorządów powiatowych i województw aktywnie zaangażowany w prace samorządowe w samorządzie powiatu, Opolskiej Regionalnej Kasie Chorych i Opolskim Oddziale Wojewódzkim NFZ. W roku bieżącym pełni funkcję Przewodniczącego Komisji ds. Zdrowia i Polityki Społecznej Związku Województw RP oraz przedstawicielem samorządów województw w Zespole ds. ochrony zdrowia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Od 2019 roku członek Zarządu Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim. Jest członkiem Lions Club Opole. Z wykształcenia jest lekarzem anestezjologiem. Szczęśliwy mąż, ojciec i dziadek.

Źródło: TSKN na Śląsku Opolskim

  • Dział: Regiony

Schlesien Journal 20.08.2019

Najnowszym projektem Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce jest obóz językowy, w którym udział wzięła mlodzież z Polski i Węgier. Obóz odbył się w Turawie w województwie opolskim. Także w przyszłym roku ZNSSK planuje zorganizować podobny obóz językowy dla jeszcze większej liczby uczestników. Ponadto "Niemieckie Kluby Malucha" odbędą się także w roku 2020. Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej zaprasza wszystkie zainteresowane koła DFK z woj. opolskiego i śląskiego do składania aplikacji. Górnośląskie Centrum Kultury i Spotkań Eichendorffa zaprasza na kolejne przedstawienie teatralne noweli Josepha Freiherr von Eichendorffa Uprowadzenie. Rozpoczęcie przedstawienia przy ruinach pałacu Eichendorffów w Łubowicach, w sobotę, 24 sierpnia 2019 r. o godz. 17.30. Muzeum wiejskie Farska Stodoła w Biedrzychowicach obchodzi 10-lecie istnienia.

 
  • Dział: Video

PROJEKT „OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA”

W dniach 19-24 sierpnia br. w Rowach w gminie Ustka w woj. pomorskim realizowany jest projekt „Ocalić od zapomnienia”, w którym udział bierze 20 uczestników z Mniejszości Niemieckiej z różnych regionów Polski oraz dwóch pracowników Związku Niemieckich Stowarzyszeń w Polsce (ZNSSK), pełnomocnik ds. młodzieży, Beata Sordon i Magdalena Lemańczyk, koordynator ZNSSK na obszar województw pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i zachodniopomorskiego.

Celem projektu są m.in. prace porządkowe na cmentarzu w Rowach, które prowadzone będą od wtorku. Podczas nich uczestnicy będą prowadzić dokumentację fotograficzną oraz pisemną nagrobków, w których towarzyszyć będzie p. Zbigniew Łukaszewski, członek Stowarzyszenia Orzeł z Ustki.

W następnych dniach przewidziane jest m.in. zwiedzanie Rowów, bunkrów Blüchera w Ustce.

W piątek, 23 sierpnia odbędzie się wieczór historii, który sfinansowany jest ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Uczestniczyć w nim będzie przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń w Polsce, Bernard Gaida, Przedstawiciel Konsulatu Generalnego RFN w Gdańsku, Pani sołtys Rowów, Jadwiga Fudala, przedstawiciele Gminy Ustka, Stowarzyszenia Orzeł, Mniejszość Niemiecka ze Słupska oraz z Koszalina. Wieczór rozpocznie się o godz. 17.00.

Uczestnicy projektu przedstawią swoje prace i dokonania z całego tygodnia.

Kopia Projekt OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA 1 1

received 469346510283779received 474062650082876

Subskrybuj to źródło RSS