Log in
Anna Hermasz

Anna Hermasz

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

3 kwietnia Helmut Kohl obchodziłby swoje 90 urodziny.

W dniu dzisiejszym Helmut Kohl obchodziłby swoje 90 urodziny. Polityk i były kanclerz Republiki Federalnej Niemiec w latach 1982-1998. Odegrał dużą rolę w zjednoczeniu Niemiec, a także w procesie integracji europejskiej.

Dla mniejszości niemieckiej Kohl jest jednym z najważniejszych niemieckich polityków w historii. Legendarny jest jego udział w mszy pojednania w Krzyżowej, gdzie wraz z ówczesnym Premierem Polski Tadeuszem Mazowieckim dokonali gestu polsko-niemieckiego pojednania. Pod jego rządami podpisano także polsko-niemiecki Traktat o dobrym sąsiedztwie, który jest kamieniem milowym stosunków pomiędzy dwoma krajami. Rząd Helmuta Kohla w znaczącym stopniu wspierał powstające struktury mniejszości niemieckiej i stworzył filary do dzisiaj działających stowarzyszeń.

Za swój wkład w polsko-niemieckie pojednanie kanclerz otrzymał w grudniu 2010 roku Złoty Most Dialogu – nagrodę Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej i samorządu województwa opolskiego. Nie mógł osobiście odebrać nagrody podczas gali na Górze Św. Anny, dlatego została mu ona przekazana w październiku 2011 w jego domu w Ludwigshafen.

 

Przekazanie nagrody - Złoty Most Dialogu byłemu kanclerzowi Niemiec, 3 października 2011 r.:

doc00961320200403092915 1

Odpowiedź komitetu Szymona Hołowni na pytania Mniejszości Niemieckiej

W związku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w Polsce, które odbędą się w niedziele, 10 maja 2020 r.,  pan Bernard Gaida, przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce skierował pismo z pytaniami do kandydatów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polski. W dniu dzisiejszym otrzymaliśmy odpowiedź od pana Szymona Hołowni, kandydata na urząd prezydenta RP w wyborach 2020. 

Odpowiedź SZymona Hołowni na pytania Mniejszości Niemieckiej 1Odpowiedź SZymona Hołowni na pytania Mniejszości Niemieckiej 2Odpowiedź SZymona Hołowni na pytania Mniejszości Niemieckiej 3Odpowiedź SZymona Hołowni na pytania Mniejszości Niemieckiej 4

Ożywienie Domów Spotkań - zmiany w regulaminie

W marcu rozpoczął się projekt Ożywianie Domów Spotkań. Głównym celem projektu jest ożywienie grup mniejszości niemieckiej poprzez możliwie jak najbardziej niezależne przygotowanie i realizację małych projektów, które przyczyniają się do zachowania i pielęgnowania niemieckiej tożsamości.

W wyniku obecnej sytuacji, spowodowanej wybuchem pandemii koronawirusa (SARS-CoV-2) wprowadzono tymczasowe zmiany w regulaminie.

W załączeniu znajdą Państwo regulamin obowiązujący na czas okresu pandemii oraz dodatkowe informacje dotyczące projektu wraz z dokumentami i listą opiekunów: http://skgd.pl/strefa-dfk/projekty-wnioski-dokumenty-i-regulaminy/ozywienie-domow-spotkan/

 

Ożywienie domów spotkań jest projektem ZNSSK finansowanym ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Federalnej Niemiec.

Schlesien Journal 31.03.2020

Niemieckie Towarzystwo Oświatowe przygotowało nową ofertę dla nauczycieli na ten rok. Rosemarie Kerner portret zaangażowanej Niemki w Polsce, która wyróżniona została Federalnym Krzyżem Zasług.

  • Dział: Video
Subskrybuj to źródło RSS