Opublikowano: 09 sierpień 2017, 10:47

Sondaż SPON: Mniejsze partie odrabiają straty

SPON 9 sierpnia

Od dłuższego czasu istotny wydaje się już tylko pojedynek dwóch dużych ugrupowań, w najnowszej odsłonie sondażu Spiegel-Online jednak oba z nich straciły poparcie. Lepiej za to wyglądają notowania mniejszych partii, których poparcie osiąga aktualnie bardzo zbliżone wartości.

Na czele sondażu dalej znajduje się CDU/CSU, która może liczyć na poparcie rzędu 38,1%. Notowania socjaldemokratów to obecnie 22,4%. Cztery dalsze ugrupowania znalazły się w przedziale pomiędzy 8,2% a 9,8%. Na trzeciej pozycji jest Linke z 9,8%, przed FDP z 8,9%, AfD z 8,7% oraz Zielonymi z 8,2%.

W przypadku takich rezultatów z koalicji dwupartyjnych większość miałaby tylko Wielka Koalicja. Zarówno sojuszowi CDU/CSU z FDP, jak i z Zielonymi zabrakłoby nieco do osiągnięcia większości, chadecy musieliby przekonać do współpracy oba ugrupowania jednocześnie. O wiele trudniejsze zadanie czekałoby SPD: żeby myśleć o objęciu funkcji kanclerza, socjaldemokraci musieliby przekonać do stworzenia koalicji aż trzy dodatkowe ugrupowania, co wydaje się wysoce nieprawdopodobne.

Więcej o sondażu możecie Państwo przeczytać (w języku niemieckim) tutaj:

http://www.spiegel.de/politik/deutschland/spon-wahltrend-linke-gruene-fdp-und-afd-ringen-um-platz-drei-a-1161923.html

Autor: Łukasz Malkusz