Log in
Anna Hermasz

Anna Hermasz

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Schlesien Journal 02.07.2019

W programie rozmowa z przewodniczącym TSKN na Śląsku Opolskim Rafałem Bartkiem na temat planów nowego zarządu na kolejną kadencję. Ponadto odwiedzimy szkołę podstawową w Raszowej, która dołączyła do szkół DSD w Polsce. W Pokoju odbył się Festiwal Weberowski, fani Carla Marii Webera usłyszeli jego dzieła. Relacja z Koncertu Powiatowego mniejszości niemieckiej w Oleśnie.

 
  • Dział: Video

7 edycja projektu "Mini Miasto"

W dniach 1-5 lipca 2019 r. odbywa się w Raszowej VII edycja projektu "Mini Miasto-Kinderspielstadt, pod honorowym patronem ZNSSK w Polsce.

5 lipca 2019 r. odbędzie się oficjalne otwarcie Mini Miasta-Kinderspielstadt. W tym dniu dorośli otrzymają prawo wstępu do minimiasta. 

Projekt ten został z ogromnym sukcesem zrealizowany w latach 2013-2018 na terenie Szkoły Podstawowej w Raszowej oraz w Opolu-Malinie. Inicjatywa ta cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze strony uczniów szkół podstawowych z naszego regionu i nie tylko. „Mini Miasto” to innowacyjny projekt, podczas którego dzieci budują własne miasteczko, poznają ciekawe zawody, a także uczą się samodzielności. W tym roku szczególne znaczenie będą miały właśnie wybrane zawody, które mają wzbudzić zainteresowanie uczniów pod kątem ich przyszłych wyborów dotyczących ich życia zawodowego.

Dzieci poznają zasady demokracji i życia w świecie ludzi dojrzałych. Projekt będzie realizowany w tym roku również dwujęzycznie, uczestniczyć w nim będą prócz dzieci z Górnego Śląska, uczniowie  z Rumunii.

W roku bieżącym w projekcie udział weźmie 160 uczniów w wieku od 7 do 11 lat. Przez pięć kolejnych dni dzieci spędzać będą czas w zbudowanym i zarządzanym przez siebie dwujęzycznym miasteczku. 

 

DSC 1009

ESC 132

DSC 1246

ESC 34

mini miasto

IMG 20190702 142009

DSC 0923

ESC 155

 

Biuro ZNSSK zamknięte!

Szanowni Państwo,

z powodu przeprowadzki biuro ZNSSK w dniach 17-19 lipca br. będzie nieczynne. W tych dniach kontakt telefoniczny i mailowy będzie utrudniony.

Od 22 lipca 2019 r. roku biuro ZNSSK znajdować się będzie na ul. J. Słowackiego 10, 45-364 Opole. Numery telefonów oraz adresy mailowe pozostają bez zmian.

Za utrudnienia przepraszamy.

  • Dział: VdG

LXVII posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości w Warszawie

27 czerwca 2019 roku w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie odbywa się LXVII posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych, w której biorą udział przedstawiciele mniejszości niemieckiej: Rafał Bartek, wiceprzewodniczący Zarządu Związku Niemieckich Stowarzyszeń w Polsce oraz Waldemar Świerczek, członek Zarządu. Tematem rozmów są m.in. możliwości pozyskiwania przez organizacje mniejszości narodowych i etnicznych środków finansowych z funduszy europejskich, życie kulturalne mniejszości narodowych i etnicznych oraz bieżące tematy.

 
Subskrybuj to źródło RSS