Opublikowano: 13 lipiec 2017, 08:26

Vicze: Każda mniejszość w Europie wspiera inicjatywę Minoryty SafePack

csm IMG 5083 0474a377bf

Siłą inicjatywy Minority SafePack jest fakt, że każda mniejszość w Europie ją popiera – powiedział Loránt Vincze w siedmiogrodzkim mieście Torockó, gdzie wygłosił wykład w ramach szkoły letniej.

Legislatywa na poziomie Unii Europejskiej może przynieść korzyści tam, gdzie prawa mniejszości narodowych mogą zostać poprawione, a także wzmocnić społeczności mniejszościowe tam, gdzie cieszą się już szerokimi uprawnieniami. Każdy polityk i każda osoba angażująca się w walkę o prawa mniejszości zdaje sobie sprawę, że te prawa mogą zostać w każdej chwili odebrane, dlatego muszą zostać zagwarantowane na poziomie unijnym.

- powiedział przewodniczący FUEN podczas swojego piątkowego wystąpienia. Jeżeli chodzi o europejską inicjatywę europejską, dodał:

Zbiórka miliona podpisów wcale nie jest największym wyzwaniem. Chodzi o to, żeby stworzyć silną sieć partnerów, koalicję, która sprawi że inicjatywa będzie dla Komisji Europejskiej nie do ominięcia i nie do zignorowania. Do dziś żadna z inicjatyw obywatelskich nie stała się propozycją legislacyjną, Komisja Europejska musi jeszcze udowodnić, że instytucja europejskiej inicjatywy obywatelskiej jest narzędziem, z którego da się korzystać.

- podkreślił Vincze dodając, że Minority SafePack nie jest inicjatywą czysto techniczną, z którą skorzysta wąskie grono zainteresowanych, ale polityczną, dotyczący wielu obywateli Unii Europejskiej, a także jej naczelnych wartości, a to zwiększa szansę, że inicjatywa znajdzie się w programie roboczym Komisji, kiedy zostaną zebrane podpisy.

Te wypowiedzi były częścią wykładu dotyczącego sytuacji mniejszości po obu stronach dawnej żelaznej kurtyny, historii Federalistycznej Unii Europejskich Narodów i inicjatywy Minorrity SafePack, który został wygłoszony przez Loránta Vincze dla studentów Uniwersytetu Sapienta, Transylwańskiego Uniwersytetu Babes-Bolyai oraz Węgierskiego Uniwersytetu Eötvös Loránd.

Oryginalny anglojęzyczny tekst komunikatu prasowego FUEN znajdziecie Państwo tutaj:

https://www.fuen.org/de/news/einzelansicht/article/vincze-lorant-every-minority-in-europe-stands-behind-the-minority-safepack-initiative/

FOTO: www.fuen.org

Autor: Łukasz Malkusz