Log in
Anna Hermasz

Anna Hermasz

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Poesie der deutschen Minderheit

W ramach akcji #ZostanWDomu pragniemy Państwu zaprezentować cykl poezji w języku niemieckim, która powtarzana będzie w każdy wtorek na naszej stronie internetowej. Pierwszą osobą, której poezję udostępniamy jest Jo Hannes Schlonsok. Wiersz pt. "Geburt von Jo Hannes Schlonsok", daje Państwu wszelkie informacje na temat samego autora, jak również "Mein Name".  

Poezja przybliży każdemu zainteresowanemu bogactwo kultury i historię mniejszości niemieckiej w Polsce.

Geburt JHS 1

JoHannesSchlonsok AusgewählteTexte 02

  • Dział: VdG

Odszkodowania dla pracowników przymusowych - Aktualne informacje!

Według aktualnych informacji Federalnego Urzędu Administracyjnego (BVA) na temat stanu rozpatrywania wniosków i płatności z tytułu uznania świadczeń dla byłych niemieckich pracowników przymusowych (ADZ) do końca marca 2020 roku ostatecznie rozpatrzono 45. 473 z łącznej liczby 46. 851 wniosków, czyli około 97%. Liczba wniosków z byłych wschodnich terenów Rzeszy Niemieckiej w tym z Polski,  wynosi  3. 032.

 Więcej informacji znajdą Państwo na stronie:

https://www.aussiedlerbeauftragter.de/SharedDocs/kurzmeldungen/Webs/AUSB/DE/2020/adz-bearbeitungsstand-ende-maerz-april-2020.html

Informacje dot. grupy projektowej byłych niemieckich pracowników przymusowych (ADZ):

 

 

3 kwietnia Helmut Kohl obchodziłby swoje 90 urodziny.

W dniu dzisiejszym Helmut Kohl obchodziłby swoje 90 urodziny. Polityk i były kanclerz Republiki Federalnej Niemiec w latach 1982-1998. Odegrał dużą rolę w zjednoczeniu Niemiec, a także w procesie integracji europejskiej.

Dla mniejszości niemieckiej Kohl jest jednym z najważniejszych niemieckich polityków w historii. Legendarny jest jego udział w mszy pojednania w Krzyżowej, gdzie wraz z ówczesnym Premierem Polski Tadeuszem Mazowieckim dokonali gestu polsko-niemieckiego pojednania. Pod jego rządami podpisano także polsko-niemiecki Traktat o dobrym sąsiedztwie, który jest kamieniem milowym stosunków pomiędzy dwoma krajami. Rząd Helmuta Kohla w znaczącym stopniu wspierał powstające struktury mniejszości niemieckiej i stworzył filary do dzisiaj działających stowarzyszeń.

Za swój wkład w polsko-niemieckie pojednanie kanclerz otrzymał w grudniu 2010 roku Złoty Most Dialogu – nagrodę Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej i samorządu województwa opolskiego. Nie mógł osobiście odebrać nagrody podczas gali na Górze Św. Anny, dlatego została mu ona przekazana w październiku 2011 w jego domu w Ludwigshafen.

 Przekazanie nagrody - Złoty Most Dialogu byłemu kanclerzowi Niemiec, 3 października 2011 r.:

doc00961320200403092915 1

Subskrybuj to źródło RSS