Opublikowano: 14 lipiec 2017, 10:09

Dziś w Wochenblatt.pl – 14 lipca

scan0005

Tematy z dzisiejszego wydania gazety Niemców w Polsce.

W niemieckim stylu – Niemieckojęzyczne szkółki piłkarskie Miro Deutsche Fuβballschule to jeden z najbardziej udanych realizowanych obecnie projektów MN. Pomysł zrodził się w Chrząstowicach, gdzie też 7 lutego 2015 roku powstała pierwsza szkółka, ale decydującym impulsem do ich powstawania były bardzo udane strefy kibica w trakcie mistrzostw Europy w 2012 roku, a szczególnie podczas mistrzostw świata w 2014 roku w Brazylii, gdzie Niemcy sięgnęli po złoty medal.

Niemieckie szkolnictwo wymaga więcej wsparcia – W minionym tygodniu Instytut Goethego zaprosił przedstawicieli mniejszości niemieckich z 15 krajów Europy Środkowej i Wschodniej na konferencję, której tematem był język mniejszości narodowej w kontekście europejskim. Oprócz wspólnie opracowanych przedsięwzięć kulturalnych głównym przedmiotem dyskusji było szkolnictwo mniejszości niemieckich.

Mini miasto – Także w tym roku ponad setka dzieci z Polski, Niemiec i Rumunii miała możliwość, żeby przez tydzień poznać życie dorosłych w mieście zabaw „Mała Raszowa”.

Pięć lat Akademii Letniej – Od dawna nauka języków obcych w Polsce zdominowana jest przez język angielski. Niemiecki często wybierany jest jako drugi język, albo wcale. Tym ważniejsze jest, żeby zachęcać do jego nauki większą liczbę uczniów. Nauczyciele języka niemieckiego z Polski i zagranicy mieli okazję zapoznać się z nowymi pomysłami i inspiracjami w tym zakresie podczas Akademii Letniej w Niwkach, która odbyła się w dniach od 3 do 7 lipca. To była już jej piąta edycja.

Szczyt G-20 – Przewodniczący ZNSSK w Polsce Bernard Gaida prezentuje swoje myśli dotyczące bieżących wydarzeń światowej polityki.

Biedny Hamburg – Również Redaktor naczelny Wochenblatt.pl Rudolf Urban odnosi się do wydarzeń związanych z niedawnym szczytem G-20.

Menedżer Trump – Poseł Ryszard Galla ocenia rezultaty wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych w Warszawie.

To już tradycja – Już od siedmiu lat Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych organizuje wyjazdy pielgrzymkowe do Barda oraz Wambierzyc. Również w tym roku w dolnośląskim sanktuarium nie zabrakło pielgrzymów z mniejszości niemieckiej.

Jogi nie ma wątpliwości, my tak – Analiza potencjalnego składu reprezentacji Niemiec na mistrzostwa świata w 2018 roku.

Vettel powiększył przewagę – Relacja z wyścigu o Grand Prix Austrii.

Szczegóły dotyczące powyższych tematów i wiele więcej znajdziecie Państwo w wydaniu Wochenblatt.pl z 14 lipca.

Autor: Łukasz Malkusz