Opublikowano: 20 marzec 2017, 12:25

Nowa siedziba DFK Bytom

17352379 998658843601346 8627052725938405816 n

Nowy lokal bytomskiej mniejszości niemieckiej został otwarty wczoraj przy ulicy Powstańców Warszawskich. Dotychczasowa siedziba DFK znajdowała się przy ulicy Piekarskiej.

Potrzeba zmiany wynikała w trudnej dostępności poprzedniego lokalu, który mieścił się na drugim piętrze kamienicy. Nowy znajduje się  w centrum, na parterze, w pobliżu przystanku tramwajowego oraz dworca autobusowego. W niedzielę sala przy ulicy Powstańców Warszawskich wypełniła się nie tylko członkami miejscowego DFK, ale również gośćmi z zaprzyjaźnionych organizacji, reprezentantami władz mniejszości niemieckiej w Polsce, a także przedstawicielami władz samorządowych. Warto podkreślić, że zmiana siedziby odbyła się przy wsparciu i dzięki życzliwości magistratu. Znaczenie tego faktu dostrzega również Bernard Gaida, przewodniczący zarządu Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce:

Cieszy, że na tym przykładzie wyraźnie dało się odczuć wsparcie prezydenta i radnych Bytomia dla organizacji Niemców w Polsce. Takie przykłady współpracy są szczególnie ważne obecnie, kiedy coraz częściej pojawiają się przejawy ksenofobii i mowa nienawiści. I to nie tylko w internecie, ale również w części tradycyjnych mediów, czy w retoryce władz państwowych.

Autor: Łukasz Malkusz