Wiadomości

 • Dodano: 16 sierpień 2017, 13:44 Nagroda Kulturalna Śląska dla Pro Liberis Silesiae

  Stowarzyszenie prowadzące trzy szkoły i przedszkola w województwie opolskim, zostało uhonorowane nagrodą kulturalną przez rząd Dolnej Saksonii. Więcej na ten temat możecie Państwo przeczytać na stronie Internetowej Wochenblatt.pl, a od piątku również w aktualnym wydaniu gazety Niemców w Polsce.

 • Dodano: 16 sierpień 2017, 11:23 Mniejszość Niemiecka pielgrzymowała do Wambierzyc

  W niedzielę znów nadszedł czas pielgrzymkę Niemców z Polski do Wambierzyc. W ten sposób napisany został kolejny rozdział tradycji praktykowanej od dziesięcioleci.

 • Dodano: 13 sierpień 2017, 18:57 Kursy sobotnie 2017 - nabór kół DFK rozpoczęty

  VdG rozpoczyna przygotowania do jesiennej edycji projektu "Kursy sobotnie dla dzieci". Od dzisiaj koła DFK mogą zgłaszać swój udział.

 • Dodano: 11 sierpień 2017, 12:23 „Marmurowy posąg“ w Łubowicach

  „Marmurowy posąg“ w Łubowicach Górnośląskie Centrum Kultury i Spotkań im. Eichendorffa zaprasza serdecznie na przedstawienie teatralne noweli.

 • Dodano: 11 sierpień 2017, 10:42 Quiz obrazkowy o Wambierzycach

  Das Portal von DFK Schlesien hat ein Interessantes Bilderquiz zum Anlass der Wallfahrt der Deutschen nach Albendorf vorbereitet. Die Lösung der Fragen nimmt nicht viel Zeit in Anspruch, macht aber dafür sehr viel Spaß. Wer hat Lust es einmal zu probieren?

 • Dodano: 11 sierpień 2017, 10:05 Mniejszość Niemiecka w żałobie po śmierci Heleny Mielczarek

  Przedwczoraj zmarła długoletnia przewodnicząca Niemieckiego Towarzystwa Kulturalno-Społecznego w Łodzi.

Blog: Bernard Gaida

 • Dodano: 21 sierpień 2017, 10:39

  Kolumna > Jak być silnym i nie dać sobą manipulować

  Spotkanie grup Niemców z północnej Polski odbyło się w Toruniu, którego niemiecka historia i kultura urzeka na każdym rogu. Podczas krótkiego, wieczornego spaceru po uliczkach starego miasta trafiłem na miejsca i domy, o których pisze Gustav Freytag w „Die Ahnen” czy Ernst Wichert w powieści „Heinrich von Plauen”. To wprost niewyobrażalne, jak bardzo związany jest Thorn z historią Niemiec i jak bardzo mało o tym wiemy, mimo, że widać to jak na dłoni. To z kolei uświadamia jak ważne jest dla naszej świadomości obcowanie z niemiecką literaturą i historią. Cele i sposoby w jaki można wzmacniać...

 • Dodano: 07 sierpień 2017, 10:46

  Kolumna > Pomiędzy symbolem a praktyką

  Zaczął się sierpień. To ostatni moment, by postarać się o wzięcie udziału w wyborach do Bundestagu, które odbędą się 24 września. To przywilej oczywiście tylko dla tych, którzy są obywatelami Niemiec. Przywilej to też zobowiązanie. Nie czuję jednak wokół siebie atmosfery zainteresowania tymi wyborami. Sam dopiero co wysłałem wniosek o wpisanie mnie do rejestru wyborców, a więc musiałem załączyć również swoje uzasadnienie. Ono ponownie uświadomiło mi, jak wielką wartością i jak wyjątkowe jest dla mnie, mieszkańca współczesnego Śląska, bycie także obywatelem Niemiec. Kilkaset tysięcy ludzi w...

Kalendarz wydarzeń

Brak wydarzeń

Organizacje

Ostatnio komentowane